There are a total of 165 bills of lading on file for Shaoxing Anisen Tech- Garments Co. between September 26th, 2019 and May 12th, 2026.
Of those 165 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 165 |
|---|---|
| Shipper Records | 165 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 26th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 19 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOXING ANISEN TECH- GARMENTS CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shaoxing Anisen Tech- Garments Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shaoxing Anisen Tech- Garments Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LAGO APPAREL | Apr 2026 | 92 | 17 |
| KARMAN INC. | May 2026 | 2,176 | 12 |
| JET EQUIPMENT & TOOLS LTD. | May 2026 | 3,316 | 11 |
| GARB ALTERNATIVE SPORTSWEAR, INC. | May 2026 | 283 | 10 |
| ZERO TEN CORP | Dec 2025 | 379 | 9 |
| GANKA INC. | May 2026 | 688 | 8 |
| SANTA FE APPAREL LLC | Dec 2025 | 1,473 | 7 |
| PARAGONE INC | Mar 2025 | 153 | 6 |
| MERITS LOGISTICS | May 2026 | 31 | 6 |
| CHAUSSURES REGENCE INC. | May 2026 | 411 | 4 |
| WORLD FAMOUS SALES OF CANADA INC. | May 2026 | 646 | 3 |
| GMAG GROUP INC | Jan 2026 | 65 | 3 |
| GLANCE APPAREL INC | Aug 2025 | 12 | 3 |
| ALL ONE SOURCE SUPPLIES INC | May 2024 | 476 | 3 |
| MOUNTAIN AND ISLES LLC | Apr 2026 | 272 | 2 |
| MERIT CORP | Dec 2024 | 27 | 2 |
| GMAG LLC | May 2026 | 245 | 2 |
| DAS COMPANIES INC | May 2025 | 8,703 | 2 |
| C.G.EMERY INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 76 | 2 |
| GREATER PACIFIC INDUSTRIES, INC. | May 2026 | 1,850 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoxing Anisen Tech- Garments Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHAOGUAN RUISHENG TRADING CORPORATION LTD | Jun 2023 | 563 | 0 |
| SHAOKAO USA INC | Dec 2025 | 443 | 0 |
| SHAONENG GROUP GUANGDONG LUZH OU ECO TECHNOLOGY CO., LTD. | Mar 2026 | 1,767 | 1 |
| SHAONENG GROUP LUZHOU ECO | May 2026 | 345 | 15 |
| SHAONENG GROUP SHAOGUAN HONGDA GEAR | May 2026 | 537 | 17 |
| SHAOXIG IPO TEXTILE CO..LTD | Feb 2026 | 150 | 0 |
| SHAOXING AI LV TRADING CO.,LTD | May 2026 | 162 | 29 |
| SHAOXING AISHI SHANWU TRADING CO | May 2026 | 843 | 45 |
| SHAOXING AIYU HOMETEXTILE CO. LTD | May 2026 | 1,464 | 12 |
| SHAOXING ANGEL DRINKING WATER PURIF | May 2026 | 1,048 | 52 |
| SHAOXING ANNIELU HOUSEWARE CO.,LTD | May 2026 | 105 | 6 |
| SHAOXING AOTIANYUN SMART TECHNOLOGY CO. | Aug 2025 | 72 | 0 |
| SHAOXING AXIFU IMPORT&EXPORT CO.,LTD | Apr 2026 | 318 | 5 |
| SHAOXING BAIJIE IMP.&EXP. CO.,LTD | May 2026 | 689 | 1 |
| SHAOXING BAILIHENG PRINTING & DYEING CO.,LTD | Jan 2026 | 267 | 0 |
| SHAOXING BAITA BREW BEER CO.LTD. | May 2026 | 504 | 8 |
| SHAOXING BAIYIN TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 259 | 2 |
| SHAOXING BANGNING TEXTILE CO., LTD | Mar 2025 | 436 | 0 |
| SHAOXING BEIAI HOME TEXTILE CO.,LTD | Mar 2026 | 315 | 2 |
| SHAOXING BEIYUE TRADING | May 2026 | 159 | 89 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 | ZIMUSNH21233035 | KFUNSSHA0118220 | K606A | House Bill | KFUN | 1013171 | MSC ELIANA | 2026-03-16 | SEATTLE, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 334 CTN | 3,020 KG | Pier to Pier | SHAOXING ANISEN TECH- GARMENTS | CHAUSSURES REGENCE INC. | CHAUSSURES REGENCE INC. | WOMENS JACKET/ |
| 2026-01-07 | EGLV142503593993 | AMIGL250557865A | 079E | House Bill | AMIG | 9472139 | COSCO DEVELOPMENT | 2026-01-06 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 36 CTN | 360 KG | SHAOXING ANISEN TECH GARMENTS | MERIT LOGISTICS LLC | SEKO WORLDWIDE LLC | MENS VEST | |
