There are a total of 127 bills of lading on file for Shaoxing Hangyun Textile Co.,Ltd between November 2nd, 2012 and May 12th, 2026.
Of those 127 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 127 |
|---|---|
| Shipper Records | 129 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 2nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 38 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOXING HANGYUN TEXTILE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Shaoxing Hangyun Textile Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Shaoxing Hangyun Textile Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FUYAO FABRICS INC | May 2026 | 697 | 34 |
| FORTUNE ICON LIMITED | May 2026 | 789 | 20 |
| BRIGHT TEXTILE INC | May 2026 | 178 | 13 |
| AP FABRICS INC | Jul 2024 | 814 | 12 |
| STAR FABRICS INC | May 2026 | 6,026 | 2 |
| KOALCA CORP. | Oct 2024 | 13 | 2 |
| CORAL TEXTILE | May 2025 | 331 | 2 |
| REVOLUTION HOME DECOR INC. | Jun 2024 | 89 | 1 |
| LHL FASHION INC | Feb 2025 | 80 | 1 |
| JYP APPAREL INC | Sep 2023 | 361 | 1 |
| INFINITY PRINTEX INC | Jun 2024 | 84 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoxing Hangyun Textile Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-01 | COSU6449456180 | UULNNB2604LC444 | 058E | House Bill | UULN | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-04-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,149 ROL | 19,965 K | House to House | SHAOXING HANGYUN TEXTILE | FUYAO FABRICS INC | ACER CHB | FABRIC |
| 2026-04-17 | COSU6448030490 | UULNNB2603LC1315 | 073E | House Bill | UULN | 9645865 | CSCL SUMMER | 2026-04-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,113 ROL | 19,100 K | House to House | SHAOXING HANGYUN TEXTILE | BRIGHT TEXTILE INC | ACER CHB | FABRIC |
| 2026-04-10 | COSU6447311390 | UULNNB2603LC940 | 075E | House Bill | UULN | 9645889 | CSCL BOHAI SEA | 2026-04-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,136 ROL | 19,987 K | House to House | SHAOXING HANGYUN TEXTILE | FUYAO FABRICS INC | ACER CHB | FABRIC |
| 2026-02-28 | SJHHSLSNBL17424 | PVIDNB60202954 | 2601E | House Bill | PVID | 9626405 | KMTC NINGBO | 2026-02-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 933 ROL | 17,450 KG | Pier to Pier | SHAOXING HANGYUN TEXTILE | BRIGHT TEXTILE INC | ACER CHB | FABRIC |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-07 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | CMDUCHN3235609 |
|---|---|
| House BOL # | MFGTSHLGB5388507 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MFGT |
| Voyage # | 065E |
| IMO # | 9628001 |
| Vessel Name | OOCL SINGAPORE |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1912 KG |
| Weight in KG | 1,912 KG |
| Quantity | 74 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FSCU8421999 |
| Commodity Description |
FABRIC |
| Shipper Name | SHAOXING HANGYUN TEXTILE CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 0602-2 CHUANSHANG BUILDING, C.B.D, |
| Address Line 3 | KEQIAO |
| City | SHAOXING |
| Country Code | CN |
| Contact Name | ERIN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8657585570091 |
| Shipper Name | SHAOXING HANGYUN TEXTILE CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 0602-2 CHUANSHANG BUILDING, C.B.D, |
| Address Line 3 | KEQIAO |
| City | SHAOXING |
| Country Code | CN |
| Contact Name | ERIN |
| Consignee Name | STAR FABRICS,INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1440 WALNUT ST |
| City | LOS ANGELES |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90011 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | MARILU@STARFABRICS.COM |
| Consignee Name | STAR FABRICS,INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1440 WALNUT ST |
| City | LOS ANGELES |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90011 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12136882871 |
| Container Number | FSCU8421999 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9659833 |
| Seal Number 1 | M9659833 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FABRIC |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 600410 | 00000000 | 0000001912 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 101 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 23 | 2025-08-30 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2024-10-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 99 | 2026-05-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 28 | 2026-05-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoxing Hangyun Textile Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAOXING HANGYUN TEXTILE CO.,LTD | 0602-2 CHUANSHANG BUILDING,C.B.D,KE QIAO,SHAOXING,CN | 2025-06-19 | 28 |
| SHAOXING HANGYUN TEXTILE CO.,LTD | 0602-2 CHUANSHANG BUILDING,C.B.D,KEQIAO,SHAOXING ZHEJIANG CN | 2025-09-26 | 10 |
| SHAOXING HANGYUN TEXTILE CO.,LTD | 2025-07-10 | 1 | |
| SHAOXING HANGYUN TEXTILE CO.,LTD | 2025-07-28 | 1 | |
| SHAOXING HANGYUN TEXTILE CO.,LTD | 2025-06-14 | 1 | |
| SHAOXING HANGYUN TEXTILE | 2026-05-13 | 17 | |
| SHAOXING HANGYUN TEXTILE | 2026-05-08 | 5 | |
| SHAOXING HANGYUN TEXTILE CO.,LTD | 2022-11-24 | 4 | |
| SHAOXING HANGYUN TEXTILE CO.,LTD | 2022-03-07 | 4 | |
| SHAOXING HANGYUN TEXTILE CO.,LTD | 2025-05-15 | 3 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Shaoxing Hangyun Textile Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-08 | 2 | |
| 2016-07-22 | 1 | |
| 2013-11-22 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||