There are a total of 2,866 bills of lading on file for Shanghai Textile Raw Materials Corp between October 19th, 2012 and May 13th, 2026.
Of those 2,866 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,866 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,864 |
| Consignee Records | 3 |
| Notify Party Records | 9 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 3 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CORP.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shanghai Textile Raw Materials Corp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shanghai Textile Raw Materials Corp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SPARKS RETAIL-BENSALEM,PA | Sep 2024 | 78 | 39 |
| OUTFORM GROUP | May 2026 | 551 | 14 |
| OFF THE WALL COMPANY LLC LLC | Nov 2025 | 135 | 14 |
| SPARKS RETAIL | Dec 2025 | 310 | 8 |
| SPARKS CUSTOM RETAIL | May 2026 | 573 | 7 |
| OUTFIT IMPORT INC | Sep 2025 | 846 | 7 |
| SPARKS - BENSALEM, PA | Oct 2025 | 53 | 6 |
| RAPID DISPLAYS | Sep 2024 | 1,081 | 6 |
| JHL INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD | May 2026 | 1,059 | 5 |
| ARIAT | Apr 2026 | 214 | 5 |
| REDSTITCH LLC | Jan 2026 | 38 | 4 |
| EXCELLIGENCE LEARNING CORPORATION | May 2026 | 8,268 | 4 |
| WOLVERINE WORLD WIDE, INC. | May 2026 | 24,565 | 3 |
| MILLER ZELL INC | Aug 2025 | 656 | 3 |
| MILLER ZELL 6353 PLUMMER WAREHOUSE | Oct 2025 | 110 | 3 |
| GCR FITNESS INDUSTRIES LLC | Sep 2023 | 41 | 3 |
| Oct 2024 | 5 | 3 | |
| WINE ART OF OHIO INC | May 2026 | 1,902 | 2 |
| THE KOOPLES USA | Oct 2024 | 742 | 2 |
| Jul 2024 | 5 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Textile Raw Materials Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI TECHTRUE ELECTRIC CO LTD | Mar 2026 | 236 | 3 |
| SHANGHAI TELEVISION AND ELECTRONICS | Apr 2026 | 3,907 | 1 |
| SHANGHAI TELI INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 429 | 3 |
| SHANGHAI TEN-SUN INTERNATIONAL TRAD | Mar 2024 | 357 | 0 |
| SHANGHAI TENDENCY INDUSTRIAL | May 2026 | 236 | 55 |
| SHANGHAI TENGFEI COMMUNICATION EQUI | May 2026 | 2,130 | 59 |
| SHANGHAI TENGFEN INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 138 | 4 |
| SHANGHAI TENWIN INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 377 | 4 |
| SHANGHAI TERRUI INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 703 | 22 |
| SHANGHAI TEXTILE DECORATION CORP | May 2026 | 6,375 | 118 |
| SHANGHAI THINK WISE INDUSTRIAL CO. | Nov 2023 | 219 | 0 |
| SHANGHAI THINKHAO ENTERPRISE CO. | Sep 2023 | 444 | 0 |
| SHANGHAI THOR INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 359 | 19 |
| SHANGHAI TIAN SHU INTERNATIONAL TRA | Jun 2023 | 251 | 0 |
| SHANGHAI TIANHAI ELECTRONICS CO LTD | May 2026 | 146 | 5 |
| SHANGHAI TIANLE COSMETICS FACTORY | Apr 2026 | 858 | 1 |
| SHANGHAI TIANLIN TRADING | May 2026 | 281 | 27 |
| SHANGHAI TIANMA MICRO-ELECTRONICS C | May 2026 | 796 | 42 |
| SHANGHAI TIANSHI LOGISTICS CO. | May 2026 | 18,514 | 548 |
| SHANGHAI TIANYU PACKAGING PRODUCTS | Mar 2026 | 71 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-12-30 | HLCUSHA241122535 | MBLTGX02411116 | 028E | House Bill | MBLT | 9525912 | AL RIFFA | 2024-12-29 | NORFOLK, VIRGINIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 1,703 K | Pier to Pier | SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CO. | REDSTITCH LLC | DISPLAY FURNITURE | |
| 2024-12-10 | MATS3328591000 | SZILSHZH24211871 | 058E | House Bill | SZIL | 9814612 | MATSONIA | 2024-12-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 5,683 KG | SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CO., LTD. | OUTFORM GROUP,INC | OUTFORM GROUP,INC | ACCESSORIES OF DISPLAY FURNITURE | |
| 2024-12-03 | COSU6399817390 | SZILSHZH24203374 | 025E | House Bill | SZIL | 9785782 | COSCO SHIPPING CAMELLIA | 2024-12-02 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 24 PKG | 2,721 KG | SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CO., LTD | OFF THE WALL,LLC | OFF THE WALL,LLC | DISPLAY FURNITURE ACCESSORIES OF DISPLAY FURN ITURE LIGHT BOX MODULE LED SEAT | |
| 2024-12-03 | COSU6399492410 | SZILSHZH24203373 | 025E | House Bill | SZIL | 9785782 | COSCO SHIPPING CAMELLIA | 2024-12-02 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 61 PKG | 8,378 KG | SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CO., LTD | OFF THE WALL,LLC | OFF THE WALL,LLC | DISPLAY FURNITURE ACCESSORIES OF DISPLAY FURN ITURE | |
| Run Date | 2025-09-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-09-10 |
| Actual Arrival Date | 2025-09-10 |
