There are a total of 786 bills of lading on file for Shanghai Sun Brilliant Trading Ltd between January 6th, 2013 and May 6th, 2026.
Of those 786 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 786 |
|---|---|
| Shipper Records | 786 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 6th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 214 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shanghai Sun Brilliant Trading Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shanghai Sun Brilliant Trading Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PAPER CUT CLOTHING LLC | May 2026 | 5,080 | 105 |
| FARAWAY INTERNATIONAL CORPORATION | Nov 2025 | 112 | 56 |
| C & H INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 2,361 | 56 |
| EVE STYLE COMPANY INC | May 2026 | 211 | 37 |
| ANY ONE MORE FASHION INC | Jan 2026 | 216 | 25 |
| PAPERCUTZ | May 2026 | 698 | 24 |
| HIPPIE ROSE LLC | Apr 2026 | 859 | 24 |
| MOREMORE APPAREL INC | May 2026 | 210 | 23 |
| BELLIDE BASIC DAILY INC | Jan 2026 | 208 | 22 |
| TWOWENTY THIRTY FASHION INC | Apr 2026 | 222 | 21 |
| EZZJOB, LLC | May 2026 | 815 | 21 |
| DAY ROSE FASHION INC | Jan 2026 | 245 | 21 |
| KIMIS WHOLESALE INC | May 2026 | 215 | 18 |
| NEAR WEAR CLOTHING INC | Dec 2025 | 127 | 17 |
| IAMPRETTY INC | Mar 2026 | 193 | 10 |
| DAHONGYING TRADING INC | May 2026 | 29 | 8 |
| SCANMAX TRADING INC. | May 2026 | 80 | 7 |
| ETZ,INC | Jan 2026 | 1,652 | 4 |
| ICER BASKETBALL LLC | May 2026 | 1,710 | 3 |
| UNIVERSEBEST CO | Dec 2023 | 24 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Sun Brilliant Trading Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 | EGLV142651197506 | FEVMNBF26040800 | 112E | House Bill | FEVM | 9345415 | COSCO EUROPE | 2026-05-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 5,291 CTN | 10,935 KG | Container Yard | SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | SCANMAX TRADING INC. | SCANMAX TRADING INC. | GIRL'S KNITTED TANKS GIRL'S KNITTED TEES |
| 2026-05-01 | HDUJSLA26BF00245 | STNDSTL26024250 | 2603E | House Bill | STND | 9972892 | ADONIS | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,796 CTN | 8,256 KG | SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | SCANMAX TRADING INC. | GIRL'S KNITTED TEES GIRL'S KNITTED TANKS GI RL'S KNITTED PULLOVERS | ||
| 2026-04-23 | HDUJSLA26BF00223 | STNDSTL26022696 | 2603E | House Bill | STND | 9312432 | DORIS OCEAN | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,731 CTN | 15,002 KG | SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | DAHONGYING TRADING INC | BOY'S KNITTED TANKS BOY'S KNITTED SHORTS MEN 'S KNITTED T-SHIRTS | ||
| 2026-01-31 | COSU6440710980 | DWWLSHA2600009 | 063E | House Bill | DWWL | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-01-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,014 CTN | 4,465 K | House to House | SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | PAPER CUT CLOTHING LLC | PAPER CUT CLOTHING LLC | GIRL'S KNITTED T-SHIRTS GIRL'S KNITTED PULLOVERS GIRL'S KNITTED JACKETS GIRL'S KNITTED SHORTS KCM KW KCM |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | HDUJSLA26BF00261 |
|---|---|
| House BOL # | STNDSTL26026204 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | STND |
| Voyage # | 2604E |
| IMO # | 9349887 |
| Vessel Name | POSEN |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7063 KG |
| Weight in KG | 7,063 KG |
| Quantity | 2763 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
XYLU8196766 |
| Commodity Description |
GIRL'S KNITTED SETS GIRL'S KNITTED TEES |
| Shipper Name | SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 116 1BD NO.1687 CAOBAO RD MINHAN |
| Address Line 2 | GDISTRICT SHANGHAI CHINA,SHANGHAI,C |
| Address Line 3 | N |
| Consignee Name | SCANMAX TRADING INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 415 MISSION ST, SAN FRANCISCO, CA 9 |
| Address Line 2 | 4105,SAN FRANCISCO,CALIFORNIA 94105 |
| Address Line 3 | ,US |
| Container Number | XYLU8196766 |
|---|---|
| Seal Number 1 | C1248383 |
| Seal Number 1 | C1248383 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | GIRL'S KNITTED SETS GIRL'S KNITTED TEES |
| Marks and Numbers 1 | SHIP TO: PO#: STYLE#: COLOR : Q'TY PER CARTON : |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 529 | 2026-05-02 |
| Los Angeles, California | 174 | 2026-05-07 |
| Newark, New Jersey | 75 | 2026-01-07 |
| Seattle, Washington | 4 | 2021-02-23 |
| New York, New York | 2 | 2019-08-06 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2015-07-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 409 | 2026-05-07 |
| Ningbo China (Mainland) | 279 | 2026-01-16 |
| Yantian China (Mainland) | 80 | 2026-01-05 |
| Yangshan China (Mainland) | 10 | 2025-08-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 6 | 2025-12-29 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2025-08-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Sun Brilliant Trading Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | RM 116 1BD NO.1687 CAOBAO RD MINHAN G DISTRICT SHANGHAI CHINA | 2026-01-29 | 218 |
| SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | ROOM 703, BUILDING A, HONGQIAO FREE TRADE CITY, NO.125 SOUTH LAITING RO AD, SONGJIANG DISTRICT, SHANGHAI, | 2026-01-05 | 131 |
| SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | 2026-05-07 | 84 | |
| SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | 2026-01-31 | 68 | |
| SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | 2026-01-07 | 49 | |
| SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | 2026-05-02 | 24 | |
| SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | 2025-06-19 | 20 | |
| SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | 2025-06-25 | 6 | |
| SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | 2025-12-29 | 3 | |
| SHANGHAI SUN BRILLIANT TRADING LTD | 2025-08-20 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||