There are a total of 2,172 bills of lading on file for Putian Huite Sports Goods Co. Ltd. between July 23rd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 2,172 bills of lading, 16 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,172 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,179 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 16 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 156 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PUTIAN HUITE SPORTS GOODS CO. LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Putian Huite Sports Goods Co. Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Putian Huite Sports Goods Co. Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GENESCO INC | May 2026 | 13,370 | 633 |
| SAMSUNG C&T AMERICA, INC. | May 2026 | 40,310 | 246 |
| FILA CANADA | Mar 2025 | 83 | 3 |
| FILA CANADA, ULC. | Mar 2025 | 286 | 2 |
| Oct 2025 | 1 | 1 | |
| COMET INTERNATIONAL, LTD. | May 2026 | 3,588 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Putian Huite Sports Goods Co. Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | COSU6451700720 | 084E | Regular Bill | COSU | 9486087 | OOCL UTAH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,221 CTN | 12,005 KG | House to House | PUTIAN HUITE SPORTS GOODS COMPANY | GENESCO, INC. | FLEXPORT CUSTOMS LLC | SHOES PO# XXXXXXXXX ATH900707 ATH900708 ATH90 0712 ATH900757 | |
| 2026-05-26 | COSU6451699570 | 084E | Regular Bill | COSU | 9486087 | OOCL UTAH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,866 CTN | 19,920 KG | House to House | PUTIAN HUITE SPORTS GOODS COMPANY | GENESCO, INC. | FLEXPORT CUSTOMS LLC | SHOES PO# XXXXXXXXX ATH900704 ATH900705 ATH90 0709 ATH900710 | |
| 2026-05-22 | COSU6449984620 | 006E | Regular Bill | COSU | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 2,077 CTN | 5,607 KG | House to House | PUTIAN HUITE SPORTS GOODS COMPANY | GENESCO, INC. | GENESCO, INC. | SHOES PO# XXXXXXXX DK229509 | |
| 2026-05-16 | EGLV146600349824 | 038E | Regular Bill | EGLV | 9785768 | COSCO SHIPPING JASMINE | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,516 CTN | 15,978 K | House to House | PUTIAN HUITE SPORTS GOODS | GENESCO INC | GENESCO INC | SHOES/MEN'S SHOES SHOES/MEN'S SHOES SHOES PO# XXXXXXXXX DK229800 DK229803 DK229801 | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | EGLV146600349832 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 0P50W |
| IMO # | 9410765 |
| Vessel Name | CMA CGM CASSIOPEIA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | XIAMEN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14676 K |
| Weight in KG | 14,676 KG |
| Quantity | 1332 CTN |
| Volume | 156 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
EGHU8405630 EGSU6000241 TGBU6493640 |
| Commodity Description |
SHOES SHOES SHOES SHOES PO# XXXXXXXX DK229799 ATH900717 ATH900725 |
| Shipper Name | PUTIAN HUITE SPORTS GOODS CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | FENGTING INDUSTRY GARDEN |
| Address Line 2 | XIANYOU COUNTY |
| Address Line 3 | 351254 PUTIAN,FUJIAN, CHINA |
| Consignee Name | GENESCO INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 535 MARRIOTT DR NASHVILLE,TN 37214 |
| Address Line 2 | P: 615-367-7559 |
| Address Line 3 | ATTN:LINDSAY LANHAM/KARLENE RAMNATH |
| Address Line 4 | E:IMPORTCOMPLIANCE@GENESCO.COM |
| Notify Party Name | GENESCO INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 535 MARRIOTT DR NASHVILLE,TN 37214 |
| Address Line 2 | P: 615-367-7559 |
