There are a total of 2,130 bills of lading on file for Shanghai Tengfei Communication EQUI between December 22nd, 2011 and May 19th, 2026.
Of those 2,130 bills of lading, 27 were within the past 30 days and 59 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,130 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,130 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 22nd, 2011 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 27 |
| Records in Last 90 Days | 59 |
| Records in the Past Year | 202 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION EQUI.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shanghai Tengfei Communication EQUI, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shanghai Tengfei Communication EQUI in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| COMMSCOPE TECHNOLOGIES LLC | May 2026 | 6,519 | 181 |
| GRACO MINNESOTA INC | May 2026 | 8,633 | 166 |
| OUTDOOR WIRELESS NETWORKS LLC | May 2026 | 2,329 | 132 |
| COMMSCOPE INC OF NC | Apr 2026 | 5,269 | 110 |
| JAVID DE MEXICO, S DE RL DE CV | Apr 2026 | 318 | 87 |
| SECRETLAB US, INC. | Jan 2024 | 1,141 | 85 |
| TE CONNECTIVITY CORPORATION | May 2026 | 46,578 | 68 |
| CAPSA HEALTHCARE | May 2026 | 1,535 | 26 |
| TE CONNECTIVITY ENERGY | May 2026 | 1,116 | 23 |
| SECRETLAB SG PTE LTD | May 2026 | 1,567 | 20 |
| DELTA ELECTRONICS (USA) INC. | May 2026 | 2,533 | 18 |
| GRACO CHILDREN'S PRODUCTS - FTZ | May 2026 | 4,182 | 9 |
| COMMSCOPE CLAREMONT FACILITY | May 2026 | 363 | 5 |
| FORM FACTORY 1, LLC | May 2026 | 39 | 4 |
| HUMANSCALE FRESNO | Oct 2023 | 46 | 3 |
| TE NORTH CAROLINA DC COMPONENTS | May 2026 | 414 | 2 |
| KLARIS, INC. | May 2026 | 21 | 2 |
| Apr 2026 | 9 | 2 | |
| ZGONIC UNITED STATES LLC | Apr 2026 | 11 | 1 |
| OSVIL INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 1,419 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Tengfei Communication EQUI.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI TARGET INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 152 | 2 |
| SHANGHAI TAYI LEAP TRADING | May 2026 | 430 | 98 |
| SHANGHAI TCH ENTERPRISES CO.,LTD. | May 2026 | 474 | 7 |
| SHANGHAI TCH METALS & MACHINERY CO. | May 2026 | 1,885 | 10 |
| SHANGHAI TECH INTERNATIONAL CO. LTD | Feb 2026 | 178 | 0 |
| SHANGHAI TECHTRUE ELECTRIC CO LTD | Mar 2026 | 236 | 3 |
| SHANGHAI TELEVISION AND ELECTRONICS | Apr 2026 | 3,907 | 1 |
| SHANGHAI TELI INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 429 | 3 |
| SHANGHAI TEN-SUN INTERNATIONAL TRAD | Mar 2024 | 357 | 0 |
| SHANGHAI TENDENCY INDUSTRIAL | May 2026 | 236 | 55 |
| SHANGHAI TENGFEN INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 138 | 4 |
| SHANGHAI TENWIN INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 377 | 4 |
| SHANGHAI TERRUI INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 703 | 22 |
| SHANGHAI TEXTILE DECORATION CORP | May 2026 | 6,375 | 118 |
| SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CORP | May 2026 | 2,866 | 1 |
| SHANGHAI THINK WISE INDUSTRIAL CO. | Nov 2023 | 219 | 0 |
| SHANGHAI THINKHAO ENTERPRISE CO. | Sep 2023 | 444 | 0 |
| SHANGHAI THOR INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 359 | 19 |
| SHANGHAI TIAN SHU INTERNATIONAL TRA | Jun 2023 | 251 | 0 |
| SHANGHAI TIANHAI ELECTRONICS CO LTD | May 2026 | 146 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | HDMUSHAZ2WU61900 | EXDO6396031619 | 0024E | House Bill | EXDO | 9293806 | CONTI CONTESSA | 2026-05-19 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 22 CTN | 7,238 KG | Pier to Pier | SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION | OUTDOOR WIRELESS NETWORKS LLC | EQUIPMENT MODULE METAL KIT HTS: 851779 | |
| 2026-05-20 | HDMUSHAZ2XN43900 | EXDO6396031615 | 0024E | House Bill | EXDO | 9293806 | CONTI CONTESSA | 2026-05-19 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 22 CTN | 7,238 KG | Pier to Pier | SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION | OUTDOOR WIRELESS NETWORKS LLC | EQUIPMENT MODULE METAL KIT HTS: 851779 | |
| 2026-05-19 | ZIMUSNH7908956 | EXDO6396031629 | 614E | House Bill | EXDO | 9393307 | MSC RIDA VIII | 2026-05-18 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 22 CTN | 7,238 KG | Pier to Pier | SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION | OUTDOOR WIRELESS NETWORKS LLC | EQUIPMENT MODULE METAL KIT HTS: | |
