There are a total of 217 bills of lading on file for Shanghai Transfone International Logistics Co.,Ltd between December 17th, 2021 and May 21st, 2026.
Of those 217 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 217 |
|---|---|
| Shipper Records | 217 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 17th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 21 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shanghai Transfone International Logistics Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shanghai Transfone International Logistics Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PANDA LOGISTICS USA, INC. | May 2026 | 45,128 | 56 |
| ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC | May 2026 | 1,874 | 44 |
| ACS USA LLC | May 2026 | 10,783 | 34 |
| HASTE GLOBAL LOGISTICS INC | May 2026 | 2,888 | 17 |
| GLOBAL FREIGHT SERVICES USA LLC | May 2026 | 98,507 | 13 |
| NORTHSTAR GLOBAL FREIGHT INC. | May 2026 | 47,477 | 9 |
| RAPID FREIGHT INC. | May 2026 | 6,297 | 8 |
| JS TAO INTERNATIONAL CO. | Apr 2026 | 521 | 7 |
| LOPA CORP | May 2026 | 9,557 | 5 |
| EVER PROFIT GLOBAL, INC | Apr 2026 | 515 | 4 |
| GLOBAL CARGO CONNECTION | May 2026 | 21,876 | 3 |
| NEWPORT TANK CONTAINERS, INC. | May 2026 | 54,363 | 2 |
| MCB LOGISTICS INC | May 2026 | 536 | 2 |
| GLOBAL WIN LLC | May 2026 | 1,469 | 2 |
| FIN WHALE LOGISTICS INC. | May 2026 | 18,465 | 2 |
| Aug 2024 | 5 | 2 | |
| ATI MILLERSBURG OPERATIONS | Nov 2025 | 64 | 2 |
| S.F. SYSTEMS LTD. | May 2026 | 5,936 | 1 |
| PANDA LOGISTICS CO.,LTD. | May 2026 | 38,337 | 1 |
| JAGUAR FREIGHT SERVICES | May 2026 | 13,478 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Transfone International Logistics Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-12-24 | OOLU2038271060 | 119E | Master BOL w/in-bond | OOLU | 9417268 | OOCL LONDON | 2025-12-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 2 UNT | 35,610 KG | Container Yard | SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LO | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC | MVA SUBSTATION | |
| 2025-12-20 | WHLC025F835876 | NXHSSZXH25110935 | E014 | House Bill | NXHS | 9941128 | WAN HAI A11 | 2025-12-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 775 CTN | 10,890 KG | Container Yard | SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LO | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC. | PLASTIC PUMP PLASTIC BOTTLE SHRINK FILM PVC F LOOR | |
| 2025-11-27 | HLCUSHA2509BGHB0 | 542E | Master Bill | HLCU | 9450442 | FRANKFURT EXPRESS | 2025-11-26 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2 PCS | 24,840 K | SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC. | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC. | UNIT OF SANY UPPER STRUCTURE OF TRUCK-MOUNTED CONCRETE PUMP SY RZ - SERIAL NO. BC CF MATERIAL NO. BCB P.O. NO. | ||
| 2025-11-14 | EGLV149507131542 | NXHSSZXH25100127 | 008E | House Bill | NXHS | 9935272 | EVER MEMO | 2025-11-11 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 579 CTN | 28,059 KG | Container Yard | SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LO | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC. | WINE COOLER BEVERAGE COOLER WINE COOLER SPA RE PARTS KEG COOLER" POR POR /POR POR NO SOLID WOOD PACK ING MATERIALS WITH THE SHIP... | |
| Run Date | 2026-01-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-01-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-01-06 |
| Trade Update Date | 2025-12-04 |
| Master BOL # | OOLU2038269820 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392812 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 003E |
| IMO # | 9949730 |
| Vessel Name | OOCL DAFFODIL |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9442 KG |
| Weight in KG | 9,442 KG |
| Quantity | 4 PKG |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TLLU1504390 TTNU0718716 |
| Commodity Description |
THREE-AXIS MODULE THREE-AXIS MODULE HS CODE: |
| Shipper Name | SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LO |
|---|---|
| Address Line 1 | B1912, PACIFIC COMMERCIAL BUILDING, |
| Address Line 2 | SHENZHEN GD |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8229281 |
| Consignee Name | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17890 CASTLETON STREET,SUITE#295 |
| Address Line 2 | CITY OF INDUSTRY CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 2690623 |
| Notify Party Name | ORIENTAL HONOR LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17890 CASTLETON STREET,SUITE#295 |
| Address Line 2 | CITY OF INDUSTRY CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | TLLU1504390 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0000 |
| Seal Number 1 | 0000 |
| Equipment Description Code | P3 |
| Equipment Description | With folding complete end structure. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42P3 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | THREE-AXIS MODULE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | TTNU0718716 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0000 |
| Seal Number 1 | 0000 |
| Equipment Description Code | P3 |
| Equipment Description | With folding complete end structure. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42P3 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | THREE-AXIS MODULE HS CODE: |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 44 | 2023-04-24 |
| Long Beach, California | 39 | 2025-12-24 |
| Newark, New Jersey | 38 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 22 | 2025-12-20 |
| Charleston, South Carolina | 21 | 2025-05-26 |
| Savannah, Georgia | 16 | 2022-10-24 |
| Oakland, California | 9 | 2025-11-14 |
| Tacoma, Washington | 9 | 2024-06-29 |
| Norfolk, Virginia | 9 | 2022-12-09 |
| Baltimore, Maryland | 4 | 2023-01-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yangshan China (Mainland) | 101 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 82 | 2025-11-27 |
| Yantian China (Mainland) | 19 | 2026-02-24 |
| Pusan South Korea | 6 | 2025-05-27 |
| Qingdao China (Mainland) | 3 | 2025-07-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2025-07-16 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2025-12-24 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-12-20 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2022-08-16 |
| Cristobal Panama | 1 | 2022-08-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Transfone International Logistics Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD | RM1405,SHENGTAI BUILDING,NO200 SIPING RD, HONGKOU DISTRICT,SHANGHAI, CHINA | 2025-08-13 | 9 |
| SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD | SHENZHEN BRANCH 201, BUILDING 9, JINFANGHUA E-COMMERCE INDUSTRIAL PARK,X | 2025-08-08 | 1 |
| SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD | 2022-11-18 | 74 | |
| SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LO | 2025-03-05 | 18 | |
| SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LO | 2025-03-05 | 17 | |
| SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LOGISTICS CO.LTD | 2022-04-21 | 17 | |
| SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LO | 2025-09-08 | 13 | |
| SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LO | 2026-05-22 | 8 | |
| SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL | 2025-01-04 | 6 | |
| SHANGHAI TRANSFONE INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD | 2024-06-29 | 5 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Shanghai Transfone International Logistics Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-06-03 | 4 | |
| 2022-08-27 | 2 | |
| 2022-08-23 | 5 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||