There are a total of 197 bills of lading on file for Shaoxing City KAHN Trade Co Ltd between January 3rd, 2015 and May 17th, 2026.
Of those 197 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 197 |
|---|---|
| Shipper Records | 197 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 3rd, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 23 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOXING CITY KAHN TRADE CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Shaoxing City KAHN Trade Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Shaoxing City KAHN Trade Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GF HOLDIINGS INC. | May 2026 | 321 | 24 |
| ANJ TEXTILE | Dec 2025 | 564 | 20 |
| FIESTA FABRIC | Feb 2026 | 481 | 11 |
| NTKN INC | Jan 2022 | 20 | 5 |
| Jul 2022 | 2 | 1 | |
| SILICON VALLEY TEXTILES | Feb 2026 | 1,020 | 1 |
| MJS PACKAGING | May 2026 | 1,039 | 1 |
| MAG M | Feb 2026 | 226 | 1 |
| Feb 2025 | 3 | 1 | |
| KALI COAST INC | Aug 2024 | 378 | 1 |
| IVY CUSTOMS SERVICE | May 2026 | 1,985 | 1 |
| BLENTEX 2015 INC | May 2026 | 54 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoxing City KAHN Trade Co Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 | MATS5654590000 | SVILHWLM2600634 | 071E | House Bill | SVIL | 9814612 | MATSONIA | 2026-04-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 96 PKG | 1,502 KG | Pier to Pier | SHAOXING CITY KAHN TRADE | GF HOLDINGS INC. | GF HOLDINGS INC. | WOVEN TOP |
| 2026-03-31 | MATS3326539000 | SVILHWLM2600616 | 098E | House Bill | SVIL | 9814600 | LURLINE | 2026-03-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 54 PKG | 559 KG | Pier to Pier | SHAOXING CITY KAHN TRADE | GF HOLDINGS INC. | GF HOLDINGS INC. | KNITTED TOP WOVEN TOP |
| 2026-03-06 | ZIMUSNH22647086 | WMIDMAY26020548 | 12E | House Bill | WMID | 9960540 | ZIM ALBATROSS | 2026-03-05 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 39 PKG | 638 KG | Pier to Pier | SHAOXING CITY KAHN TRADE | GF HOLDINGS INC. | GF HOLDINGS INC. | LADIES TOP |
| 2026-02-27 | ZIMUSNH22246937 | WMIDMAY26020554 | 16E | House Bill | WMID | 9954163 | GANGES | 2026-02-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 67 PKG | 978 KG | Pier to Pier | SHAOXING CITY KAHN TRADE | GF HOLDINGS INC. | GF HOLDINGS INC. | LADIES SHORTS |
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-06 |
| Master BOL # | MATS8821788000 |
|---|---|
| House BOL # | SVILHWLM2600640 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SVIL |
| Voyage # | 023E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MATSON WAIKIKI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 711 KG |
| Weight in KG | 711 KG |
| Quantity | 43 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU9227027 |
| Commodity Description |
WOVEN TOP |
| Shipper Name | SHAOXING CITY KAHN TRADE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.8 CAOJIANG ROAD,SHAOXING CITY, Z |
| Address Line 2 | HEJIANG PROVINCE,CHINA,312000 |
| Consignee Name | GF HOLDINGS INC.DBA ANJ TEXTILE,KIR |
|---|---|
| Address Line 1 | 1722 E.41ST STREET VERNON,CA 90058 |
| Notify Party Name | GF HOLDINGS INC.DBA ANJ TEXTILE,KIR |
|---|---|
| Address Line 1 | 1722 E.41ST STREET VERNON,CA 90058 |
| Container Number | TEMU9227027 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1699022 |
| Seal Number 1 | 1699022 |
| Equipment Description Code | 41 |
| Equipment Description | Refrigerated and/or heated with removable equipment appliance located INTERNALLY - containers shall have insulation "K" values of Kmax < 0.4 W/(m2.oC). |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | WOVEN TOP |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000000711 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 172 | 2026-05-18 |
| Oakland, California | 10 | 2021-10-23 |
| Honolulu, Hawaii | 9 | 2021-10-05 |
| Los Angeles, California | 4 | 2026-03-06 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2023-02-18 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2023-02-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 167 | 2026-05-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 16 | 2022-01-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 14 | 2023-02-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoxing City KAHN Trade Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAO XING CITY KAHN TRADE CO.,LTD | NO.89 SHENGSHAN ROAD SHAOXING ZHEJIANG CHINA | 2024-01-20 | 40 |
| SHAOXING CITY KAHN TRADE | NO.8 CAOJIANG ROAD,SHAOXING CITY, Z HEJIANG PROVINCE,CHINA,312000 | 2026-05-18 | 16 |
| SHAOXING CITY KAHN TRADE CO LTD | 2017-02-08 | 8 | |
| SHAOXING CITY KAHN TRADE CO., LTD | 2023-06-15 | 8 | |
| SHAOXING CITY KAHN TRADE CO.,LTD. | 2020-04-21 | 7 | |
| SHAOXING CITY KAHN TRADE CO LTD | 2021-10-05 | 6 | |
| SHAOXING CITY KAHN TRADE CO LTD | 2016-11-23 | 6 | |
| SHAOXING CITY KAHN TRADE CO., LTD | 2025-10-06 | 6 | |
| SHAOXING CITY KAHN TRADE CO.,LTD. | 2022-08-08 | 6 | |
| SHAOXING CITY KAHN TRADE CO LTD | 2018-02-21 | 5 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Shaoxing City KAHN Trade Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-02-21 | 10 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||