There are a total of 601 bills of lading on file for Putco Inc. between October 30th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 601 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 601 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 602 |
| Notify Party Records | 373 |
| First Shipment on File | Oct 30th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 43 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PUTCO INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Putco Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Putco Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MASTERWERKES CORP. | May 2026 | 185 | 58 |
| AUTO CLOVER CO., LTD. | May 2026 | 169 | 52 |
| GUANGZHOU JUNHUA ELECTRONIC TECHNOLOGY CO.,LTD | Feb 2025 | 72 | 41 |
| GUANGZHOU JUNHUA AUTOMOTIVE ELECTRO | May 2026 | 45 | 23 |
| FIVEFU TECHNOLOGY LIMITED | Jun 2024 | 33 | 20 |
| HUIZHOU OLINK TECHNOLOGY CO.LTD | Nov 2024 | 33 | 13 |
| SUPERLEE CORPORATION | May 2026 | 96 | 9 |
| STANCH STAINLESS STEEL CO., LTD | May 2026 | 2,362 | 7 |
| TYC BROTHER INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 7,525 | 4 |
| FOSHAN HERMES STEEL CO., LTD | Sep 2022 | 29 | 3 |
| UNIPOWER INTERNATIONAL GROUP LIMITE | Apr 2026 | 67 | 2 |
| Jul 2025 | 4 | 2 | |
| Dec 2022 | 4 | 1 | |
| May 2022 | 2 | 1 | |
| SHENZHEN SUNYU DISPLAY PRODUCT CO. | May 2023 | 88 | 1 |
| Nov 2024 | 2 | 1 | |
| Nov 2021 | 1 | 1 | |
| CRIPPA S.R.L. | May 2026 | 57 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Putco Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PUSAN PIPE AMERICA | May 2026 | 19,861 | 440 |
| PUSHKAR INTERNATIONAL | May 2026 | 117 | 10 |
| PUSHKIN PRESS | May 2026 | 403 | 17 |
| PUSHPA | May 2026 | 259 | 28 |
| PUSHPA1 LLC | May 2026 | 65 | 9 |
| PUSHPAK STEEL INDUSTRIES PVT LTD | May 2026 | 125 | 33 |
| PUSHPAM TRADERS | May 2026 | 207 | 11 |
| PUSTERLA | May 2026 | 80 | 1 |
| PUSTERLA UK | May 2026 | 174 | 6 |
| PUTAI (JINHUA) OUTDOOR PRODUCTS | Apr 2026 | 168 | 13 |
| PUTE TRADING PRODUCTION CO., LTD | Oct 2022 | 459 | 0 |
| PUTIAN BAIHO FOOTWEAR CO.LTD. | Aug 2025 | 309 | 0 |
| PUTIAN CHENGXIANG LIANQI E-COMMERCE CO. | May 2026 | 160 | 9 |
| PUTIAN CITY HANJIANG DISTRICT YOULI FOOTWEAR CO.,LTD | Feb 2026 | 139 | 1 |
| PUTIAN CITY JIDONG TRADE CO.,LTD | Apr 2023 | 108 | 0 |
| PUTIAN COMFIER TECHNOLOGY COMPANY | May 2026 | 1,075 | 46 |
| PUTIAN FUXINDA TRADING COMPANY LIMITED | Apr 2026 | 279 | 2 |
| PUTIAN HAN SOAR TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 661 | 6 |
| PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 315 | 28 |
| PUTIAN HUIPENG INPORT AND EXPORT CO.,LTD. | Mar 2026 | 278 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | EGLV003600457856 | SGBVSGLTP2604031 | 007E | House Bill | SGBV | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 33 CTN | 720 K | Container Yard | SUPERLEE CORPORATION | PUTCO INC | PUTCO INC | LAMP CAR ACCESSORIES |
| 2026-05-08 | EGLV146600279231 | NAQAPLGB6864500V | 0018E | House Bill | NAQA | 9850599 | EVER FUTURE | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 84 CTN | 1,292 KG | House to House | GUANGZHOU JUNHUA AUTOMOTIVE ELECTRO | PUTCO INC | CAR LED LIGHT HS CODE 851220 | |
| 2026-05-08 | EGLV003600422564 | SGBVSGLTP2604020 | 032E | House Bill | SGBV | 9850599 | EVER FUTURE | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 34 CTN | 748 K | Container Station | SUPERLEE CORPORATION | PUTCO INC | PUTCO INC | LAMP CAR ACCESSORIES |
