There are a total of 809 bills of lading on file for R & A Fastfrate Corp. between October 26th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 809 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 809 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 798 |
| Notify Party Records | 802 |
| First Shipment on File | Oct 26th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 135 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for R & A FASTFRATE CORP..
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with R & A Fastfrate Corp., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with R & A Fastfrate Corp. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ATIN ITO FREIGHT FORWARDERS INC | May 2026 | 340 | 149 |
| RELIABLE CARGO EXPRESS INC | May 2026 | 7,386 | 81 |
| INTERTRANS EXPRESS,INC. | May 2026 | 51,334 | 70 |
| SUNFREIGHT CARGO INT'L. EDMONTON | May 2026 | 81 | 50 |
| STARBOX EXPRESS 2011 INC | Dec 2024 | 45 | 19 |
| Mar 2024 | 1 | 1 | |
| JANET UJFALUSI CUSTOMS BROKER | May 2026 | 19,403 | 1 |
| INTERTRANS EXPRESS | May 2026 | 3,142 | 1 |
| Dec 2023 | 1 | 1 | |
| Sep 2022 | 1 | 1 | |
| Mar 2024 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to R & A Fastfrate Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| R & A BAILEY & CO. | May 2026 | 12,901 | 161 |
| R & A INTERNATIONAL | May 2026 | 240 | 1 |
| R 82 A S | May 2026 | 528 | 10 |
| R A ALLEN CO INC | Feb 2022 | 485 | 0 |
| R AND B ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 410 | 5 |
| R.A PHILLIPS INDUSTRIES INC | May 2026 | 120 | 9 |
| R.A. FARROW | May 2026 | 607 | 2 |
| R.A.EXPORTS | Nov 2024 | 102 | 0 |
| R.A.MERRY & CO.LTD | Apr 2026 | 404 | 1 |
| R.A.P ACAISTI TEO | May 2026 | 81 | 5 |
| R.A.PORTA SRL | May 2026 | 71 | 8 |
| R.A.STAFF COMPANY | May 2026 | 2,503 | 49 |
| R.A.Z APPARELS | Dec 2025 | 615 | 0 |
| R&A INTERNATIONAL LOGISTICS, INC. | May 2026 | 2,988 | 51 |
| R&A LOGISTICS INC | May 2026 | 529 | 65 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | ONEYRICGB3327800 | 189E | Simple BOL FROB | ONEY | 9198288 | YM COSMOS | 2026-05-20 | TACOMA, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 468 BOX | 22,440 KG | Container Yard | SUNFREIGHT CARGO INT'L. EDMONTON | R & A FASTFRATE CORP. | R & A FASTFRATE CORP. | "SHIPPER_DESCRIPTION" (PERSONAL EFFECTS AND H OUSE HOLD GOODS) - "HSCD_DESCRIPTION" (PERSON AL EXEMPTIONS EXTENDED TO RESIDENTS ... | |
| 2026-05-22 | ONEYRICGB0597700 | 189E | Simple BOL FROB | ONEY | 9198288 | YM COSMOS | 2026-05-20 | TACOMA, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 363 BOX | 24,653 KG | Container Yard | ATIN ITO FREIGHT FORWARDERS INC | R & A FASTFRATE CORP. | R & A FASTFRATE CORP. | "SHIPPER_DESCRIPTION" (PERSONAL EXEMPTIONS EX TENDED TO RESIDENTS AND NONRESIDENTS) - "HSCD _DESCRIPTION" (PERSONAL EXEMPTIONS E... | |
| 2026-05-22 | ONEYRICGB0374700 | 189E | Simple BOL FROB | ONEY | 9198288 | YM COSMOS | 2026-05-20 | TACOMA, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 1,079 BOX | 73,846 KG | Container Yard | ATIN ITO FREIGHT FORWARDERS INC | R & A FASTFRATE CORP. | R & A FASTFRATE CORP. | "SHIPPER_DESCRIPTION" (PERSONAL EXEMPTIONS EX TENDED TO RESIDENTS AND NONRESIDENTS) - "HTS CD_DESCRIPTION" (BOOKS, LIBRARIES, US... | |
