There are a total of 315 bills of lading on file for Putian Hengtong Industrial Co.,Ltd between June 25th, 2019 and May 22nd, 2026.
Of those 315 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 315 |
|---|---|
| Shipper Records | 316 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 25th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 103 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Putian Hengtong Industrial Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Putian Hengtong Industrial Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GALAXY ACTIVE LLC | May 2026 | 3,793 | 266 |
| E.S.ORIGINALS, INC. | May 2026 | 12,893 | 23 |
| WINNERS MERCHANTS INTERNATIONAL LP | May 2026 | 15,592 | 2 |
| REEBOK INTERNATIONAL LTD, LLC | Mar 2026 | 2,912 | 2 |
| Feb 2026 | 6 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Putian Hengtong Industrial Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | ONEYXMNG31622300 | 043E | Regular Bill | ONEY | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,700 CTN | 8,110 KG | Container Yard | PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL | GALAXY ACTIVE LLC | GALAXY ACTIVE LLC | "SHIPPER_DESCRIPTION" (REEBOK ATHLETIC SHOE) - "HSCD_DESCRIPTION" (FOOTWEAR, OF TEXTILE MA TERIALS) PLEASE NOTE - QUANTITY AND D... | |
| 2026-05-01 | ONEYXMNG31429800 | 015E | Regular Bill | ONEY | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 743 CTN | 6,510 KG | Container Yard | PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL | GALAXY ACTIVE LLC | GALAXY ACTIVE LLC | FOOTWEAR, OF TEXTILE MATERIALS AND HI-TEC HIK ING SHOES | |
| 2026-04-30 | CMDUXIA1833074 | 0GVMF | Regular Bill | CMDU | 9317975 | CMA CGM WHITE SHARK | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 425 CTN | 4,017 KG | Pier to Pier | PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL | GALAXY ACTIVE LLC | GALAXY ACTIVE LLC | REEBOK ATHLETIC SHOE PO / THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. | |
| 2026-04-29 | MEDUKG558621 | 613N | Regular Bill | MEDU | 9404651 | MSC CAMILLE | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 2,666 CTN | 11,872 K | House to House | PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL | GALAXY ACTIVE LLC | GALAXY ACTIVE LLC | REEBOK ATHLETIC SHOE PO#// / SHIPPER DECLRE THAT THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATER IALS. REEBOK ATHLETIC SHOE P... | |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | ONEYXMNG34192800 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ONEY |
| Voyage # | 043E |
| IMO # | 9725158 |
| Vessel Name | HYUNDAI NEPTUNE |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | XIAMEN, FUJIAN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4486 KG |
| Weight in KG | 4,486 KG |
| Quantity | 958 CTN |
| Volume | 61 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
FFAU6413107 |
| Commodity Description |
"SHIPPER_DESCRIPTION" (REEBOK ATHLETIC SHOE) - "HSCD_DESCRIPTION" (FOOTWEAR, OF TEXTILE MA TERIALS) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH "SHIPPER_DESCRIPTION" (REEBOK ATHLETIC SHOE) - "HSCD_DESCRIPTION" (NOT WATERPRF RUBBR,PLAS TIC FOOTWEAR, OTHER) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH |
| Shipper Name | PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 2 | HANBEI ROAD,XINHAN INDUSTRIAL PUTIA |
| Address Line 3 | N 35 351100 CN |
| Consignee Name | GALAXY ACTIVE LLC |
|---|---|
| Address Line 2 | 1411 BROADWAY MEZZANINE LEVEL NEW Y |
| Address Line 3 | ORK NY 10018 US |
| Notify Party Name | GALAXY ACTIVE LLC |
|---|---|
| Address Line 2 | 1411 BROADWAY MEZZANINE NEW YORK NY |
| Address Line 3 | 10018 US |
| Container Number | FFAU6413107 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDR68652 |
| Seal Number 1 | CNDR68652 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | "SHIPPER_DESCRIPTION" (REEBOK ATHLETIC SHOE) - "HSCD_DESCRIPTION" (FOOTWEAR, OF TEXTILE MA TERIALS) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH |
| Cargo Description 2 | "SHIPPER_DESCRIPTION" (REEBOK ATHLETIC SHOE) - "HSCD_DESCRIPTION" (NOT WATERPRF RUBBR,PLAS TIC FOOTWEAR, OTHER) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH |
| Additional Cargo 1 | E INFORMATION FURNISHED BY THE SHIPPER IS INC OMPLETE, INACCURATE, OR FALSE |
| Additional Cargo 2 | E INFORMATION FURNISHED BY THE SHIPPER IS INC OMPLETE, INACCURATE, OR FALSE |
| Marks and Numbers 1 | REEBOK GALAXY SKU: GPO: ITEM CODE: DM/PPK: WI TH: SIZE: QTY: LABEL: CPO: CUST ITEM NO/SKU: ADE IN CHINA C/T NO.: OF REEBOK GALAXY SKU: GPO: ITEM CODE: DM/PPK: WI TH: SIZE: QTY: LABEL: CPO: CUST ITEM NO/SKU: ADE IN CHINA C/T NO.: OF |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 640419 | 00060180 | 0000003009 KG |
| 640299 | 00029550 | 0000001478 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 157 | 2026-05-15 |
| Long Beach, California | 150 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2025-10-27 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2025-05-12 |
| Seattle, Washington | 2 | 2021-03-17 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2024-01-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 303 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 5 | 2026-03-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2026-04-30 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-10-27 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2025-07-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2025-07-07 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2021-10-11 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2020-07-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Putian Hengtong Industrial Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD | HANBEI ROAD,XINHAN INDUSTRIAL CONCENTRATING ZONE,HANJIANG DISTRICT,PUTIAN,FUJIAN | 2025-09-09 | 85 |
| PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD | HANBEI ROAD,XINHAN INDUSTRIAL CONCENTRATING ZONE,HANJIANG DISTRICT,PUTIAN,FUJIAN 351119 | 2025-06-18 | 18 |
| PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD | 2025-09-27 | 8 | |
| PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD | 2025-09-10 | 5 | |
| PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD | 2025-09-16 | 4 | |
| PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD | 2025-08-20 | 3 | |
| PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD | 2025-06-26 | 3 | |
| PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD | 2025-06-24 | 2 | |
| PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD | 2025-08-08 | 1 | |
| PUTIAN HENGTONG INDUSTRIAL CO.,LTD | 2025-06-12 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Putian Hengtong Industrial Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-09 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||