There are a total of 228 bills of lading on file for Shanghai Trans Pacific International between February 9th, 2013 and May 14th, 2026.
Of those 228 bills of lading, 25 were within the past 30 days and 80 were within the past 90 days.
| Total Records | 228 |
|---|---|
| Shipper Records | 226 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 9th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 25 |
| Records in Last 90 Days | 80 |
| Records in the Past Year | 175 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI TRANS PACIFIC INTERNATIONAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shanghai Trans Pacific International, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shanghai Trans Pacific International in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FYT, INC | May 2026 | 4,165 | 89 |
| PRIME AGENCY | May 2026 | 292,616 | 17 |
| TARGETING A INC | May 2026 | 17,183 | 11 |
| TRANGO FREIGHT FORWARDING INC | May 2026 | 279 | 6 |
| ARK GLOBAL LOGISTICS INC | May 2026 | 2,756 | 5 |
| POWER TRAIN COMPONENTS INC | May 2026 | 1,106 | 4 |
| MATRIX FREIGHT SOLUTION,INC | May 2026 | 21,966 | 4 |
| E&C GLOBAL INC. | May 2026 | 5,866 | 4 |
| DYNASTY SHIPPING LLC | May 2026 | 71,104 | 4 |
| WIZ LOGISTICS INC | May 2026 | 7,501 | 3 |
| NORTHSTAR GLOBAL FREIGHT INC. | May 2026 | 47,477 | 3 |
| JWC ENVIRONMENTAL | May 2026 | 1,137 | 3 |
| VANTEC HITACHI TRANSPORT SYSTEM USA INC. | May 2026 | 91,106 | 2 |
| UP LINK INC. | May 2026 | 9,596 | 2 |
| FULLTRANS GLOBAL FORWARDING, INC. | May 2026 | 35,532 | 2 |
| CRESCO FREIGHT SYSTEM INC | May 2026 | 5,893 | 2 |
| BTL INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 14,833 | 2 |
| APEX GLOBAL SHIPPING LLC | May 2026 | 6,995 | 2 |
| INTESER GROUP INC | May 2026 | 453 | 1 |
| INTERNATIONAL CONSOLIDATION EXPRESS INC | May 2026 | 6,539 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Trans Pacific International.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | KORPNBO9529787 | 2603E | Master Bill | KORP | 9626417 | KMTC SHENZHEN | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,656 PCS | 4,289 K | House to House | SHANGHAITRANS PACIFIC INTERNATIONAL | TOPASIA INTERNATIONAL LOGISTICS U.S | TOPASIA INTERNATIONAL LOGISTICS U.S | SHIPPER S LOAD, COUNT SEA L SAID TO CONTAIN 1X40HC 1 ,656CARTONS PLASTICBOX HS CODE:392690 | |
| 2026-05-25 | KORPNBO9528786 | 2603E | Master Bill | KORP | 9626417 | KMTC SHENZHEN | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,064 CAR | 19,102,000 K | House to House | SHANGHAI TRANS PACIFIC INTERNATIONAL | TOPASIA INTERNATIONAL LOGISTICS U.S | TOPASIA INTERNATIONAL LOGISTICS U.S | SHIPPER S LOAD, COUNT SEA L SAID TO CONTAIN1X40HC 1 ,064CARTONS TABLE FLAG H S 630253 | |
| 2026-05-25 | KORPSHAP569209 | 2603E | Master Bill | KORP | 9626417 | KMTC SHENZHEN | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 195 PCS | 5,460 K | House to House | SHANGHAI TRANS PACIFIC INTERNATIONAL | TARGETING A INC | TARGETING A INC | SHIPPER S LOAD, COUNT SEA L SAID TO CONTAIN 1X40 HC 195CARTONS SOFA SPARE PARTS - -PADDED SOFA ARM HS:940191 NO | |
| 2026-05-25 | KORPSHAP568206 | 2603E | Master Bill | KORP | 9626417 | KMTC SHENZHEN | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 800 CAR | 14,421 K | House to House | SHANGHAI TRANS PACIFIC INTERNATIONAL | FYT, INC | FYT, INC | SHIPPER S LOAD, COUNT & SEAL SAID TO CONTAIN 1X40 858CARTONS MINI PLASTIC SPRAY BOTTLE 49 7CTNS HS 392690 | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | KORPNBO9522784 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | KORP |
