There are a total of 65 bills of lading on file for Pushpa1 LLC between October 11th, 2023 and May 21st, 2026.
Of those 65 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 65 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 64 |
| Notify Party Records | 21 |
| First Shipment on File | Oct 11th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 38 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PUSHPA1 LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Pushpa1 LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Pushpa1 LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BADAN BUILDING MATERIALS CORPORATIO | Aug 2025 | 1,049 | 6 |
| INTERGLOBO NORTH AMERICA INC. | May 2026 | 472,753 | 5 |
| PHU SON JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 4,128 | 4 |
| ECHO EXPORTS | May 2026 | 88 | 4 |
| STONE TRADING INTERNATIONAL SRL UN. VIA MARTIRI DI CEFALONIA SNC | May 2026 | 3,006 | 2 |
| SAGEVAN MARMI SRL | May 2026 | 1,151 | 2 |
| PEMAGRAN PEDRAS MARMORES E GRANITOS | May 2026 | 4,840 | 2 |
| LEVANTINA NATURAL STONE BRASIL LTDA | May 2026 | 4,542 | 2 |
| IN OUT EXPORTS | May 2026 | 321 | 2 |
| GRESPANIA S.A. | May 2026 | 5,221 | 2 |
| BRAMAGRAN BRASILEIRO MARMORE E GRAN | May 2026 | 8,384 | 2 |
| B.M.HOUSE INDIA LTD | May 2026 | 433 | 2 |
| ARTINO QUARTZ PRIVATE LIMITED | May 2026 | 236 | 2 |
| ALMAR SRL | May 2026 | 296 | 2 |
| VARSHA STONES INTERNATIONAL PRIVATE | May 2026 | 37 | 1 |
| MKD HANOI EXPORT IMPORT JOINT STOCK | Feb 2024 | 25 | 1 |
| MARMI BOCCHESE SAS | May 2026 | 105 | 1 |
| M S IN OUT EXPORTS IB | May 2026 | 27 | 1 |
| M & G IMPEX (INDIA) PVT LTD | May 2026 | 2,683 | 1 |
| GRANSENA EXPORTACAO E COMERCIO LTDA | May 2026 | 1,163 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Pushpa1 LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PUSAN CASTIRON CO. LTD | May 2026 | 1,941 | 39 |
| PUSAN COUPLING CORPORATION | Apr 2026 | 1,043 | 5 |
| PUSAN FITTING CORPORATION | May 2026 | 726 | 9 |
| PUSAN FURNITURE INDUSTRIES (M) SDN | Nov 2024 | 396 | 0 |
| PUSAN I.P.O. | May 2026 | 1,687 | 10 |
| PUSAN I.P.O. PUSAN INTERNATIONAL PO | Nov 2024 | 114 | 0 |
| PUSAN PIPE AMERICA | May 2026 | 19,861 | 440 |
| PUSHKAR INTERNATIONAL | May 2026 | 117 | 10 |
| PUSHKIN PRESS | May 2026 | 403 | 17 |
| PUSHPA | May 2026 | 259 | 28 |
| PUSHPAK STEEL INDUSTRIES PVT LTD | May 2026 | 125 | 33 |
| PUSHPAM TRADERS | May 2026 | 207 | 11 |
| PUSTERLA | May 2026 | 80 | 1 |
| PUSTERLA UK | May 2026 | 174 | 6 |
| PUTAI (JINHUA) OUTDOOR PRODUCTS | Apr 2026 | 168 | 13 |
| PUTCO INC. | May 2026 | 601 | 14 |
| PUTE TRADING PRODUCTION CO., LTD | Oct 2022 | 459 | 0 |
| PUTIAN BAIHO FOOTWEAR CO.LTD. | Aug 2025 | 309 | 0 |
| PUTIAN CHENGXIANG LIANQI E-COMMERCE CO. | May 2026 | 160 | 9 |
| PUTIAN CITY HANJIANG DISTRICT YOULI FOOTWEAR CO.,LTD | Feb 2026 | 139 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | MEDUXG228158 | DSRLDAN50S012549 | 616N | House Bill | DSRL | 9250983 | MSC DAMLA | 2026-05-13 | HOUSTON, TEXAS | NITEROI BRAZIL | 7 PKG | 24,978 K | House to House | BRUMAGRAN PEDRAS ORNAMENTAIS LTDA | PUSHPA1 LLC | GMI STONE LLC | LEATHER GRANITE SLABS |
| 2026-05-12 | MEDURL687304 | AKEOS00006303 | MZ614 | House Bill | AKEO | 9372482 | MSC ORIANE | 2026-05-11 | NEWARK, NEW JERSEY | LEGHORN ITALY | 8 PKG | 20,500 KG | House to House | ALMAR S.R.L. | PUSHPA1 LLC | KIVA STONE LLC | MARBLE AND QUARTZITE SLABS |
