There are a total of 981 bills of lading on file for Putsch & Company, Inc. between December 1st, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 981 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 981 |
|---|---|
| Shipper Records | 280 |
| Consignee Records | 956 |
| Notify Party Records | 26 |
| First Shipment on File | Dec 1st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 69 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PUTSCH & COMPANY, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Putsch & Company, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Putsch & Company, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STORD INTERNATIONAL AS | May 2026 | 166 | 50 |
| FONTAINE LIMITED | Mar 2026 | 234 | 36 |
| PUTSCH CST GMBH | Feb 2025 | 112 | 33 |
| KLINKAU GMBH + CO. KG | Jan 2026 | 257 | 31 |
| OTTO MARKERT & SOHN GMBH | Aug 2023 | 91 | 24 |
| KLINKAU GMBH & CO | May 2026 | 97 | 15 |
| AMALGAMATED SUGAR COMPANY | May 2026 | 135 | 9 |
| MARKERT FILTRATION GMBH | May 2026 | 43 | 8 |
| PUTSCH MENICONI SPA | May 2024 | 62 | 5 |
| MINN-DAK FARMERS COOPERATIVE | Apr 2026 | 14 | 4 |
| KUMERA GETRIEBE GMBH | May 2024 | 15 | 4 |
| Apr 2026 | 8 | 4 | |
| PUTSCH GMBH & CO.KG | Jan 2024 | 15 | 3 |
| Nov 2021 | 7 | 2 | |
| AMERICAN CRYSTAL SUGAR COMPANY | May 2026 | 96 | 2 |
| PYROTEK PRODUCTS LIMITED | Jun 2025 | 61 | 1 |
| Jul 2024 | 3 | 1 | |
| MICHIGAN SUGAR COMPANY | May 2026 | 70 | 1 |
| GLOBAL LINER AGENCIES | May 2026 | 380 | 1 |
| Oct 2021 | 5 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Putsch & Company, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PUTIAN XINGLIAN FOOTWEAR | May 2026 | 94 | 24 |
| PUTIAN XINLONG FOOTWEAR CO., LTD. | Apr 2026 | 747 | 1 |
| PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO LTD | May 2026 | 1,858 | 8 |
| PUTIAN XUNYOU TRADING C O | Dec 2025 | 99 | 0 |
| PUTIAN YIHONG WOOD INDUSTRY CO.,LTD | Jun 2023 | 352 | 0 |
| PUTIAN YUNFEI TRADING CO., LTD | Nov 2024 | 103 | 0 |
| PUTIAN ZHONGFU TRADE CO.,LTD | May 2026 | 235 | 4 |
| PUTIANSHI CHAOCHUANG MAOYI YOUXIANG | Nov 2025 | 428 | 0 |
| PUTNAM ACCESSORY GROUP.INC | May 2026 | 1,429 | 5 |
| PUTRA KUANTAN MANDIRI | Mar 2026 | 74 | 4 |
| PUTUL DISTRIBUTORS INC | May 2026 | 1,700 | 58 |
| PUTZMEISTER AMERICA, INC. | May 2026 | 4,612 | 76 |
| PUTZMEISTER CONCRETE MACHINES PRIVA | May 2026 | 331 | 1 |
| PUTZMEISTER CONCRETE PUMPS GMBH | May 2026 | 317 | 13 |
| PUTZMEISTER INC | Apr 2026 | 480 | 1 |
| PUTZMEISTER MAKINE SAN. VE TIC. A.S. | May 2026 | 246 | 15 |
| PUTZMEISTER PAZ.VE TIC.LTD.STI. | Apr 2026 | 392 | 1 |
| PUTZMEISTER PAZARLAMA VE TICARET LT | May 2026 | 404 | 8 |
| PUYANG CLEANWAY CHEMICALS LTD. | Apr 2026 | 142 | 11 |
| PUYANG HUICHENG ELECTRONIC MATERIAL | Oct 2025 | 386 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | IILU153048902 | 1049W | Regular Bill | IILU | 9334375 | INDEPENDENT HORIZON | 2026-05-08 | WILMINGTON, NORTH CAROLINA | ANVERS BELGIUM | 4 PCS | 1,854 LB | PUTSCH & COMPANY, INC. | LOADED INTO 1 X 40FT CONTAINER HIGH CUBE ICU U9192033 / SEAL: RB009164 = 3 WOODEN CASE, 4 0 PIECES ON 1 PALLET SPARE PARTS HTS C... | ||||
| 2026-05-09 | IILU153048900 | 1049W | Regular Bill | IILU | 9334375 | INDEPENDENT HORIZON | 2026-05-08 | WILMINGTON, NORTH CAROLINA | ANVERS BELGIUM | 23 PCS | 20,694 LB | PUTSCH & COMPANY, INC. | = 21 BOX-PALLETS, 1 CASE, 1 PALLET WITH 10 PI ECES SPARE PARTS HTS CODE: 820830,843890,39 2092,841231 841221,842199,820770,84669... | ||||
| 2026-04-23 | ONEYNOSG00282600 | NABNNO426262 | 066W | House Bill | NABN | 9622629 | OOCL CHONGQING | 2026-04-22 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 3 PKG | 4,500 KG | STORD INTERNATIONAL AS | PUTSCH & COMPANY, INC. | PARTS FOR PULP PRESS | ||
