There are a total of 11,629 bills of lading on file for Shanghai Sunlit Logistics Co.,Ltd between January 12th, 2015 and May 20th, 2026.
Of those 11,629 bills of lading, 222 were within the past 30 days and 614 were within the past 90 days.
| Total Records | 11,629 |
|---|---|
| Shipper Records | 11,629 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 12th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 222 |
| Records in Last 90 Days | 614 |
| Records in the Past Year | 2,876 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shanghai Sunlit Logistics Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shanghai Sunlit Logistics Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MJCH LOGISTICS | May 2026 | 4,861 | 3,943 |
| E LINK US INC | May 2026 | 43,960 | 1,954 |
| ACCELERATORS WORLDWIDE SYSTEMS, LLC | May 2026 | 2,038 | 225 |
| MORRISON EXPRESS CORPORATION | May 2026 | 51,923 | 200 |
| T-Z ENTERPRISES INC | May 2026 | 20,640 | 174 |
| JT SHIPPING GLOBAL INC. | May 2026 | 1,084 | 123 |
| STRAIGHT FORWARDING INC. | May 2026 | 114,399 | 43 |
| CHAMPION SUPPLY CHAIN INC | May 2026 | 3,809 | 33 |
| BTL INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 14,833 | 27 |
| ULTRA AIR CARGO, INC. | May 2026 | 23,512 | 19 |
| LONGO SHIPPING INC | May 2026 | 1,004 | 19 |
| VERSATILE INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 9,548 | 13 |
| STAR LOGISTICS GROUP INC | May 2026 | 1,851 | 12 |
| SOONEST EXPRESS INC. | May 2026 | 26,944 | 12 |
| O.E.I. INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 55,109 | 11 |
| PORT ALLIANCE LOGISTICS INTERNATION | May 2026 | 50,292 | 10 |
| EVERGLORY LOGISTICS, INC. | May 2026 | 21,461 | 9 |
| DYNASTY SHIPPING LLC | May 2026 | 71,104 | 9 |
| BVL GROUP (USA) INC. | May 2026 | 24,585 | 9 |
| UML INTERNATIONAL (USA) INC. | May 2026 | 66,982 | 7 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Sunlit Logistics Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | HDUJVLA26HA00501 | 2604E | Master Bill | HDUJ | 9944766 | HELGOLAND | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 302 CTN | 6,221 KG | SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS | E LINK US INC | E LINK US INC | LADIES KNITTED MISSY JOGGER PANTS WITH ELASTI C 50% RAYON 45% POLYESTER 5% SPANDEX PO NO.:5 311 STYLE NO.: AL250476M HS CODE: 61... | ||
| 2026-05-28 | HDUJSLA26HA01052 | 2604E | Master Bill | HDUJ | 9312432 | DORIS OCEAN | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,781 CTN | 9,271 KG | SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS | E LINK US INC | E LINK US INC | GLOVES,HEADBAND,HAT PO#XXXXX INVXXXXXXXXXX GL OVES,VEST PO#XXXXX,17708,17692 INVXXXXXXXXXXX ,0094 | ||
| 2026-05-28 | HDUJSLA26HA01083 | 2604E | Master Bill | HDUJ | 9312432 | DORIS OCEAN | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 8,400 CTN | 22,352 KG | SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS | E LINK US INC | E LINK US INC | GLOVES,FACEMASK,NECK GAITER,HEADBAND,HAT PO#1 7716,17717,17718,17737 INVXXXXXXXXXX,0090C GL OVES,NECK GAITER,FACEMASK PO#XXXXX,1... | ||
| 2026-05-28 | HDUJSLX26HA00523 | 2604E | Master Bill | HDUJ | 9312432 | DORIS OCEAN | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,293 CTN | 18,600 KG | SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS | E LINK US INC | E LINK US INC | FURNITURE HANDLE | ||
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-10 |
| Master BOL # | HDUJGLA26HA00169 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | HDUJ |
| Voyage # | 2604E |
| IMO # | 9944766 |
| Vessel Name | HELGOLAND |
| Vessel Country | AG |
| Place of Receipt | NANSHA |
| Foreign Port of Lading | NANSHA CHINA (MAINLAND) (57073) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14231 KG |
| Weight in KG | 14,231 KG |
| Quantity | 968 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU7753992 |
| Commodity Description |
LOCK/STENTS/MIRROR |
| Shipper Name | SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 2101 PIAO YING BUILDING NO.578 |
| Address Line 2 | TIANBAO ROAD SHANGHAI CHINA 200086T |
| Address Line 3 | EL:35320081 FAX:35320083 |
| Consignee Name | E LINK US INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1295 E 9TH ST RM 101 POMONA, CA 917 |
| Address Line 2 | 66TEL:909-828-9268EIN:99-1762501EMA |
| Address Line 3 | IL: ELINK@SWITCHBL.COMSWITCHBL@ |
| Notify Party Name | E LINK US INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1295 E 9TH ST RM 101 POMONA, CA 917 |
| Address Line 2 | 66TEL:909-828-9268EIN:99-1762501EMA |
| Address Line 3 | IL: ELINK@SWITCHBL.COMSWITCHBL@ |
| Container Number | FFAU7753992 |
|---|---|
| Seal Number 1 | C1366729 |
| Seal Number 1 | C1366729 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | LOCK/STENTS/MIRROR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 11,600 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 27 | 2025-01-18 |
| Seattle, Washington | 1 | 2017-09-25 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2015-01-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 6,402 | 2026-05-21 |
| Yantian China (Mainland) | 4,713 | 2025-03-11 |
| Nansha China (Mainland) | 429 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 52 | 2024-11-22 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 32 | 2025-05-03 |
| Pusan South Korea | 1 | 2024-12-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Sunlit Logistics Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS CO.,LTD | ROOM 2101 PIAO YING BUILDING NO.578 TIANBAO ROAD SHANGHAI CHINA 200086T EL:35320081 | 2025-10-07 | 4,545 |
| SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS CO.,LTD | ROOM 2101 PIAO YING BUILDING NO.578 TIANBAO ROAD SHANGHAI CHINA 200086 | 2025-10-07 | 631 |
| SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS COLTD | 2025-03-11 | 4,713 | |
| SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS | 2026-05-21 | 1,680 | |
| SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS CO.,LTD | 2025-01-18 | 25 | |
| SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS CO.,LTD | 2024-10-11 | 19 | |
| SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS | 2025-12-10 | 11 | |
| SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS CO.,LTD | 2025-04-21 | 3 | |
| SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS CO.,LTD | 2018-04-13 | 1 | |
| SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS CO.,LTD | 2018-05-11 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||