| 2026-05-01 | MEDUW2699074 | 612W | Master Bill | MEDU | 9466960 | MSC JASPER VIII | 2026-04-23 | MIAMI, FLORIDA | VALENCIA SPAIN | 7 PKG | 24,795 K | House to House | INTERGLOBO NORTH AMERICA INC | PUSHPA1 LLC | YACHB | MARBLE SLABS HTS: INV E HBL P | |
| 2026-04-24 | MEDUWP882600 | ALPJMUNPVS00108 | IU608 | House Bill | ALPJ | 9216092 | MSC CAROLINA | 2026-04-23 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | MUNDRA INDIA | 19 PKG | 26,890 K | House to House | ARTINO QUARTZ PRIVATE LIMITED | PUSHPA1 LLC | ARTIFICIAL QUARTZ STONE SLABS MM ARTIFICIAL QUARTZ SLABS MM ARTIFICIAL QUARTZ STONE SLABS SAMPLE("X"XMM) | |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | MEDUXG226475 |
|---|---|
| House BOL # | DSRLDAN50S012544 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSRL |
| Voyage # | 617N |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK CHACHAI |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | VITORIA, ES BRA |
| Foreign Port of Lading | NITEROI BRAZIL (35171) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 23382 K |
| Weight in KG | 23,382 KG |
| Quantity | 7 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU3472917 |
| Commodity Description |
QUARTZITE POLISHED SLABS |
| Shipper Name | GRANITOS NATURAIS DO BRASIL |
|---|---|
| Address Line 1 | ROD ES 488 KM28 |
| Address Line 2 | ITAPEMIRIM 29330000 BR |
| Consignee Name | PUSHPA1 LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 7901 4TH ST N STE 300 |
| Address Line 2 | ST PETERSBURG FL 337024399 US |
| Notify Party Name | GMI STONE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 11935 N STEMMONS FWY SUITE 160 |
| Address Line 2 | DALLAS TX 75234 US |
| Container Number | MSMU3472917 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ25243501 |
| Seal Number 1 | FJ25243501 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | QUARTZITE POLISHED SLABS |
| Marks and Numbers 1 | GNB |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 28 | 2026-05-22 |
| Port Everglades, Florida | 12 | 2026-04-24 |
| Miami, Florida | 11 | 2026-05-01 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2026-05-12 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2025-07-29 |
| New York, New York | 1 | 2024-08-16 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2024-07-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Niteroi Brazil | 9 | 2026-05-22 |
| Leghorn Italy | 7 | 2026-05-12 |
| Mundra India | 7 | 2026-04-24 |
| Valencia Spain | 6 | 2026-05-01 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 6 | 2026-03-25 |
| Santos Brazil | 5 | 2025-10-22 |
| La Spezia Italy | 4 | 2025-08-08 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2024-11-09 |
| Qingdao China (Mainland) | 3 | 2024-09-03 |
| Pusan South Korea | 3 | 2024-01-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Pushpa1 LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PUSHPA1 LLC | 7901 4TH ST N STE 300 ST PETERSBURG FL 337024399 US | 2026-05-22 | 24 |
| PUSHPA1 LLC | 7901 4TH ST N STE 300 SAINT PETERSBURG FL 33702 UNITED ST | 2026-05-01 | 8 |
| PUSHPA1 LLC | 2025-08-07 | 6 | |
| PUSHPA1 LLC | 2025-07-11 | 3 | |
| PUSHPA1 LLC | 2025-10-01 | 2 | |
| PUSHPA1 LLC | 2025-07-15 | 1 | |
| PUSHPA1 LLC | 2025-06-27 | 1 | |
| PUSHPA1 LLC | 2026-05-12 | 1 | |
| PUSHPA1 LLC | 2025-10-30 | 1 | |
| PUSHPA1 LLC | 2026-01-05 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||