There are a total of 1,215 bills of lading on file for Shanghai Jinmihui Industrial between March 14th, 2024 and May 22nd, 2026.
Of those 1,215 bills of lading, 53 were within the past 30 days and 164 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,215 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,215 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 14th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 53 |
| Records in Last 90 Days | 164 |
| Records in the Past Year | 913 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Shanghai Jinmihui Industrial, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Shanghai Jinmihui Industrial in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| OCM GLOBE INC | May 2026 | 1,874 | 600 |
| UNION TRADE INC | May 2026 | 2,857 | 425 |
| CONCORD FARMS INC | May 2026 | 920 | 73 |
| FUNTREE, INC. | May 2026 | 121 | 52 |
| KATELLA TRADING CORP | May 2026 | 236 | 44 |
| APRIL DAY TRADING INC | May 2026 | 3,001 | 13 |
| ZHONG BAO PRODUCE GROUP INC. | May 2026 | 710 | 2 |
| SUNMAX TECH INC | May 2026 | 95 | 2 |
| YMD INTERNATIONAL INC | May 2026 | 850 | 1 |
| VICTORY MARITIME SERVICES USA | May 2026 | 9,521 | 1 |
| UGREEN INC. | May 2026 | 250 | 1 |
| GLOBAL BEST PRODUCE | Jan 2026 | 66 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Jinmihui Industrial.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | COSU6449461680 | 1218E | Regular Bill | COSU | 9595515 | EVER LEGACY | 2026-05-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 14,800 PCS | 18,800 KG | House to House | SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL COMPAN | CONCORD FARMS INCORPORATED | VICTORY MARITIME SERVICES USA | OYSTER MUSHROOM SPAWN CULTURE MEDIUM TEMP:-2 'C SET BY SHIPP | |
| 2026-05-23 | COSU6451758550 | 082E | Regular Bill | COSU | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 40 PKG | 14,050 KG | House to House | SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL COMPAN | UNION TRADE, INC. | VICTORY MARITIME SERVICES USA | JUNCTION BOX JUNCTION BOX BODY | |
| 2026-05-23 | COSU6451855830 | 082E | Regular Bill | COSU | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 1,490 CTN | 8,418 KG | House to House | SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL COMPAN | UNION TRADE, INC. | VICTORY MARITIME SERVICES USA | MENS KNIT PANT BOYS KNIT PANT GIRLS KNIT TEE BOYS KNIT TEE | |
| 2026-05-23 | COSU6451709370 | 085E | Regular Bill | COSU | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 40 PKG | 15,036 KG | House to House | SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL COMPAN | UNION TRADE, INC. | VICTORY MARITIME SERVICES USA | JUNCTION BOX JUNCTION BOX BODY | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-05-03 |
| Master BOL # | OOLU4125837610 |
|---|---|
| House BOL # | CNIH2605A212150 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CNIH |
| Voyage # | 082E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CSCL SOUTH CHINA SEA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12540 KG |
| Weight in KG | 12,540 KG |
| Quantity | 2180 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OERU4437359 |
| Commodity Description |
FRESH SHIITAKE MUSHROOMLONG WHITE SHIMEJI MU SHROOM+ZONE |
| Shipper Name | SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTDROOM 417,4/F,NUILDING 1,NO.260MA |
| Address Line 2 | OSHENG ROAD,LIN-GANG SPECIAL AREA,C |
| Address Line 3 | HINA(SHANGHAI) PILOT FREE TRADE |
| Consignee Name | CONCORD FARMS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD:5725 ALCOA AVENUE VERNON, CA 90 |
| Address Line 2 | 058TEL:510-429-8855YUKI@CONCORD |
| Address Line 3 | FARMS.COM CONCORDFARMSLA@GMAIL.CO |
| Notify Party Name | VICTORY MARITIME SERVICES USA |
|---|---|
| Address Line 1 | 333 CITY BLVD W, STE 1210ORANGE, |
| Address Line 2 | CA 92868 OFFICE: (657) 282-0067 F |
| Address Line 3 | AX: (657) 282-0033 |
| Container Number | OERU4437359 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKWX2362 |
| Seal Number 1 | OOLKWX2362 |
| Equipment Description Code | R1 |
| Equipment Description | Mechanically refrigerated and heated |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FRESH SHIITAKE MUSHROOMLONG WHITE SHIMEJI MU SHROOM+ZONE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 581 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 447 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 153 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 16 | 2026-04-25 |
| Savannah, Georgia | 11 | 2026-05-21 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2026-02-11 |
| Houston, Texas | 2 | 2026-01-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 712 | 2026-05-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 244 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 115 | 2026-05-13 |
| Qingdao China (Mainland) | 65 | 2026-05-16 |
| Xiamen China (Mainland) | 30 | 2026-05-15 |
| Xingang China (Mainland) | 22 | 2026-01-16 |
| Ningbo China (Mainland) | 17 | 2026-04-18 |
| Pusan South Korea | 7 | 2026-05-01 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2026-03-20 |
| Luda China (Mainland) | 1 | 2026-01-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Jinmihui Industrial that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL | ROOM 417,4 F,NUILDING 1,NO.260 MAOSHENG ROAD,LIN-GANG SPECIAL AREA,CHINA(SHANGHAI) @ | 2026-05-19 | 92 |
| SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL | ROOM 417,4 F,NUILDING 1,NO.260 MAOSHENG ROAD,LIN-GANG SPECIAL AREA CHINA(SHANGHAI) PILOT FREE TRADE ZO CN | 2026-05-09 | 67 |
| SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL | 2026-04-06 | 56 | |
| SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL | 2026-04-17 | 56 | |
| SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL | 2026-01-30 | 38 | |
| SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL | 2026-03-28 | 34 | |
| SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL | 2026-04-06 | 31 | |
| SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL | 2026-04-10 | 22 | |
| SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL | 2026-02-11 | 18 | |
| SHANGHAI JINMIHUI INDUSTRIAL | 2025-10-20 | 4 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Shanghai Jinmihui Industrial.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 362 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||