There are a total of 1,048 bills of lading on file for Shaoxing Angel Drinking Water Purif between September 6th, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 1,048 bills of lading, 20 were within the past 30 days and 52 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,048 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,057 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 6th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 20 |
| Records in Last 90 Days | 52 |
| Records in the Past Year | 333 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOXING ANGEL DRINKING WATER PURIF.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shaoxing Angel Drinking Water Purif, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shaoxing Angel Drinking Water Purif in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BLUE TRITON BRANDS INC | May 2026 | 1,547 | 750 |
| CULLIGAN INTERNATIONAL COMPANY | May 2026 | 5,241 | 44 |
| CRYSTAL MOUNTAIN PRODUCTS LIMITED | May 2026 | 607 | 39 |
| QUENCH USA | May 2026 | 1,233 | 34 |
| QUENCH | May 2026 | 90 | 26 |
| LVD ACQUISITION | Apr 2026 | 1,317 | 21 |
| DS SERVICE INC. | May 2026 | 379 | 17 |
| MARCO-SHANGHAI | May 2026 | 10,388 | 16 |
| INFORCONT TECH INC | Apr 2026 | 399 | 15 |
| FRANKLIN WATER TREATMENT CANADA INC | May 2026 | 887 | 15 |
| RONA INC | May 2026 | 16,052 | 7 |
| OASIS INTERNATIONAL | May 2026 | 878 | 6 |
| CULLIGAN | Apr 2026 | 69 | 6 |
| CULLIGAN LIBERTYVILLE DC | Jan 2026 | 107 | 5 |
| GHP GROUP,ULC | May 2025 | 353 | 4 |
| COSTCO WHOLESALE CANADA LTD | May 2026 | 108,996 | 4 |
| THERMO CONCEPTS INC. | Feb 2026 | 46 | 3 |
| STOOLTLE TECH INC | May 2026 | 87 | 3 |
| QUENCH LIBERTYVILLE | Mar 2026 | 51 | 3 |
| KACHDREAM SMART INC | May 2026 | 261 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoxing Angel Drinking Water Purif.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | ONEYNB6BF6286900 | OERT215701P04519 | 248E | House Bill | OERT | 9337482 | YM UNIFORM | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 399 CTN | 7,540 KG | Container Yard | SHAOXING ANGEL DRINKING WATER PURIF | VERTEX WATER PRODUCTS | VERTEX WATER PRODUCTS | WATER DISPENSER WATER DISPENSER PARTS SHIPPE R'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOES N OT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING MAT... |
| 2026-05-23 | OOLU2168184710 | RSLCNBAF2605018A | 0160E | House FROB | RSLC | 9300415 | EVER SMILE | 2026-05-22 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 330 PCS | 6,032 K | House to House | SHAOXING ANGEL DRINKING WATER | QUENCH | PREMIUM WATERS, INC | WATER DISPENSER THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| 2026-05-23 | OOLU2168086700 | RSLCNBAF2604245A | 085E | House Bill | RSLC | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 360 PCS | 9,324 K | House to House | SHAOXING ANGEL DRINKING WATER | QUENCH | QUENCH | WATER DISPENSER THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| 2026-05-23 | OOLU2168141410 | RSLCNBAF2604244A | 085E | House Bill | RSLC | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 360 PCS | 9,324 K | House to House | SHAOXING ANGEL DRINKING WATER | QUENCH | QUENCH | WATER DISPENSER THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | ONEYNB6BE8776700 |
|---|---|
| House BOL # | RSLCNBAF2604405A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | RSLC |
| Voyage # | 052E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HYUNDAI SATURN |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | NINGBO, ZHEJIANG |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6855 K |
| Weight in KG | 6,855 KG |
| Quantity | 396 PCS |
| Volume | 64 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU8972394 |
| Commodity Description |
WATER DISPENSER THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Shipper Name | SHAOXING ANGEL DRINKING WATER |
|---|---|
| Address Line 1 | PURIFYING TECHNOLOGY CO LTD BUILDIN |
| Address Line 2 | G 01-05,NO.327,HAIDONG ROAD,LIHAI T |
| Address Line 3 | OWN,BINHAI NEWTOWN,SHAOXING |
| Consignee Name | QUENCH |
|---|---|
| Address Line 1 | 630 ALLENDALE ROAD, SUITE 200,KING |
| Address Line 2 | OF PRUSSIA,PA 19406 |
| Notify Party Name | W.B. MASON |
|---|---|
| Address Line 1 | 300 PROSPECT PLAINS RD PO 17699202P |
| Address Line 2 | O CRANBURY NJ 08512 |
| Container Number | TXGU8972394 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDY38838 |
| Seal Number 1 | CNDY38838 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WATER DISPENSER THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARK NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 498 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 159 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 137 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 84 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 57 | 2026-01-21 |
| Seattle, Washington | 44 | 2026-05-08 |
| Houston, Texas | 14 | 2026-05-20 |
| Miami, Florida | 13 | 2025-06-10 |
| Oakland, California | 12 | 2026-04-10 |
| Tampa, Florida | 8 | 2025-03-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 965 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 64 | 2026-03-31 |
| Shanghai China (Mainland) | 13 | 2026-01-29 |
| Colon Panama | 4 | 2026-05-21 |
| Kwangyang South Korea | 2 | 2025-11-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoxing Angel Drinking Water Purif that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAOXING ANGEL DRINKING WATER PURIF | BUILDING 01-05, NO. 327, HAIDONG ROAD, LIHAI TOWN, BINHAI NEW TOWN, SHAOXING, ZHEJIANG 312366 | 2025-07-21 | 433 |
| SHAOXING ANGEL DRINKING WATER PURIF | BUILDING 01-05, NO. 327, HAIDONG RO AD, LIHAI TOWN,, BINHAI NEW TOWN, S HAOXING, ZHEJIANG 312366,CN | 2026-02-09 | 135 |
| SHAOXING ANGEL DRINKING WATER PURIF | 2026-05-08 | 54 | |
| SHAOXING ANGEL DRINKING WATER PURIF | 2025-12-12 | 48 | |
| SHAOXING ANGEL DRINKING WATER PURIF | 2026-04-09 | 38 | |
| SHAOXING ANGEL DRINKING WATER PURIF | 2026-05-13 | 26 | |
| SHAOXING ANGEL DRINKING WATER PURIF | 2026-01-20 | 21 | |
| SHAOXING ANGEL DRINKING WATER PURIF | 2026-03-09 | 8 | |
| SHAOXING ANGEL DRINKING WATER PURIF | 2026-05-19 | 7 | |
| SHAOXING ANGEL DRINKING WATER PURIF | 2025-05-30 | 6 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||