There are a total of 227 bills of lading on file for Shaoxing Jinte Packaging Co., Ltd between October 2nd, 2017 and May 19th, 2026.
Of those 227 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 227 |
|---|---|
| Shipper Records | 233 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 2nd, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOXING JINTE PACKAGING CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shaoxing Jinte Packaging Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shaoxing Jinte Packaging Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DESIGNWORX PACKAGING | May 2026 | 1,924 | 49 |
| PARAMOUNT GLOBAL INC. | May 2026 | 1,076 | 26 |
| K18, INC. | May 2026 | 88 | 13 |
| COPELAND NATIONAL INC. | May 2026 | 47 | 8 |
| Nov 2024 | 6 | 6 | |
| EXPRESS TRADE CAPITAL INC. | Apr 2026 | 4,947 | 4 |
| AQUIS HAIRSCIENCES INC | Dec 2022 | 14 | 4 |
| WARREN & WEST LLC | Mar 2026 | 21 | 3 |
| Jun 2021 | 2 | 2 | |
| Oct 2024 | 6 | 2 | |
| NATURE'S OWN COSMETICS | Feb 2025 | 29 | 2 |
| Nov 2025 | 2 | 2 | |
| MJS PACKAGING | May 2026 | 1,039 | 2 |
| MANSCAPED, INC | Feb 2026 | 880 | 2 |
| FRANCE LAB INC. | May 2026 | 374 | 2 |
| Mar 2024 | 2 | 2 | |
| Jul 2024 | 10 | 1 | |
| PRIVATE LABEL SKIN | Jul 2023 | 14 | 1 |
| Nov 2024 | 2 | 1 | |
| Jul 2023 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoxing Jinte Packaging Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHAOXING JIANYE OUTDOOR PRODUCTS CO | Mar 2026 | 239 | 2 |
| SHAOXING JIAYING PHOTO-TECH CO. | May 2026 | 249 | 3 |
| SHAOXING JIEJIE TEXTILE CO.,LTD | Sep 2025 | 205 | 0 |
| SHAOXING JINDESHENG GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 160 | 11 |
| SHAOXING JINGFENG KNITTING CO LTD | May 2026 | 1,271 | 24 |
| SHAOXING JINGXI IMPORT AND EXPORT T | Jan 2025 | 116 | 0 |
| SHAOXING JINHAIMAN KNIT AND GARMENT CO.,LTD | Dec 2025 | 374 | 0 |
| SHAOXING JINKUI DAILY CHEMICALS | May 2026 | 244 | 10 |
| SHAOXING JINSHENG ELECTRICAL CO. | May 2026 | 123 | 5 |
| SHAOXING JINSHENG PLASTIC CO.,LTD | May 2026 | 500 | 12 |
| SHAOXING JIUYA TRADING CO.,LTD | May 2026 | 388 | 15 |
| SHAOXING JOE COTTON GARMENTS CO. | Jul 2024 | 210 | 0 |
| SHAOXING JOYFUL DAY TEXTILE CO.,LTD | Jul 2025 | 270 | 0 |
| SHAOXING JUNBO TEXTILE CO., LTD | May 2026 | 616 | 9 |
| SHAOXING JUNHE AIPAI TRADING | May 2026 | 126 | 8 |
| SHAOXING JUNHUANG TEXTILE CO.,LTD | Mar 2026 | 157 | 5 |
| SHAOXING JUNLIN TRADING CO., LTD | May 2026 | 82 | 11 |
| SHAOXING JUNRUI IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | Jul 2025 | 192 | 0 |
| SHAOXING JUSTMAX APPAREL CO., LTD. | Sep 2025 | 143 | 0 |
| SHAOXING KAIMING TEXTILES CO.,LTD | Feb 2026 | 229 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 | CMDUCHN3086205 | CHKMSH26024625 | 0XRA7 | House Bill | CHKM | 9732589 | CMA CGM NILE | 2026-03-23 | MIAMI, FLORIDA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 157 K | SHAOXING JINTE PACKAGING | JESS BEAUTY PRODUCTS LLC | JESS BEAUTY PRODUCTS LLC | PLASTIC TUBE | |
| 2026-03-19 | CMDUNGP3306129 | SHPT29771292 | 1209E | House Bill | SHPT | 9595462 | EVER LEADING | 2026-03-18 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 147 CTN | 1,405 KG | Pier to Pier | SHAOXING JINTE PACKAGING ROOM | SEVEN HAIRCARE HODLINGS LLC | SEVEN HAIRCARE HODLINGS LLC | PLASTIC JAR |
| 2026-03-17 | EGLV143662119119 | AMIGL260046085A | 034E | House Bill | AMIG | 9785756 | COSCO SHIPPING AZALEA | 2026-03-16 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 42 CTN | 622 KG | House to House | SHAOXING JINTE PACKAGING ROOM | WARREN WEST LLC | WARREN WEST LLC | PLASTIC JAR |