| 2026-05-19 | ZIMUSNH7908957 | EXDO6396031625 | 614E | House Bill | EXDO | 9393307 | MSC RIDA VIII | 2026-05-18 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 22 CTN | 7,238 KG | Pier to Pier | SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION | OUTDOOR WIRELESS NETWORKS LLC | EQUIPMENT MODULE METAL KIT HTS: | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-04 |
| Master BOL # | CMDUCHN3340022 |
|---|---|
| House BOL # | DMALSHAI91007 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 0GVMK |
| IMO # | 9351141 |
| Vessel Name | CMA CGM NEW JERSEY |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4600 KG |
| Weight in KG | 4,600 KG |
| Quantity | 20 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
APZU4490559 |
| Commodity Description |
SMK, ALP METAL PARTS |
| Shipper Name | SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION EQUI |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 869 HUADAN ROAD |
| Address Line 3 | QINGPU DISTRICT |
| City | SHANGHAI |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +862159795041 |
| Consignee Name | OUTDOOR WIRELESS NETWORKS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6100 S INTERNATIONAL PKWY STE 300 |
| City | MCALLEN |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78503 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | OUTDOOR WIRELESS NETWORKS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6100 S INTERNATIONAL PKWY STE 300 |
| City | MCALLEN |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78503 |
| Country Code | US |
| Container Number | APZU4490559 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M8100456 |
| Seal Number 1 | M8100456 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | SMK, ALP METAL PARTS |
| Marks and Numbers 1 | ANDREW |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 851779 | 00000000 | 0000004600 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 478 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 454 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 418 | 2026-05-07 |
| Houston, Texas | 242 | 2026-05-20 |
| Seattle, Washington | 199 | 2025-12-30 |
| Newark, New Jersey | 158 | 2025-02-04 |
| Savannah, Georgia | 90 | 2024-09-05 |
| Norfolk, Virginia | 46 | 2026-05-13 |
| Oakland, California | 22 | 2021-09-01 |
| New York, New York | 19 | 2016-05-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 2,009 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 93 | 2026-04-07 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 11 | 2022-10-19 |
| Vancouver, BC Canada | 9 | 2021-04-08 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2023-12-07 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2023-10-26 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2025-07-18 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2023-02-20 |
| Prince Rupert, BC Canada | 1 | 2021-03-31 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Tengfei Communication EQUI that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION EQUI | NO 869 HUADAN RD QINGPU DISTRICT SHANGHAI CN | 2026-05-07 | 249 |
| SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION EQUI | NO 869 HUADAN ROAD QINGPU DISTRICT SHANGHAI CN | 2026-05-21 | 121 |
| SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION EQUI | 2026-05-13 | 69 | |
| SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION EQUI | 2025-10-27 | 23 | |
| SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION EQUI | 2026-02-23 | 1 | |
| SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION EQUI | 2026-01-16 | 1 | |
| SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION EQUI | 2025-12-30 | 1 | |
| SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION EQUI | 2025-03-28 | 551 | |
| SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION EQUI INDUSTRY CO.,LTD | 2020-10-20 | 215 | |
| SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION EQUI | 2023-04-24 | 196 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Shanghai Tengfei Communication EQUI.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 646 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||