There are a total of 240 bills of lading on file for R & A International between January 16th, 2015 and May 14th, 2026.
Of those 240 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 240 |
|---|---|
| Shipper Records | 37 |
| Consignee Records | 8 |
| Notify Party Records | 202 |
| First Shipment on File | Jan 16th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 2 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for R & A INTERNATIONAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with R & A International, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with R & A International in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ASTUTE HEALTHCARE LTD | May 2026 | 703 | 163 |
| TRANSGLOBAL FREIGHT INC. | May 2026 | 4,614 | 50 |
| S & S TRUCK PARTS | Jan 2026 | 2,003 | 5 |
| VIRTUAL WORKS 360 LTD | May 2026 | 85 | 2 |
| VIRTUAL WORKS | May 2026 | 51 | 2 |
| DNJ ENGINE COMPONENTS INC | May 2026 | 592 | 2 |
| BEAUTY STORE LLC | May 2026 | 130 | 2 |
| TRANS AMERICAN CUSTOMHOUSE BROKERS | May 2026 | 220,544 | 1 |
| May 2026 | 7 | 1 | |
| SCENT GLOBAL LTD | Feb 2025 | 134 | 1 |
| PRESTIGE BEAUTY | May 2025 | 23 | 1 |
| PERFUME WORLDWIDE INC | May 2026 | 1,152 | 1 |
| LAVISH ENTERPRISES SL | Aug 2025 | 40 | 1 |
| Oct 2022 | 6 | 1 | |
| HANGZHOU MEDO IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 485 | 1 |
| FIRMAN EXPORT LIMITED | Dec 2025 | 201 | 1 |
| CRM TRADING LTD | Apr 2025 | 73 | 1 |
| CENTRAL GIFT CENTER | Apr 2026 | 60 | 1 |
| ASR FORWARDING LTD | May 2026 | 519 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to R & A International.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| R & A BAILEY & CO. | May 2026 | 12,901 | 161 |
| R & A FASTFRATE CORP. | May 2026 | 809 | 28 |
| R 82 A S | May 2026 | 528 | 10 |
| R A ALLEN CO INC | Feb 2022 | 485 | 0 |
| R AND B ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 410 | 5 |
| R AND K SALES, INC | Sep 2025 | 81 | 0 |
| R.A PHILLIPS INDUSTRIES INC | May 2026 | 120 | 9 |
| R.A. FARROW | May 2026 | 607 | 2 |
| R.A.EXPORTS | Nov 2024 | 102 | 0 |
| R.A.MERRY & CO.LTD | Apr 2026 | 404 | 1 |
| R.A.P ACAISTI TEO | May 2026 | 81 | 5 |
| R.A.PORTA SRL | May 2026 | 71 | 8 |
| R.A.STAFF COMPANY | May 2026 | 2,503 | 49 |
| R.A.Z APPARELS | Dec 2025 | 615 | 0 |
| R&A INTERNATIONAL LOGISTICS, INC. | May 2026 | 2,988 | 51 |
| R&A LOGISTICS INC | May 2026 | 529 | 65 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-03-15 | ACLUSA01135656 | ATK45 | Regular Bill | ACLU | 9670602 | ATLANTIC SKY | 2025-03-14 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 4,162 PCS | 11,840 K | House to House | TRANSGLOBAL FREIGHT MANAGEMENT LTD | ASTUTE HEALTHCARE LIMITED | R & A INTERNATIONAL | PACKED ON 41 PALLETS STC ASSORTED GROCERIES PART HAZ CLASS 2.1 UN1950 FREIGHT PREPAID SHIPPERS LOAD STOW AND COUNT CONTAINERS SA... | |
| 2025-02-14 | ACLUSA01125894 | ATE44 | Regular Bill | ACLU | 9670597 | ATLANTIC SEA | 2025-02-12 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 2,191 PCS | 10,465 K | House to House | TRANSGLOBAL FREIGHT MANAGEMENT LTD | ASTUTE HEALTHCARE LIMITED | R & A INTERNATIONAL | CONTAINERS SAID TO CONTAIN PACKED ON 38 PALLETS STC ASSORTED GROCERIES FREIGHT PREPAID | |
| 2025-02-06 | ACLUSA01132192 | ATK43 | Regular Bill | ACLU | 9670602 | ATLANTIC SKY | 2025-02-05 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 3,639 PCS | 10,225 K | House to House | ASTUTE HEALTHCARE LTD | ASTUTE HEALTHCARE LIMITED | R & A INTERNATIONAL | CONTAINERS SAID TO CONTAIN PACKED ON 35 PALLETS ASSORETED GROCERIES FREIGHT PREPAID SHIPPERS LOAD STOW AND COUNT | |
| 2025-02-06 | ACLUSA01128779 | ATK43 | Regular Bill | ACLU | 9670602 | ATLANTIC SKY | 2025-02-05 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 512 PCS | 7,285 K | House to House | ASTUTE HEALTHCARE LTD | ASTUTE HEALTHCARE LIMITED | R & A INTERNATIONAL | CONTAINERS SAID TO CONTAIN 512 CARTONS PACKED ON PALLETS 37 PALLETS STC ASSORETED GROCERIES INCL HAZ CLASS 2.1 UN 1950 FREIGHT P... | |