| Trade Update Date | 2025-09-10 |
| Master BOL # | MAEU256804091 |
|---|---|
| House BOL # | MZLYSGH4993491 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MZLY |
| Voyage # | 533E |
| IMO # | |
| Vessel Name | GERDA MAERSK |
| Vessel Country | DK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 61 K |
| Weight in KG | 61 KG |
| Quantity | 11 CTN |
| Volume | X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRKU6010479 |
| Commodity Description |
LADIES' %POLYAMIDE %ALPACA %WOOL KNITTED SWEATER PO# STYLE#SB - . . . LADIES' %POLYAMIDE %ACRYLIC %WOOL KNITTED EARWARMER WITH %POLYESTER KNITTED LINING PO# STYLE#SB A- . |
| Shipper Name | SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CO |
|---|---|
| Address Line 1 | DONGJIN VILLAGE |
| Address Line 2 | QIXING TOWN,ZHEJIANG |
| Address Line 3 | JIAXING 314002 CN |
| Consignee Name | WOLVERINE WORLD WIDE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9341 COURTLAND DRIVE |
| Address Line 2 | ROCKFORD MI 49351 EIN #38-1185150 |
| Address Line 3 | ROCKFORD MI 49351 |
| Notify Party Name | WOLVERINE WORLD WIDE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9341 COURTLAND DRIVE ROCKFORD MI |
| Container Number | MRKU6010479 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN2603199 |
| Seal Number 1 | CN2603199 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LADIES' %POLYAMIDE %ALPACA %WOOL KNITTED SWEATER PO# STYLE#SB - . . . |
| Cargo Description 2 | LADIES' %POLYAMIDE %ACRYLIC %WOOL KNITTED EARWARMER WITH %POLYESTER KNITTED LINING PO# STYLE#SB A- . |
| Additional Cargo 1 | . . . . . . . . |
| Additional Cargo 2 | . . . |
| Additional Cargo 3 | . . . . . . . . |
| Additional Cargo 4 | . |
| Marks and Numbers 1 | WWW WOLVERINE WORLD WIDE, INC. DC 55 HOWARD CITY 214 WASHBURN ST. |
| Marks and Numbers 2 | HOWARD CITY, MI, 49329 UNITED STATES PO# WWW STOCK# CARTON SEQUENCE# |
| Marks and Numbers 3 | MADE IN CHINA WWW WOLVERINE WORLD WIDE, INC. DC 55 HOWARD CITY |
| Marks and Numbers 4 | 214 WASHBURN ST. HOWARD CITY, MI, 49329 PO# WWW STOCK# CARTON SEQUENCE# |
| Marks and Numbers 5 | MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 1,101 | 2024-12-10 |
| Los Angeles, California | 587 | 2026-05-14 |
| Newark, New Jersey | 393 | 2024-12-03 |
| Tacoma, Washington | 183 | 2021-08-21 |
| New York, New York | 172 | 2023-02-10 |
| Seattle, Washington | 77 | 2023-06-14 |
| San Juan, Puerto Rico | 64 | 2020-06-01 |
| Wilmington, North Carolina | 63 | 2021-05-18 |
| Oakland, California | 60 | 2024-04-25 |
| Baltimore, Maryland | 38 | 2020-08-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 2,363 | 2025-09-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 140 | 2021-05-15 |
| Xiamen China (Mainland) | 89 | 2022-08-20 |
| Pusan South Korea | 83 | 2022-03-15 |
| Kingston Jamaica | 59 | 2020-01-08 |
| Qingdao China (Mainland) | 41 | 2021-07-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 34 | 2026-05-14 |
| Lianyungang China (Mainland) | 13 | 2015-01-08 |
| Colon Panama | 12 | 2020-06-01 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 5 | 2020-07-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Textile Raw Materials Corp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CORP | NO. 652 CHANG SHOU ROAD SHANGHAI CN | 2021-04-12 | 243 |
| SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CORP | 652 CHANGSHOU ROAD SHANGHAI,CHINA SHANGHAI,,CN | 2024-06-26 | 182 |
| SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CORPORATION | 2016-04-30 | 143 | |
| SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CORP | 2020-07-08 | 104 | |
| SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CORPORATION | 2020-01-08 | 103 | |
| SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CORP | 2022-01-17 | 99 | |
| SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CORP | 2021-04-01 | 98 | |
| SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS COR | 2017-04-24 | 92 | |
| SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CORP. | 2021-02-26 | 69 | |
| SHANGHAI TEXTILE RAW MATERIALS CORPORATION | 2018-01-17 | 61 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Shanghai Textile Raw Materials Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-12-15 | 11 | |
| 2021-09-25 | 17 | |
| 2021-09-18 | 32 | |
| 2021-07-31 | 2 | |
| 2021-04-08 | 2 | |
| 2020-01-18 | 4 | |
| 2020-01-08 | 10 | |
| 2019-08-23 | 1 | |
| 2019-07-01 | 1 | |
| 2018-05-01 | 6 |
Below are the top 1 email addresses on file for Shanghai Textile Raw Materials Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 1 |