| Address Line 3 | ATTN:LINDSAY LANHAM/KARLENE RAMNATH |
| Address Line 4 | E:IMPORTCOMPLIANCE@GENESCO.COM |
| Container Number | EGHU8405630 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTBP7464 |
| Seal Number 1 | EMCTBP7464 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SHOES |
| Marks and Numbers 1 | P.O.NO. |
| Container Number | EGSU6000241 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTBP7474 |
| Seal Number 1 | EMCTBP7474 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SHOES |
| Marks and Numbers 1 | P.O.NO. |
| Container Number | TGBU6493640 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTBP7454 |
| Seal Number 1 | EMCTBP7454 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SHOES SHOES PO# XXXXXXXX DK229799 ATH900717 ATH900725 |
| Additional Cargo 1 | ATH900770 @@@EMAIL ID XXXXXXXXXXXXXX@LNS.MAERSK.COM CONTACT NAME XXXXXXXXX CONTACT DESIGNATION TEAM LEAD SHOES PO# XXXXXXXX |
| Additional Cargo 2 | DK229799 ATH900717 ATH900725 ATH900770 SHOES PO# XXXXXXXX DK229799 |
| Additional Cargo 3 | ATH900717 ATH900725 ATH900770 |
| Marks and Numbers 1 | P.O.NO. P.O.NO. CUST NAME CUST ORDER STYLE NAME COLOUR N.W. G.W. |
| Marks and Numbers 2 | MEA . P.O.NO. CUST NAME CUST ORDER STYLE NAME COLOUR N.W. |
| Marks and Numbers 3 | G.W. MEA THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 4 | THE SAME THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,035 | 2026-05-15 |
| Long Beach, California | 678 | 2026-05-16 |
| Baltimore, Maryland | 142 | 2017-11-11 |
| Newark, New Jersey | 113 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 77 | 2025-07-02 |
| Miami, Florida | 42 | 2024-03-25 |
| Tacoma, Washington | 30 | 2024-07-30 |
| New York, New York | 26 | 2015-07-21 |
| Oakland, California | 19 | 2014-05-14 |
| Seattle, Washington | 6 | 2024-01-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 1,797 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 156 | 2025-01-15 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 128 | 2025-01-14 |
| Hong Kong Hong Kong | 27 | 2022-07-12 |
| Pusan South Korea | 19 | 2024-07-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 6 | 2025-09-24 |
| Colon Panama | 6 | 2017-04-26 |
| Chiwan China (Mainland) | 6 | 2014-01-15 |
| Singapore Singapore | 5 | 2016-10-12 |
| Tokyo Japan | 4 | 2017-02-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Putian Huite Sports Goods Co. Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PUTIAN HUITE SPORTS GOODS CO. LTD. | FENGTING INDUSTRY GARDEN XIANYOU COUNTY 351254 PUTIAN FUJIAN CHINA | 2025-07-18 | 2 |
| PUTIAN HUITE SPORTS GOODS CO. LTD. | FENTING INDUSTRY GARDEN XIANYOU CONUTRY PUTIAN CHINA PUTIAN CN | 2021-03-03 | 266 |
| PUTIAN HUITE SPORTS GOODS CO.,LTD. | 2023-04-15 | 250 | |
| PUTIAN HUITE SPORTS GOODS COMPANY | 2026-05-22 | 229 | |
| PUTIAN HUITE SPORTS GOODS CO. LTD. | 2018-09-20 | 208 | |
| PUTIAN HUITE SPORTS GOODS CO.,LTD | 2019-01-17 | 177 | |
| PUTIAN HUITE SPORTS GOODS CO LTD | 2025-04-17 | 167 | |
| PUTIAN HUITE SPORTS GOODS CO.,LTD | 2017-08-07 | 154 | |
| PUTIAN HUITE SPORTS GOODS CO LTD | 2025-02-24 | 100 | |
| PUTIAN HUITE SPORTS GOODS CO LTD | 2025-10-06 | 100 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Putian Huite Sports Goods Co. Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-08-01 | 2 | |
| 2023-08-08 | 1 | |
| 2021-04-06 | 24 | |
| 2017-11-07 | 7 |
Below are the top 1 email addresses on file for Putian Huite Sports Goods Co. Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-25 | 7 |