There are a total of 1,476 bills of lading on file for Shaoxing Hanhan Import & Export Co. between October 29th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,476 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,476 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,477 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 47 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOXING HANHAN IMPORT & EXPORT CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shaoxing Hanhan Import & Export Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shaoxing Hanhan Import & Export Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| URBAN FAB INC. | May 2026 | 383 | 103 |
| KIKI TRADING INC | Nov 2024 | 976 | 71 |
| EBAYS TRADING CORPORATION | May 2026 | 1,601 | 62 |
| ZVT FASHION INC | Jan 2024 | 49 | 41 |
| TULA TRADING CORPORATION | Nov 2025 | 2,127 | 30 |
| FORWARDING TRADING INC. | Jun 2023 | 1,315 | 26 |
| BYER CALIFORNIA | Mar 2026 | 3,322 | 13 |
| UNICOLORS WAREHOUSE | Jun 2024 | 369 | 12 |
| MELIGAR, LLC | May 2026 | 216 | 12 |
| EAZY TRADING INC. | Nov 2025 | 1,334 | 10 |
| D.ZINMAN TEXTILES LTD. | Feb 2026 | 128 | 9 |
| UNICOLORS INC | May 2026 | 1,715 | 8 |
| STAR FABRICS INC | May 2026 | 6,026 | 8 |
| FARGINA TRADING CORPORATION | May 2026 | 1,526 | 7 |
| ZELOUF INTERNATIONAL CORP. | May 2026 | 1,566 | 6 |
| TIC BUTTON CORPORATION | Mar 2025 | 113 | 6 |
| PSP FABRICATING INC | Oct 2025 | 45 | 6 |
| ROLANDY TRADING INC. | May 2026 | 1,841 | 5 |
| IMPRIMA NORTH AMERICA, INC | Aug 2021 | 130 | 5 |
| SILK LINK TRADING LLC | Apr 2026 | 88 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoxing Hanhan Import & Export Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | EGLV142600833596 | SVIVKSHA26040041 | 002E | House Bill | SVIV | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 28 BAL | 900 K | Pier to Pier | SHAOXING HANZHAN IMPORT AND EXPORT | SOUTHEASTERN PERFORMANCE APPAREL | XXXXXXXXXXXX | |
| 2026-04-24 | CMDUCHN3179941 | ACGDSHAF2604012 | 081E | House Bill | ACGD | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 630 CTN | 8,399 KG | Pier to Pier | SHAOXING HANHAN IMPORT&EXPORT | URBAN FAB CORP | TEXTILE PIECE GOODS | |
| 2026-04-06 | EGLV143661491359 | SMCMSZX26030079 | 084E | House Bill | SMCM | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-04-04 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 566 CTN | 25,400 KG | House to House | SHAOXING HANDA IMPORT AND EXPORT CO | SILK LINK TRADING LLC | PVC LEATHER | |
| 2026-04-01 | EGLV143661500048 | SMCMSZX26030101 | 1212E | House Bill | SMCM | 9595474 | EVER LAUREL | 2026-03-31 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 401 PKG | 25,370 KG | House to House | SHAOXING HANDA IMPORT AND EXPORT CO | SILK LINK TRADING LLC | PVC LEATHER PVC COATED FABRIC PVC LINER BRA CUP | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | CMDUCHN3325213 |
|---|---|
| House BOL # | ACGDSHAF2605005 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ACGD |
| Voyage # | 113E |
| IMO # | 9334923 |
| Vessel Name | COSCO OCEANIA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7950 KG |
| Weight in KG | 7,950 KG |
| Quantity | 602 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FCIU3547481 |
| Commodity Description |
TEXTILE PIECE GOODS |
| Shipper Name | SHAOXING HANHAN IMPORT&EXPORT CO.,L |
|---|---|
| Address Line 1 | F.5,OFFICE BUILDING,JIANGZHONG ROAD |
| Address Line 2 | ,PAOJIANG INDUSTRIAL ZONE,,SHAOXING |
| Address Line 3 | ,CN |
| Consignee Name | URBAN FAB CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 1401 E. 15TH STREETLOS ANGELES, CA |
| Address Line 2 | 90021,LOS ANGELES, 90021,US |
| Container Number | FCIU3547481 |
|---|---|
| Seal Number 1 | J0574895 |
| Seal Number 1 | J0574895 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | TEXTILE PIECE GOODS |
| Marks and Numbers 1 | PO#:SE005809+5819+ 5822+5823+5825+5828+ 5830+ 5832+5844+5846+ 5848+5850+5851+5852+ 5853+585 4+5855+5856+ 5860+5861 COLOR: ROLL NO. MADE I N CHINA TO USA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 819 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 424 | 2026-04-01 |
| Newark, New Jersey | 145 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 49 | 2016-10-20 |
| Seattle, Washington | 18 | 2025-04-15 |
| Oakland, California | 11 | 2023-09-01 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2025-06-16 |
| Houston, Texas | 3 | 2019-03-01 |
| Jacksonville, Florida | 2 | 2024-12-23 |
| Tampa, Florida | 1 | 2025-05-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 1,264 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 110 | 2026-05-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 54 | 2023-09-01 |
| Yangshan China (Mainland) | 19 | 2025-12-22 |
| Pusan South Korea | 15 | 2026-02-10 |
| Yantian China (Mainland) | 12 | 2023-06-24 |
| Xingang China (Mainland) | 1 | 2022-05-30 |
| Prince Rupert, BC Canada | 1 | 2018-05-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoxing Hanhan Import & Export Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAOXING HANHAN IMPORT & EXPORT CO. | F.5,OFFICE BUILDING,JIANGZHONG ROAD ,PAOJIANG INDUSTRIAL ZONE,SHAOXING, CN | 2025-06-06 | 10 |
| SHAOXING HANHAN IMPORT & EXPORT CO. | F.5,OFFICE BUILDING,JIANGZHONG ROAD PAOJIANG INDUSTRIAL ZONE,SHAOXING C ZHEJIANG,,CN | 2020-07-21 | 357 |
| SHAOXING HANHAN IMPORT&EXPORT CO. | 2025-09-30 | 59 | |
| SHAOXING HANHAN IMPORT & EXPORT CO.,LTD | 2023-04-15 | 52 | |
| SHAOXING HANHAN IMPORT EXPORT CO. | 2017-11-21 | 42 | |
| SHAOXING HANHAN IMPORT & EXPORT CO. | 2024-03-26 | 41 | |
| SHAOXING HANHAN IMPORT & EXPORT CO. | 2023-04-01 | 40 | |
| SHAOXING HAOLAN IMPORT AND EXPORT CO., LTD | 2023-09-01 | 27 | |
| SHAOXING HAOLAN IMPORT AND EXPORT | 2023-06-27 | 26 | |
| SHAOXING HANDA IMPORT AND EXPORT CO | 2025-09-24 | 20 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Shaoxing Hanhan Import & Export Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-06 | 1 | |
| 2025-02-04 | 3 | |
| 2023-04-07 | 3 | |
| 2019-10-16 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Shaoxing Hanhan Import & Export Co.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-06 | 1 |