| 2026-04-18 | IILU153027502 | 1046W | Regular Bill | IILU | 9298636 | INDEPENDENT PRIMERO | 2026-04-17 | WILMINGTON, NORTH CAROLINA | ANVERS BELGIUM | 1 CAS | 374 LB | PUTSCH & COMPANY, INC. | LOADED INTO FT CONTAINER HIGH CUBE ICUU / SEAL: RB SPARE PARTS HTS CODE: FREIGHT PREPAID SHIPPERS LOAD STOWAG E AND COUNT EXPRES... | ||||
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | IILU153048901 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | IILU |
| Voyage # | 1049W |
| IMO # | 9334375 |
| Vessel Name | INDEPENDENT HORIZON |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | GERMANY |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | WILMINGTON, NORTH CAROLINA (1501) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1933 LB |
| Weight in KG | 877 KG |
| Quantity | 3 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ICUU9192033 |
| Commodity Description |
LOADED INTO 1 X 40FT CONTAINER HIGH CUBE ICU U9192033 / SEAL: RB009164 = 2 CASES ON 1 PAL LET, 2 CASES SPARE PARTS HTS CODE: 842191FR EIGHT PREPAID SHIPPERS LOAD STOWAGE AND COUN T EXPRESS B/L WOODEN PACKAGING IS TREATED AND/OR FUMIGATED IN ACCORDANCE WITH THE ISPM 15 REGULATIONS AS PER THE DEPARTMENT OF AGRI |
| Consignee Name | PUTSCH & COMPANY, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 352 CANE CREEK RD |
| Address Line 2 | FLETCHER, NC 28732 |
| Address Line 3 | US, |
| Container Number | ICUU9192033 |
|---|---|
| Seal Number 1 | RB009164 |
| Seal Number 1 | RB009164 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | LOADED INTO 1 X 40FT CONTAINER HIGH CUBE ICU U9192033 / SEAL: RB009164 = 2 CASES ON 1 PAL LET, 2 CASES SPARE PARTS HTS CODE: 842191FR EIGHT PREPAID SHIPPERS LOAD STOWAGE AND COUN T EXPRESS B/L WOODEN PACKAGING IS TREATED AND/OR FUMIGATED IN ACCORDANCE WITH THE ISPM 15 REGULATIONS AS PER THE DEPARTMENT OF AGRI |
| Additional Cargo 1 | CULTURE ANIMAL AND PLANT HEALTH INSPECTIONSER VICES ("APHIS") |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS AND NUMBERS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Wilmington, North Carolina | 476 | 2026-05-16 |
| Charleston, South Carolina | 381 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 26 | 2026-04-23 |
| Savannah, Georgia | 21 | 2024-05-20 |
| Houston, Texas | 17 | 2024-05-03 |
| Norfolk, Virginia | 15 | 2025-07-15 |
| Seattle, Washington | 8 | 2025-04-26 |
| Baltimore, Maryland | 8 | 2021-11-11 |
| New York, New York | 8 | 2020-07-22 |
| Oakland, California | 7 | 2025-05-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 505 | 2026-05-16 |
| Bremerhaven Germany | 353 | 2026-05-23 |
| Stade Germany | 40 | 2026-01-07 |
| Rotterdam Netherlands | 24 | 2025-08-11 |
| Leghorn Italy | 17 | 2024-05-20 |
| Genoa Italy | 14 | 2020-04-11 |
| La Spezia Italy | 13 | 2022-03-25 |
| Sines Portugal | 4 | 2025-04-26 |
| Bremen Germany | 2 | 2016-05-05 |
| Gothenburg Sweden | 2 | 2016-04-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Putsch & Company, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PUTSCH & COMPANY, INC. | PO BOX 5128 ASHEVILLE, NC 28813 US, | 2025-06-14 | 168 |
| PUTSCH & COMPANY, INC. | 352 CANE CREEK RD FLETCHER, NC 28732 US, | 2026-05-16 | 45 |
| PUTSCH & COMPANY, INC. | 2025-07-15 | 1 | |
| PUTSCH & COMPANY, INC. | 2025-08-04 | 1 | |
| PUTSCH & COMPANY, INC. | 2026-01-07 | 1 | |
| PUTSCH COMPANY INC. | 2016-08-10 | 183 | |
| PUTSCH & COMPANY, INC. | 2022-11-21 | 136 | |
| PUTSCH COMPANY INC. | 2018-04-16 | 102 | |
| PUTSCH & COMPANY INC | 2024-07-27 | 83 | |
| PUTSCH GMBH CO.KG | 2017-11-29 | 72 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Putsch & Company, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-05-03 | 2 | |
| 2022-09-15 | 10 | |
| 2020-09-15 | 1 | |
| 2018-05-08 | 1 | |
| 2018-04-16 | 301 |
Below are the top 3 email addresses on file for Putsch & Company, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-06-14 | 1 | |
| 2020-09-15 | 1 | |
| 2016-08-13 | 1 |