| Voyage # | 2603E |
| IMO # | 9626417 |
| Vessel Name | KMTC SHENZHEN |
| Vessel Country | KR |
| Place of Receipt | NINGBO, CHN |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12154 K |
| Weight in KG | 12,154 KG |
| Quantity | 886 PCS |
| Volume | 68 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEKU5824167 |
| Commodity Description |
SHIPPER S LOAD, COUNT SEA L SAID TO CONTAIN1X40HC 8 86CARTONS SILICONE TRAY HS:392410 |
| Shipper Name | SHANGHAI TRANS PACIFIC INTERNATIONA |
|---|---|
| Address Line 1 | LLOGISTICS CO., LTD.ROOM 2202,TRIN |
| Address Line 2 | ITY TOWER, NO.575 WUSONG ROAD HONG |
| Address Line 3 | KOU DISTRICT SHANGHAI, CHINA TEL:0 |
| Address Line 4 | 21-55087199 |
| Consignee Name | FYT, INC HEIGHTS CA 91748 1818 SIE |
|---|---|
| Address Line 1 | RRA LEONE AVE SUITE # B ROWLAND HE |
| Address Line 2 | IGHTS CA 91748 TEL: 626-839 2198 F |
| Address Line 3 | AX: 909-861 0616 EMAIL: DANNY.FYTI |
| Address Line 4 | NC@GMAIL.COM |
| Notify Party Name | FYT, INC HEIGHTS CA 91748 1818 SIE |
|---|---|
| Address Line 1 | RRA LEONEAVE SUITE # B ROWLAND HE |
| Address Line 2 | IGHTS CA 91748 TEL: 626-839 2198 F |
| Address Line 3 | AX: 909-861 0616 EMAIL: DANNY.FYTI |
| Address Line 4 | NC@GMAIL.COM |
| Container Number | SEKU5824167 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CF917922 |
| Seal Number 1 | CF917922 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SHIPPER S LOAD, COUNT SEA L SAID TO CONTAIN1X40HC 8 86CARTONS SILICONE TRAY HS:392410 |
| Marks and Numbers 1 | N-M NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 188 | 2026-05-02 |
| Los Angeles, California | 13 | 2026-04-15 |
| Newark, New Jersey | 8 | 2025-07-08 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2025-12-19 |
| Houston, Texas | 3 | 2026-04-24 |
| New York, New York | 3 | 2025-11-20 |
| Seattle, Washington | 2 | 2025-10-28 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2016-12-24 |
| Honolulu, Hawaii | 1 | 2026-05-15 |
| Oakland, California | 1 | 2025-10-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 187 | 2026-05-02 |
| Yantian China (Mainland) | 23 | 2018-08-24 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2026-05-02 |
| Pusan South Korea | 6 | 2026-05-15 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2025-12-19 |
| Vancouver, BC Canada | 2 | 2025-10-28 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2016-08-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Trans Pacific International that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI TRANS PACIFIC INTERNATIONAL | LOGISTICS ROOM 1806, NO. 859 NORTH SICHUAN ROAD, SHANGHAI, CHINA | 2026-03-17 | 108 |
| SHANGHAI TRANS PACIFIC INTERNATIONAL | LOGISTICS ROOM 2202,TRIN ITY TOWER, NO.575 WUSONG ROAD HONG KOU DISTRICT SHANGHAI, CHINA | 2026-05-02 | 40 |
| SHANGHAI TRANS PACIFIC INTERNATIONAL | 2026-05-02 | 1 | |
| SHANGHAI TRANS PACIFIC INTERNATIONAL | 2026-04-16 | 1 | |
| SHANGHAI TRANS WORLD INTERNATIONAL | 2014-08-23 | 17 | |
| SHANGHAI TRANS EVERLINK INTL TRADIN | 2013-11-02 | 5 | |
| SHANGHAI TRANS-POWER | 2026-04-15 | 4 | |
| SHANGHAI TRANS EVERLINK | 2021-07-20 | 3 | |
| SHANGHAI TRANS WORLD INTERNATIONAL | 2018-03-09 | 3 | |
| SHANGHAI TRANS PACIFIC | 2025-01-27 | 2 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Shanghai Trans Pacific International.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-02 | 154 | |
| 2025-07-08 | 1 | |
| 2014-08-23 | 17 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||