There are a total of 196 bills of lading on file for Shaoxing Dongan Textile between July 24th, 2013 and May 22nd, 2026.
Of those 196 bills of lading, 21 were within the past 30 days and 40 were within the past 90 days.
| Total Records | 196 |
|---|---|
| Shipper Records | 172 |
| Consignee Records | 88 |
| Notify Party Records | 7 |
| First Shipment on File | Jul 24th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 21 |
| Records in Last 90 Days | 40 |
| Records in the Past Year | 77 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOXING DONGAN TEXTILE.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Shaoxing Dongan Textile, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Shaoxing Dongan Textile in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SMILES FASHION CORP. | May 2026 | 1,885 | 12 |
| SHAOXING JIAME TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 732 | 4 |
| JCT GROUP INC | Nov 2025 | 1,367 | 3 |
| JSHY TRADING INC | Dec 2023 | 2,442 | 2 |
| J&A INTERNATIONAL LLC | Apr 2026 | 2,910 | 2 |
| WGY SERVICES INC | Apr 2026 | 1,543 | 1 |
| W&W INTERNATIONAL LLC | Mar 2026 | 2,697 | 1 |
| US XXXP TECHNOLOGY CO LTD | Aug 2025 | 486 | 1 |
| RAPID TRADE INC | May 2026 | 1,796 | 1 |
| NEW CREATION INC | May 2026 | 1,127 | 1 |
| NETEASE INTL TRADE CO LTD | Apr 2024 | 1,007 | 1 |
| LAMSUS TRADING LLC | Feb 2024 | 101 | 1 |
| HUBESUN TRADING LLC | Feb 2024 | 103 | 1 |
| HKKL CORP. | Sep 2022 | 135 | 1 |
| HAI-WIND WORLDWIDE INC | May 2026 | 104,654 | 1 |
| FARIFIC LLC | Jul 2025 | 137 | 1 |
| EVERSTAR CORPORATION USA INC | Apr 2024 | 2,822 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoxing Dongan Textile.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | CMDUNGP3535695 | WMSRL3ZEO6040137 | 085E | House Bill | WMSR | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 327 CTN | 6,045 KG | Pier to Pier | SHAO XING DONGAN TEXTILE | SHAO XING DONGAN TEXTILE C | GRAND CHB INC | CURTAINS | |
| 2026-05-25 | CMDUNGP3535698 | WMSRL3ZEO6040168 | 085E | House Bill | WMSR | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 91 CTN | 1,709 KG | Pier to Pier | SHAO XING DONGAN TEXTILE | SHAO XING DONGAN TEXTILE C | GRAND CHB INC | CURTAINS | |
| 2026-05-23 | HLCUNG12602RHGH9 | AMZDCN26T4S3WH43 | 615E | House Bill | AMZD | 9334662 | MAERSK TAIKUNG | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 387 CTN | 7,380 KG | SHAOXING DONGAN TEXTILE | SHAO XING DONGAN TEXTILE C | CURTAINS | ||
| 2026-05-23 | HLCUNG12602RHKX7 | AMZDCN26OCDA2KZD | 615E | House Bill | AMZD | 9406738 | NHAVA SHEVA EXPRESS | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 330 CTN | 6,319 KG | SHAOXING DONGAN TEXTILE | SHAO XING DONGAN TEXTILE C | CURTAINS | ||
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | HDMUNBOZ9FQ33200 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26GWTFHSH7 |
| Manifest Number | 561670 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 0248E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM UNIFORM |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5127 KG |
| Weight in KG | 5,127 KG |
| Quantity | 271 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
KOCU4848125 |
| Commodity Description |
CURTAINS |
| Shipper Name | SHAOXING DONGAN TEXTILE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | :ROOM C-310, 3RD FLOOR, BUILDING C, |
| Address Line 2 | BINJIANG MANSION, YUECHENG |
| City | SHAOXING |
| State Province | ZH |
| Zip Code | 312000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | SHAO XING DONGAN TEXTILE CO., LTD C |
|---|---|
| Address Line 1 | /O FBA76 PATRIOT WAY |
| City | HOPEWELL JUNCTION |
| State Province | NY |
| Zip Code | 12533 |
| Country Code | US |
| Container Number | KOCU4848125 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1441174 |
| Seal Number 1 | 25H1441174 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | CURTAINS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 77 | 2026-04-24 |
| Los Angeles, California | 43 | 2026-05-18 |
| Oakland, California | 37 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 32 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 5 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2026-03-10 |
| Miami, Florida | 1 | 2024-12-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 117 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 75 | 2025-11-13 |
| Pusan South Korea | 2 | 2021-03-12 |
| Colon Panama | 1 | 2021-07-14 |
| Kingston, ONT Canada | 1 | 2021-02-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoxing Dongan Textile that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAOXING DONGAN TEXTILE | :ROOM C-310, 3RD FLOOR, BUILDING C, BINJIANG MANSION, YUECHENG SHAOXING 312000 CN | 2026-05-23 | 41 |
| SHAOXING DONGAN TEXTILE | :7#-2,5F,EAST AREA,SHAOXING CONSTRU CTION METERIAL MALL SHAOXING 312000 CN | 2025-11-20 | 4 |
| SHAOXING DONGAN TEXTILE | 2025-11-27 | 4 | |
| SHAOXING DONGAN TEXTILE | 2025-12-29 | 1 | |
| SHAOXING DONGAN TEXTILE | 2025-12-29 | 1 | |
| SHAOXING DONGAN TEXTILE | 2026-03-02 | 1 | |
| SHAOXING DONGAN TEXTILE | 2026-02-05 | 1 | |
| SHAOXING DONGAN TEXTILE | 2025-12-22 | 1 | |
| SHAOXING DONGCAN TEXTILE CO.,LTD | 2019-01-22 | 16 | |
| SHAOXING DONGKA TEXTILE CO.,LTD | 2022-02-02 | 14 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||