| 2026-05-01 | ONEYHKGG30799701 | NAQAPLAX6863453V | 1449E | House Bill | NAQA | 9935375 | EVER MAGUS | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 55 CTN | 846 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU JUNHUA AUTOMOTIVE ELECTRO | PUTCO INC | CAR LED LIGHT HS CODE | |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | EGLV010600325502 |
|---|---|
| House BOL # | NAQATSL26040184 |
| Manifest Number | 549992 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NAQA |
| Voyage # | 007E |
| IMO # | 9935363 |
| Vessel Name | EVER MAGIC |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHENZHEN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2337 KG |
| Weight in KG | 2,337 KG |
| Quantity | 156 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EMCU8434211 |
| Commodity Description |
CAR LED LIGHT HS 851220 |
| Shipper Name | GUANGZHOU JUNHUA AUTOMOTIVE ELECTRO |
|---|---|
| Address Line 1 | BUILDING J GUANGRI INDUSTRIAL PARK |
| Address Line 2 | NO 636 5 GUOMAO AVENUE SHILOU TOWN |
| City | GUANGZHOU |
| Zip Code | 511400 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | PUTCO INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5701 NE 22ND STREET |
| City | DES MOINES |
| State Province | IA |
| Zip Code | 50313 |
| Country Code | US |
| Container Number | EMCU8434211 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCUSG0354 |
| Seal Number 1 | EMCUSG0354 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CAR LED LIGHT HS 851220 |
| Marks and Numbers 1 | PUTCO INC NO 1 NO 156 CAR LED LIGHT |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 313 | 2026-05-13 |
| Long Beach, California | 196 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 49 | 2024-07-20 |
| Seattle, Washington | 33 | 2021-09-20 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2025-12-27 |
| Oakland, California | 2 | 2021-12-09 |
| New York, New York | 1 | 2025-01-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 188 | 2026-05-18 |
| Yantian China (Mainland) | 133 | 2026-05-13 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 94 | 2026-05-18 |
| Shilong China (Taiwan) | 80 | 2025-12-01 |
| Taibei China (Taiwan) | 37 | 2025-02-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 31 | 2024-06-26 |
| Xiamen China (Mainland) | 12 | 2025-02-07 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 7 | 2024-11-26 |
| Shanghai China (Mainland) | 6 | 2022-04-07 |
| Shekou China (Mainland) | 5 | 2024-05-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Putco Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PUTCO INC. | 5701 NE 22ND,STREET, DES MOINES IA 50313 US | 2026-02-25 | 42 |
| PUTCO INC. | 5701 NE 22ND ST.,DES MOINES,IA 5031 3 DES MOINES IA US | 2026-05-18 | 7 |
| PUTCO INC. | 2025-11-01 | 5 | |
| PUTCO INC. | 2025-06-30 | 4 | |
| PUTCO INC | 2026-05-18 | 80 | |
| PUTCO,INC | 2025-02-10 | 51 | |
| PUTCO,INC | 2026-04-20 | 49 | |
| PUTCO INC. | 2019-08-31 | 43 | |
| PUTCO INC. | 2019-04-18 | 29 | |
| PUTCO INC. | 2024-01-16 | 28 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Putco Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-08 | 22 | |
| 2025-02-07 | 1 | |
| 2025-02-07 | 1 | |
| 2023-01-07 | 5 | |
| 2019-06-10 | 32 | |
| 2018-06-13 | 14 | |
| 2015-03-31 | 1 | |
| 2015-03-10 | 4 | |
| 2014-08-09 | 1 | |
| 2014-04-18 | 6 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||