| 2025-12-16 | MAEU262049956 | FLXT00003567324A | 548E | House FROB | FLXT | 9166792 | SKAGEN MAERSK | 2025-12-15 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 133 CTN | 1,131 K | Container Station | SHAOXING ANISEN TECH-GARMENTS CO | CAMH GIFTS OF LIGHT | GREATER PACIFIC INDUSTRIES INC. | PAJAMA SET |
| 2025-11-06 | CMDUCHN2772586 | KLNLSSHA0107594 | 0NWJ1 | House Bill | KLNL | 9300398 | EVER SIGMA | 2025-11-05 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 50 CTN | 500 KG | Container Station | SHAOXING ANISEN TECH- GARMENTS | CHAUSSURES REGENCE INC. | CHAUSSURES REGENCE INC. | WOMEN''S PLAID JACKET/ |
| Run Date | 2026-04-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-10 |
| Trade Update Date | 2026-03-19 |
| Master BOL # | YMJAW232660871 |
|---|---|
| House BOL # | CGLSCNG26030516 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | CGLS |
| Voyage # | 0168E |
| IMO # | 9330707 |
| Vessel Name | HYUNDAI FORWARD |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2995 KG |
| Weight in KG | 2,995 KG |
| Quantity | 291 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEGU1672360 |
| Commodity Description |
FLEECE JACKET |
| Shipper Name | SHAOXING ANISEN TECH- GARMENTS CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | 2F,BUILDING 3,JINPU INDUSTRIAL PARK |
| Address Line 2 | ,NO.288 XICHANGG RD, PINGSHUI TOWN, |
| Address Line 3 | SHAOXING CITY,ZHEJIANG,CHINA,CN |
| Consignee Name | LAGO APPAREL |
|---|---|
| Address Line 1 | 101-19652 86 AVE.,LANGLEY,BC,CDN,V2 |
| Address Line 2 | Y 1Z5,LANGLEY, ,CA |
| Container Number | SEGU1672360 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV973229 |
| Seal Number 1 | YMAV973229 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FLEECE JACKET |
| Marks and Numbers 1 | LAGO APPAREL |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 47 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 41 | 2025-10-03 |
| Tacoma, Washington | 38 | 2026-04-11 |
| Seattle, Washington | 19 | 2026-03-17 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2026-01-07 |
| Portland, Oregon | 5 | 2022-09-03 |
| Miami, Florida | 2 | 2026-04-14 |
| Oakland, California | 2 | 2021-12-20 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 1 | 2025-01-21 |
| New York, New York | 1 | 2022-01-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 112 | 2026-05-13 |
| Ningbo China (Mainland) | 53 | 2026-04-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoxing Anisen Tech- Garments Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAOXING ANISEN TECH- GARMENTS CO. | DONGTAO VILLAGE,PINSHUI TOWN, ZHEJIANG CN | 2025-08-27 | 4 |
| SHAOXING ANISEN TECH- GARMENTS CO. | 2F,BUILDING 3,JINPU INDUSTRIAL PARK NO.288 XICHANG RD, PINGSHUI TOWN SHAOXING ZJ CHINA 312000 | 2025-08-19 | 2 |
| SHAOXING ANISEN TECH- GARMENTS CO. | 2025-06-30 | 1 | |
| SHAOXING ANISEN TECH- GARMENTS CO. | 2025-06-18 | 1 | |
| SHAOXING ANISEN TECH- GARMENTS CO. | 2022-02-01 | 23 | |
| SHAOXING ANISEN TECH- GARMENTS CO. | 2025-04-17 | 9 | |
| SHAOXING ANISEN TECH-GARMENTS | 2023-09-09 | 8 | |
| SHAOXING ANISEN TECH GARMENTS CO | 2022-07-26 | 8 | |
| SHAOXING ANISEN TECH GARMENTS CO | 2025-06-14 | 5 | |
| SHAOXING ANISEN TECH GARMENTS CO LTD | 2021-11-15 | 4 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Shaoxing Anisen Tech- Garments Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-10-08 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||