There are a total of 101 bills of lading on file for Shanghai Jingyao Huainiao Imp&EXP between November 10th, 2025 and May 17th, 2026.
Of those 101 bills of lading, 23 were within the past 30 days and 57 were within the past 90 days.
| Total Records | 101 |
|---|---|
| Shipper Records | 101 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 10th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 23 |
| Records in Last 90 Days | 57 |
| Records in the Past Year | 101 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI JINGYAO HUAINIAO IMP&EXP.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Shanghai Jingyao Huainiao Imp&EXP, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Shanghai Jingyao Huainiao Imp&EXP in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VEXOTRONIX INC | Apr 2026 | 174 | 40 |
| KLYDORIANZ LLC | Apr 2026 | 154 | 37 |
| KISMATWE INC | May 2026 | 41 | 22 |
| CARIGNAN INC | Apr 2026 | 74 | 1 |
| BAKERTUI INC | Feb 2026 | 29 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Jingyao Huainiao Imp&EXP.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | ZIMUSNH7879287 | KIUFKBNB26040014 | 4E | House Bill | KIUF | 9967316 | MANZANILLO BRIDGE | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 33 PKG | 23,550 KG | Pier to Pier | SHANGHAI JINGYAO HUAINIAO IMP&EXP | KISMATWE INC | KISMATWE INC | RUBBER GRANULE |
| 2026-05-18 | EGLV142600855981 | KIUFKBNB26040085 | 002E | House Bill | KIUF | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 33 PKG | 23,787 KG | SHANGHAI JINGYAO HUAINIAO IMP&EXP | KISMATWE INC | KISMATWE INC | RUBBER GRANULE | |
| 2026-05-18 | EGLV142600855972 | KIUFKBNB26040084 | 002E | House Bill | KIUF | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 33 PKG | 23,145 KG | SHANGHAI JINGYAO HUAINIAO IMP&EXP | KISMATWE INC | KISMATWE INC | RUBBER GRANULE | |
| 2026-05-18 | EGLV142600839080 | KIUFKBNB26040083 | 002E | House Bill | KIUF | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 33 PKG | 23,550 KG | SHANGHAI JINGYAO HUAINIAO IMP&EXP | KISMATWE INC | KISMATWE INC | RUBBER GRANULE | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-03 |
| Master BOL # | ZIMUSNH7879288 |
|---|---|
| House BOL # | KIUFKBNB26040015 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KIUF |
| Voyage # | 4E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MANZANILLO BRIDGE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 23550 KG |
| Weight in KG | 23,550 KG |
| Quantity | 33 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU4223460 |
| Commodity Description |
RUBBER GRANULE |
| Shipper Name | SHANGHAI JINGYAO HUAINIAO IMP&EXP |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 3, 1ST FLOOR, JIHE ROAD 1301, H |
| Address Line 2 | UAXIN TOWN, QINGPU DISTRICT, SHANGH |
| Address Line 3 | AI |
| Consignee Name | KISMATWE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4313 CAVALCADE ST HOUSTON, TX 77026 |
| Notify Party Name | KISMATWE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4313 CAVALCADE ST HOUSTON, TX 77026 |
| Container Number | TIIU4223460 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250567968 |
| Seal Number 1 | A4250567968 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | RUBBER GRANULE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 32 | 2026-05-19 |
| Los Angeles, California | 21 | 2026-05-16 |
| Long Beach, California | 16 | 2026-05-09 |
| Savannah, Georgia | 14 | 2026-05-02 |
| Houston, Texas | 8 | 2026-05-04 |
| Tampa, Florida | 5 | 2026-03-27 |
| Oakland, California | 3 | 2026-04-10 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2026-04-07 |
| New York, New York | 1 | 2026-02-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 39 | 2026-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 24 | 2026-05-19 |
| Yantian China (Mainland) | 22 | 2026-05-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 12 | 2026-03-25 |
| Xingang China (Mainland) | 1 | 2026-05-05 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2026-04-15 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-03-18 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2026-01-31 |
Below are the top 1 company names and addresses for Shanghai Jingyao Huainiao Imp&EXP that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI JINGYAO HUAINIAO IMP&EXP | NO. 3, 1ST FLOOR, JIHE ROAD 1301, H UAXIN TOWN, QINGPU DISTRICT, SHANGH AI | 2026-05-19 | 101 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||