| 2026-05-07 | ONEYRICGG2300300 | 184E | Simple BOL FROB | ONEY | 9424924 | ONE MATRIX | 2026-05-06 | TACOMA, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 358 BOX | 24,671 KG | Container Yard | ATIN ITO FREIGHT FORWARDERS INC | R & A FASTFRATE CORP. | R & A FASTFRATE CORP. | "SHIPPER_DESCRIPTION" (PERSONAL EXEMPTIONS EX TENDED TO RESIDENTS AND NONRESIDENTS) - "HSCD _DESCRIPTION" (PERSONAL EXEMPTIONS E... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-20 |
| Master BOL # | ONEYRICGH5734400 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | ONEY |
| Voyage # | 157E |
| IMO # | 9347619 |
| Vessel Name | HYUNDAI SUPREME |
| Vessel Country | MH |
| Place of Receipt | TORONTO, ON |
| Foreign Port of Lading | VANCOUVER, BC CANADA (12493) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24628 KG |
| Weight in KG | 24,628 KG |
| Quantity | 361 BOX |
| Volume | 60 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
ONEU1770213 |
| Commodity Description |
"SHIPPER_DESCRIPTION" (HOUSEHOLD GOODS & PER SONAL EFFECTS) - "HSCD_DESCRIPTION" (HOUSEHOL D GOODS & PERSONAL EFFECTS FOR RESIDENTS OF C ANADA) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT |
| Shipper Name | RELIABLE CARGO EXPRESS CORP. |
|---|---|
| Address Line 2 | 1179 FINCH AVE WEST UNIT 7, NORTH Y |
| Address Line 3 | ORK ON M3J 2G1 CA |
| Consignee Name | R & A FASTFRATE CORP. |
|---|---|
| Address Line 2 | 538 MRR COMPOUND, MANGGAHAN, MANILA |
| Address Line 3 | 0000 PH |
| Notify Party Name | R & A FASTFRATE CORP. |
|---|---|
| Address Line 2 | 538 MRR COMPOUND, MANGGAHAN, MANILA |
| Address Line 3 | 0000 PH |
| Container Number | ONEU1770213 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 4748336 |
| Seal Number 1 | 4748336 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | "SHIPPER_DESCRIPTION" (HOUSEHOLD GOODS & PER SONAL EFFECTS) - "HSCD_DESCRIPTION" (HOUSEHOL D GOODS & PERSONAL EFFECTS FOR RESIDENTS OF C ANADA) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT |
| Additional Cargo 1 | ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH E INFORMATION FURNISHED BY THE SHIPPER IS INC OMPLETE, INACCURATE, OR FALSE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 980500 | 00492560 | 0000024628 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 517 | 2026-05-22 |
| Seattle, Washington | 280 | 2024-09-16 |
| Los Angeles, California | 6 | 2023-01-23 |
| Oakland, California | 4 | 2022-02-02 |
| Long Beach, California | 1 | 2018-03-28 |
| Anchorage, Alaska | 1 | 2017-07-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vancouver, BC Canada | 808 | 2026-05-22 |
| Prince Rupert, BC Canada | 1 | 2018-03-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for R & A Fastfrate Corp. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| R & A FASTFRATE CORP. | 538 MRR COMPOUND, MANGGAHAN, MANILA 1611 PH | 2026-05-07 | 53 |
| R & A FASTFRATE CORP. | 538 MRR COMPOUND, MANGGAHAN, MANILA 0000 PH | 2026-04-20 | 22 |
| R & A FASTFRATE CORP. | 2026-05-22 | 21 | |
| R & A FASTFRATE CORP. | 2025-08-09 | 19 | |
| R & A FASTFRATE CORP. | 2026-05-22 | 14 | |
| R & A FASTFRATE CORP. | 2026-05-07 | 13 | |
| R & A FASTFRATE CORP. | 2025-10-28 | 12 | |
| R & A FASTFRATE CORP. | 2026-05-22 | 12 | |
| R & A FASTFRATE CORP. | 2026-05-07 | 8 | |
| R & A FASTFRATE CORP. | 2026-02-14 | 7 |
Below are the top 5 phone numbers on file for R & A Fastfrate Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-05-02 | 19 | |
| 2022-03-15 | 31 | |
| 2018-10-22 | 2 | |
| 2017-06-03 | 3 | |
| 2017-02-08 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for R & A Fastfrate Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-10-12 | 1 |