| Run Date | 2025-04-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-04-18 |
| Actual Arrival Date | 2025-04-19 |
| Trade Update Date | 2025-04-11 |
| Master BOL # | ACLUSA01156792 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ACLU |
| Voyage # | ATK47 |
| IMO # | 9670602 |
| Vessel Name | ATLANTIC SKY |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | ST ALBANS |
| Foreign Port of Lading | LIVERPOOL UNITED KINGDOM (41251) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13905 K |
| Weight in KG | 13,905 KG |
| Quantity | 2845 PCS |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ACLU9765258 |
| Commodity Description |
PACKED ON 39 PALLETS STC ASSORTED GROCERIES FREIGHT PREPAID SHIPPERS LOAD STOW AND COUNT CONTAINERS SAID TO CONTAIN |
| Shipper Name | ASTUTE HEALTHCARE LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 2B BRICK KNOLL PARK |
| Address Line 2 | ASHLEY ROAD |
| Address Line 3 | ST ALBANS AL1 5UG GB |
| Consignee Name | ASTUTE HEALTHCARE LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | O/B 175-57 148TH ROAD |
| Address Line 3 | JAMAICA NY 11434 US |
| Notify Party Name | R & A INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 175-57 148TH ROAD |
| Address Line 3 | JAMAICA NY 11434 US |
| Container Number | ACLU9765258 |
|---|---|
| Seal Number 1 | U1251327 |
| Seal Number 1 | U1251327 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PACKED ON 39 PALLETS STC ASSORTED GROCERIES FREIGHT PREPAID SHIPPERS LOAD STOW AND COUNT CONTAINERS SAID TO CONTAIN |
| Marks and Numbers 1 | ASTUTE HEALTHCARE . . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 330420 | 00027810 | 0000013905 K |
| 330420 | 00027810 | 0000013905 K |
| 330420 | 00027810 | 0000013905 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 175 | 2025-04-22 |
| New York, New York | 25 | 2022-04-28 |
| Long Beach, California | 14 | 2025-12-20 |
| Miami, Florida | 13 | 2021-09-28 |
| Los Angeles, California | 6 | 2026-05-15 |
| Oakland, California | 4 | 2019-01-14 |
| Seattle, Washington | 1 | 2020-12-22 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2020-07-18 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 1 | 2019-12-31 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Liverpool United Kingdom | 147 | 2025-04-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 31 | 2026-05-15 |
| Coryton United Kingdom | 20 | 2021-08-07 |
| Hamble United Kingdom | 15 | 2022-07-23 |
| Anvers Belgium | 12 | 2024-07-26 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2023-02-08 |
| Bremerhaven Germany | 3 | 2021-08-21 |
| Pusan South Korea | 3 | 2019-08-09 |
| Rotterdam Netherlands | 2 | 2019-12-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2025-12-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for R & A International that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| R & A INTERNATIONAL | 175-57 148TH ROAD JAMAICA NY 11434 US | 2025-04-22 | 175 |
| R & A INTERNATIONAL | 175-57 148TH ROAD JAMAICA NY 11434 | 2022-04-28 | 7 |
| R&A INTERNATIONAL CO., LTD | 2019-08-22 | 6 | |
| R A INTERNATIONAL CO LTD | 2020-11-05 | 6 | |
| R&A INTERNATIONAL CO., LTD | 2017-04-24 | 5 | |
| R & A INTERNATIONAL | 2022-06-29 | 5 | |
| R&A INTERNATIONAL CO., LTD | 2019-01-14 | 3 | |
| R & A INTERNATIONAL | 2021-09-08 | 3 | |
| R&A INTERNATIONAL CO., LTD. | 2023-12-26 | 3 | |
| R&A INTERNATIONAL CO LTD | 2020-11-09 | 2 |
Below are the top 7 phone numbers on file for R & A International.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-06-29 | 1 | |
| 2022-06-23 | 1 | |
| 2021-10-09 | 3 | |
| 2021-09-08 | 6 | |
| 2020-12-22 | 1 | |
| 2019-12-31 | 1 | |
| 2018-10-24 | 3 |
Below are the top 1 email addresses on file for R & A International.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-09-28 | 1 |