There are a total of 110 bills of lading on file for Shaoxing Dalica Cosmetic Packaging between July 24th, 2016 and May 20th, 2026.
Of those 110 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 110 |
|---|---|
| Shipper Records | 110 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 24th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 19 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOXING DALICA COSMETIC PACKAGING.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Shaoxing Dalica Cosmetic Packaging, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Shaoxing Dalica Cosmetic Packaging in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NATURAL LIFESTYLE BRANDS LLC | May 2026 | 165 | 66 |
| DYNAMIC LABORATORIES | Apr 2026 | 349 | 11 |
| TEETH WHITENING DISTRIBUTION USA | Oct 2023 | 12 | 1 |
| OD INTERNATIONAL INC | May 2026 | 280 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoxing Dalica Cosmetic Packaging.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | ZIMUSNH7855081 | MCLMSHLAX2604A59 | 17E | House Bill | MCLM | 9960514 | ZIM FALCON | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,849 CTN | 20,050 K | Pier to Pier | SHAOXING DALICA COSMETIC | NATURAL LIFESTYLE BRANDS LLC | NORMAN KRIEGER, INC. | PLASTIC CAP GLASS JAR EXW |
| 2026-05-06 | MATS4538614000 | MCLMSHLGB2604A64 | 037E | House Bill | MCLM | 9353278 | MATSON KAUAI | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,258 CTN | 17,080 K | Pier to Pier | SHAOXING DALICA COSMETIC PACKAGING | NATURAL LIFESTYLE BRANDS LLC | NORMAN KRIEGER, INC. | PLASTIC TUBE GLASS BOTTLE PLASTIC CAP PLASTIC PUMP EXW |
| 2026-04-29 | MATS9972639000 | MCLMSHLGB2604A40 | 053E | House Bill | MCLM | 9334143 | MATSON LANAI | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,849 CTN | 20,050 K | Pier to Pier | SHAOXING DALICA COSMETIC | NATURAL LIFESTYLE BRANDS LLC | NORMAN KRIEGER, INC. | PLASTIC CAP GLASS JAR EXW |
| 2026-04-24 | ONEYSHAG99257800 | MCLMSHLGB2604A15 | 0009E | House Bill | MCLM | 9955296 | HMM TURQUOISE | 2026-04-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,681 CTN | 18,260 K | Container Yard | SHAOXING DALICA COSMETIC | NATURAL LIFESTYLE BRANDS LLC | NORMAN KRIEGER, INC. | PLASTIC CAP GLASS JAR EXW |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | MATS3123345000 |
|---|---|
| House BOL # | MCLMSHLGB2605A15 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MCLM |
| Voyage # | 131E |
| IMO # | 9352406 |
| Vessel Name | MATSON OAHU |
| Vessel Country | MH |
| Place of Receipt | SHANGHAI CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17210 K |
| Weight in KG | 17,210 KG |
| Quantity | 1268 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU2308127 |
| Commodity Description |
PLASTIC CAP GLASS BOTTLE PLASTIC PUMP PLASTIC TUBE EXW |
| Shipper Name | SHAOXING DALICA COSMETIC |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 137 JIANGHUAN EAST ROAD, |
| Address Line 3 | SHAOXING, ZHEJIANG, CHINA |
| City | ZHEJIANG |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | NATURAL LIFESTYLE BRANDS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 31416 AGOURA ROAD, SUITE 180. |
| Address Line 3 | WESTLAKE VILLAGE, CA 91361, USA |
| City | WESTLAKE VILLAGE, CA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91361 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | NORMAN KRIEGER, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 5000 E SPRING STREET, SUITE 250 |
| Address Line 3 | LONG BEACH, CA 90815 USA |
| City | LONG BEACH |
| State Province | CA |
| Country Code | US |
| Container Number | MATU2308127 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1668351 |
| Seal Number 1 | 1668351 |
| Equipment Description Code | SL |
| Equipment Description | Container, Steel (Container must be made of steel) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PLASTIC CAP GLASS BOTTLE PLASTIC PUMP PLASTIC TUBE EXW |
| Marks and Numbers 1 | GOPURE . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 54 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 24 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 19 | 2025-05-02 |
| Miami, Florida | 5 | 2025-03-15 |
| Portland, Oregon | 3 | 2023-10-19 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2026-02-25 |
| Seattle, Washington | 2 | 2019-11-01 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2021-12-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 67 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 38 | 2025-05-02 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-03-24 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2021-01-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoxing Dalica Cosmetic Packaging that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAOXING DALICA COSMETIC PACKAGING | 1-2-1802, DIJING MODERN BLDG, KANGJ SHANGYU, SHAOXING, ZHEJIANG,CHINA ZHEJIANG CN | 2026-04-07 | 37 |
| SHAOXING DALICA COSMETIC PACKAGING | NO. 137 JIANGHUAN EAST ROAD, SHANGY SHAOXING, ZHEJIANG, CHINA, 312300 ZHEJIANG CN | 2026-05-06 | 1 |
| SHAOXING DALICA COSMETIC | 2026-04-24 | 7 | |
| SHAOXING DALICA COSMETIC | 2026-05-21 | 5 | |
| SHAOXING DALICA COSMETIC | 2024-07-17 | 4 | |
| SHAOXING DALICA COSMETIC PACKAGING | 2018-06-22 | 4 | |
| SHAOXING DALICA COSMETIC PACKAGING | 2021-01-06 | 4 | |
| SHAOXING DALICA COSMETIC PACKAGING | 2025-04-18 | 4 | |
| SHAOXING DALICA COSMETIC PACKAGING CO.,LTD. | 2023-05-24 | 4 | |
| SHAOXING DALICA COSMETIC PACKAGING | 2025-05-02 | 3 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Shaoxing Dalica Cosmetic Packaging.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-08-29 | 3 | |
| 2021-07-21 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||