There are a total of 142 bills of lading on file for Puyang Cleanway Chemicals Ltd. between December 24th, 2015 and April 25th, 2026.
Of those 142 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 142 |
|---|---|
| Shipper Records | 142 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 24th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 25th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 32 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Puyang Cleanway Chemicals Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Puyang Cleanway Chemicals Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SANI-MARC INC. | May 2026 | 657 | 125 |
| AQUALIFE LATINAMERICAN, S.A. DE C.V | Apr 2026 | 29 | 2 |
| KINGS PACIFIC ENTERPRISES LIMITED | May 2026 | 374 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Puyang Cleanway Chemicals Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PUTRA KUANTAN MANDIRI | Mar 2026 | 74 | 4 |
| PUTSCH & COMPANY, INC. | May 2026 | 981 | 16 |
| PUTUL DISTRIBUTORS INC | May 2026 | 1,700 | 58 |
| PUTZMEISTER AMERICA, INC. | May 2026 | 4,612 | 76 |
| PUTZMEISTER CONCRETE MACHINES PRIVA | May 2026 | 331 | 1 |
| PUTZMEISTER CONCRETE PUMPS GMBH | May 2026 | 317 | 13 |
| PUTZMEISTER INC | Apr 2026 | 480 | 1 |
| PUTZMEISTER MAKINE SAN. VE TIC. A.S. | May 2026 | 246 | 15 |
| PUTZMEISTER PAZ.VE TIC.LTD.STI. | Apr 2026 | 392 | 1 |
| PUTZMEISTER PAZARLAMA VE TICARET LT | May 2026 | 404 | 8 |
| PUYANG HUICHENG ELECTRONIC MATERIAL | Oct 2025 | 386 | 0 |
| PUYANG REFRACTORIES GROUP CO.,LTD. | Jun 2025 | 546 | 0 |
| PUYOUNG IND. CO., LTD. | May 2026 | 2,234 | 25 |
| PUZHEN LIFE CO LTD | May 2025 | 507 | 0 |
| PUZZLEINVEST LLC | Sep 2025 | 129 | 0 |
| PV HARDWARE SOLUTIONS, SLU | May 2026 | 557 | 8 |
| PV HARDWARE, LLC | May 2026 | 449 | 39 |
| PV ROADRUNNER | May 2026 | 226 | 20 |
| PV WOOD COMPANY LIMITED | May 2026 | 1,397 | 71 |
| PV-CZECH S.R.O. | May 2026 | 160 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-18 | MEDUWX647870 | SNYLD32003T01603 | 612A | House FROB | SNYL | 9214898 | MSC NICOLE X | 2026-04-16 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 20,440 KG | Container Yard | PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD | SANI-MARC INC. | TRICHLOROISOCYANURIC ACID G TABLET | |
| 2026-04-02 | MEDUWA567165 | 606E | Simple BOL FROB | MEDU | 9393022 | MSC SHAY | 2026-03-31 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 1,060 DRM | 56,180 K | House to House | PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD. | AQUALIFE LATINAMERICAN, S.A. DE C.V | AQUALIFE LATINAMERICAN, S.A. DE C.V | TRICHLOROISOCYANURIC ACID - TRICHLOROISOCYANU RIC ACID (TCCA POWDER) (TCCA G TABLET) CLA SS:. UN TRICHLOROISOCYANURIC ACID - TRI... | |
| 2026-04-01 | MEDUWX019104 | SNYLD2207T01540 | 608A | House FROB | SNYL | 9979010 | MSC BOSTON | 2026-03-31 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 40 PKG | 40,840 KG | Container Yard | PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD | SANI-MARC INC. | TRICHLOROISOCYANURIC ACID | |
| 2026-03-30 | MEDUWX085246 | SNYLD3277T01569 | 609A | House FROB | SNYL | 9720457 | MSC SILVIA | 2026-03-29 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 20,400 KG | Container Yard | PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD | SANI-MARC INC. | TRICHLOROISOCYANURIC ACID | |
| Run Date | 2026-04-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | MEDUWX151253 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 610E |
| IMO # | 9305506 |
| Vessel Name | MSC KUMSAL |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 56180 K |