| 2026-01-31 | CMDUNGP3272720 | NAQAGLAX5698101V | 063E | House Bill | NAQA | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-01-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 130 CTN | 1,001 KG | SHAOXING JINTE PACKAGING RM | K18 INC | PLASTIC SPRAYER | ||
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MATS1589079000 |
|---|---|
| House BOL # | FPSMFSH26010544 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FPSM |
| Voyage # | 015E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MATSON MAGNOLIA |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1951 K |
| Weight in KG | 1,951 KG |
| Quantity | 145 PKG |
| Volume | 8 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU2323646 |
| Commodity Description |
XXXXXXXXXXXX . . . . . |
| Shipper Name | SHAOXING JINTE PACKAGING CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 905,EAST TOWER YUKUN PLAZA,NO |
| Address Line 2 | 1001 JIANGXI ROAD,CAO'E STREET, |
| Address Line 3 | SHANGYU AREA,SHAOXING CITY ZHEJIANG |
| Address Line 4 | CN |
| Consignee Name | PARAMOUNT GLOBAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 9774 CALABASH AVENUE SUITE B |
| Address Line 2 | FONTANA, CA 92335 |
| Address Line 3 | US |
| Notify Party Name | PARAMOUNT GLOBAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 9774 CALABASH AVENUE SUITE B |
| Address Line 2 | FONTANA, CA 92335 |
| Address Line 3 | US |
| Container Number | MATU2323646 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1678795 |
| Seal Number 1 | 1678795 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Break Bulk |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXXXX . . . . . |
| Marks and Numbers 1 | PART NUMBER: DESCRIPTION: SUPPLIER NUMBER# PO#: UNIT OF MEASURE: G.W.: N.W.: CASE SIZE: PACK QUANTITY: |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 85 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 54 | 2026-03-19 |
| Newark, New Jersey | 47 | 2026-03-17 |
| Tacoma, Washington | 15 | 2025-11-22 |
| Miami, Florida | 10 | 2026-03-24 |
| New York, New York | 4 | 2022-05-11 |
| San Juan, Puerto Rico | 3 | 2024-03-29 |
| Seattle, Washington | 3 | 2021-06-12 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2024-12-13 |
| Houston, Texas | 2 | 2024-11-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 135 | 2026-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 71 | 2026-05-21 |
| Yantian China (Mainland) | 7 | 2024-12-03 |
| Pusan South Korea | 5 | 2024-10-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2024-08-29 |
| Puerto Manzanillo Panama | 2 | 2024-03-29 |
| Nansha China (Mainland) | 2 | 2023-04-14 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2024-01-16 |
| Tokyo Japan | 1 | 2020-07-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoxing Jinte Packaging Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAOXING JINTE PACKAGING CO., LTD | ROOM 905,EAST TOWER YUKUN PLAZA,NO 1001 JIANGXIROAD,CAOE STREET,SHAN SHAOXING CN | 2025-06-06 | 20 |
| SHAOXING JINTE PACKAGING CO., LTD | ROOM 905,EAST TOWER YUKUN PLAZA, NO 1001 JIANGXI ROAD,CAO'E STREET, SHANGYU AREA CN | 2025-08-09 | 3 |
| SHAOXING JINTE PACKAGING CO., LTD | 2024-01-10 | 16 | |
| SHAOXING JINTE PACKAGING CO., LTD | 2025-02-22 | 8 | |
| SHAOXING JINTE PACKAGING CO., LTD | 2019-06-24 | 7 | |
| SHAOXING JINTE PACKAGING CO., LTD | 2025-02-26 | 6 | |
| SHAOXING JINTE PACKAGING RM | 2026-01-31 | 6 | |
| SHAOXING JINTE PACKAGING CO LTD | 2021-01-05 | 5 | |
| SHAOXING JINTE PACKAGING CO LTD | 2020-06-11 | 5 | |
| SHAOXING JINTE PACKAGING CO., LTD | 2020-11-25 | 5 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Shaoxing Jinte Packaging Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 16 | |
| 2019-06-24 | 5 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||