There are a total of 91 bills of lading on file for Shaoxing City Natian Textiles Co., Ltd between November 21st, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 91 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 91 |
|---|---|
| Shipper Records | 106 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOXING CITY NATIAN TEXTILES CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Shaoxing City Natian Textiles Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Shaoxing City Natian Textiles Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CHABY INTERNATIONAL | May 2026 | 2,389 | 41 |
| HIGHER DIMENSION MATERIALS | Apr 2026 | 164 | 15 |
| HDM GMBH | Dec 2025 | 137 | 11 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoxing City Natian Textiles Co., Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | HLCUNG12512TSBM7 | EMLTNGBS00351859 | 618E | House Bill | EMLT | 9450442 | FRANKFURT EXPRESS | 2026-05-25 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 297 ROL | 5,900 K | House to House | SHAOXING CITY NATHAN TEXTILE | HDM.INC | HDM.INC | FABRIC |
| 2026-05-22 | EGLV143655236008 | RWRD110601117780 | 1260E | House Bill | RWRD | 9850848 | EVER FOND | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 270 CTN | 8,221 K | House to House | SHAOXING CITY NATIAN TEXTILES | CHABY INTERNATIONAL P.O.BOX | CHABY INTERNATIONAL P.O.BOX | BEACH CHAIR |
| 2026-04-21 | EGLV143655201492 | RWRD110601113776 | 087E | House Bill | RWRD | 9472153 | COSCO PRIDE | 2026-04-18 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 744 CTN | 6,181 K | House to House | SHAOXING CITY NATIAN TEXTILES | CHABY INTERNATIONAL P.O.BOX | CHABY INTERNATIONAL P.O.BOX | BEACH CHAIR |
| 2026-03-27 | EGLV143655200674 | RWRD110601101905 | 1345E | House Bill | RWRD | 9935351 | EVER MACRO | 2026-03-26 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 744 CTN | 6,181 K | House to House | SHAOXING CITY NATIAN TEXTILES | CHABY INTERNATIONAL P.O.BOX | CHABY INTERNATIONAL P.O.BOX | BEACH CHAIR |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | HLCUNG12512TSJF3 |
|---|---|
| House BOL # | EMLTNGBS00353735 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EMLT |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | 9450442 |
| Vessel Name | FRANKFURT EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4650 K |
| Weight in KG | 4,650 KG |
| Quantity | 194 ROL |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGHU6517209 |
| Commodity Description |
FABRIC |
| Shipper Name | SHAOXING CITY NATHAN TEXTILE |
|---|---|
| Address Line 1 | 1401 BUILDING-1,UNIT-1,TWIPS |
| Address Line 3 | SWEET SHAO XING,ZHEJIANG,CHINA |
| City | SHAOXING |
| Zip Code | 312000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HDM.INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 570 HALE AVE 55128 |
| Address Line 3 | OAKDALE MINNESOTA |
| City | OAKDALE |
| State Province | MN |
| Zip Code | 55128 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HDM.INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 570 HALE AVE 55128 |
| Address Line 3 | OAKDALE MINNESOTA |
| City | OAKDALE |
| State Province | MN |
| Zip Code | 55128 |
| Country Code | US |
| Container Number | TGHU6517209 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6346977 |
| Seal Number 1 | HLK6346977 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FABRIC |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 37 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 29 | 2026-02-11 |
| Long Beach, California | 16 | 2025-12-20 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2023-09-18 |
| Seattle, Washington | 2 | 2024-06-11 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2026-02-02 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2026-01-31 |
| Mobile, Alabama | 1 | 2025-01-20 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2024-03-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 69 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 19 | 2022-02-16 |
| Colon Panama | 2 | 2024-03-28 |
| Pusan South Korea | 1 | 2024-03-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoxing City Natian Textiles Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAOXING CITY NATIAN TEXTILES CO., LTD | TANGHUA VILLAGE, GAOBU TOWN, YUECHENG AREA, SHAOXING, ZHEJIANG, CHINA | 2025-05-23 | 29 |
| SHAOXING CITY NATHAN TEXTILE CO. | ,LT 1401 BUILDING-1,UNIT-1,TWIPS SWEET SHAOXING CN | 2025-08-15 | 10 |
| SHAOXING CITY NATIAN TEXTILES | 2026-05-22 | 8 | |
| SHAOXING CITY NATHAN TEXTILE | 2026-02-11 | 7 | |
| SHAOXING CITY NATHAN TEXTILE CO. | 2019-06-10 | 7 | |
| SHAOXING CITY NATHAN TEXTILE | 2020-11-18 | 6 | |
| SHAOXING CITY NATIAN TEXTILES CO., LTD | 2023-12-19 | 3 | |
| SHAOXING CITY NATHAN TEXTILE CO. | 2022-02-16 | 3 | |
| SHAOXING CITY NATHAN TEXTILE CO. | 2020-06-17 | 2 | |
| SHAO XING CITY NATHAN TEXTILE CO | 2014-04-19 | 1 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Shaoxing City Natian Textiles Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-11 | 16 | |
| 2022-05-20 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||