| Weight in KG | 56,180 KG |
| Quantity | 1060 DRM |
| Volume | 96 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MSMU7209880 UETU6781324 |
| Commodity Description |
TRICHLOROISOCYANURIC ACID - TRICHLOROISOCYANU RIC ACID (TCCA GRANULAR) CLASS:. UN TRICHLOROISOCYANURIC ACID - TRICHLOROISOCYANU RIC ACID (TCCA POWDER) (TCCA G TABLET) CLA SS:. UN |
| Shipper Name | PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | WANGLOU INDUSTRY ZONE,FAN COUNTY |
| Address Line 2 | PUYANG 41 457600 CHINA |
| Consignee Name | AQUALIFE LATINAMERICAN, S.A. DE C.V |
|---|---|
| Address Line 1 | FRACCION 6 LOTE 8, PARQUE IND. CIUD |
| Address Line 2 | HUEJOTZINGO PUE 74160 MEXICO |
| Notify Party Name | AQUALIFE LATINAMERICAN, S.A. DE C.V |
|---|---|
| Address Line 1 | FRACCION 6 LOTE 8, PARQUE IND. CIUD |
| Address Line 2 | HUEJOTZINGO PUE 74160 MEXICO |
| Container Number | MSMU7209880 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX46126058 |
| Seal Number 1 | FX46126058 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TRICHLOROISOCYANURIC ACID - TRICHLOROISOCYANU RIC ACID (TCCA GRANULAR) CLASS:. UN |
| Marks and Numbers 1 | N/M SAME |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 293369 | 00561800 | 0000028090 K |
| 293369 | 00561800 | 0000028090 K |
| Seq. No. | Code | Class | Code Qual. | Contact | Page No. | Flash Point Temp | Flash Point Temp Negative Ind | Flash Point Temp Unit | Desc |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 001 | 2468 | 5.1 | I | 000 | TRICHLOROISOCYANURIC ACID, DR |
| Container Number | UETU6781324 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX46106687 |
| Seal Number 1 | FX46106687 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TRICHLOROISOCYANURIC ACID - TRICHLOROISOCYANU RIC ACID (TCCA POWDER) (TCCA G TABLET) CLA SS:. UN |
| Marks and Numbers 1 | N/M SAME SAME |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 293369 | 00561800 | 0000028090 K |
| 293369 | 00561800 | 0000028090 K |
| 293369 | 00561800 | 0000028090 K |
| Seq. No. | Code | Class | Code Qual. | Contact | Page No. | Flash Point Temp | Flash Point Temp Negative Ind | Flash Point Temp Unit | Desc |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 001 | 2468 | 5.1 | I | 000 | TRICHLOROISOCYANURIC ACID, DR |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 118 | 2026-04-27 |
| Tacoma, Washington | 17 | 2022-04-14 |
| Houston, Texas | 6 | 2026-04-24 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2018-10-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 122 | 2026-04-27 |
| Pusan South Korea | 15 | 2026-04-24 |
| Puerto Manzanillo Panama | 4 | 2020-02-28 |
| Cristobal Panama | 1 | 2018-10-15 |
Below are the top 9 company names and addresses for Puyang Cleanway Chemicals Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD. | WANGLOU INDUSTRY ZONE,FAN COUNTY PUYANG 41 457600 CHINA | 2026-04-24 | 44 |
| PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD. | WANGLOU INDUSTRY ZONE,FAN COUNTY, PUYANG HENAN CHINA | 2025-04-09 | 51 |
| PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD | 2026-04-27 | 36 | |
| PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD. | 2022-03-17 | 4 | |
| PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD | 2019-11-22 | 3 | |
| PUYANG CLEANWAY CHEMICALS | 2025-01-20 | 1 | |
| PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD | 2018-10-15 | 1 | |
| PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD. | 2015-12-25 | 1 | |
| PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD. | 2020-02-28 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||