There are a total of 88 bills of lading on file for K18, Inc. between January 12th, 2015 and May 19th, 2026.
Of those 88 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 88 |
|---|---|
| Shipper Records | 2 |
| Consignee Records | 86 |
| Notify Party Records | 14 |
| First Shipment on File | Jan 12th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 62 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for K18, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with K18, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with K18, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHAOXING LONGDERM PLASTIC CO.,LTD | May 2026 | 125 | 56 |
| SHAOXING JINTE PACKAGING CO., LTD | May 2026 | 227 | 13 |
| GUANGDONG OUXINMAYPACK TECH | Mar 2026 | 22 | 5 |
| May 2026 | 7 | 4 | |
| WENZHOU BIBEN ARTS & CRAFTS CO.,LTD | Jul 2025 | 20 | 3 |
| Nov 2023 | 2 | 1 | |
| VIROSPACK | May 2026 | 1,159 | 1 |
| Feb 2026 | 4 | 1 | |
| Dec 2023 | 2 | 1 | |
| AIR & GROUND LOGISTICS (CHINA) LIMITED | May 2026 | 3,285 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to K18, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| K WAY EXPRESS - ATL | Feb 2023 | 1,733 | 0 |
| K WILSON | Apr 2026 | 196 | 2 |
| K Y PURCHASING INC. | May 2026 | 238 | 22 |
| K-WAY EXPRESS | May 2026 | 1,544 | 29 |
| K-ZOO-ERICKSON''S | May 2026 | 251 | 7 |
| K.W.FABRICS | Mar 2026 | 489 | 1 |
| K.X SUNRISE INC. | Feb 2026 | 63 | 0 |
| K&W TOOLS CO., LTD. | May 2026 | 1,054 | 12 |
| K&Y INTIMATE SWIM LLC | May 2025 | 839 | 0 |
| K1 INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 239 | 2 |
| K2 CANADA | Aug 2023 | 305 | 0 |
| K2 CARGO FREIGHT FORWARDING LTDA | Apr 2026 | 117 | 5 |
| K2 CORPORATE MOBILITY LTD | May 2026 | 466 | 11 |
| K2 CORPORATION OF CANADA | Apr 2025 | 621 | 0 |
| K2 CORROSION FASTENERS INC | May 2026 | 491 | 13 |
| K2 HEALTH PRODUCTS | May 2026 | 3,030 | 215 |
| K2 LOGICS CO., LTD. | Dec 2025 | 147 | 0 |
| K2 MANUFACTURING LLC | May 2026 | 140 | 5 |
| K2 MOTOR | May 2026 | 2,410 | 20 |
| K2 SCIENTIFIC | Apr 2026 | 204 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | MEDUWU317311 | MCLMNBLGB2604A55 | 616N | House Bill | MCLM | 9337444 | MSC UBERTY VIII | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 529 CTN | 6,050 K | House to House | SHAOXING JINTE PACKAGING | K18,INC | K18,INC | PLASTIC BOTTLE PLASTIC SPRAYER . . |
| 2026-05-13 | SMLMSHBW5A056400 | OMOGSPVG01099456 | 2603E | House Bill | OMOG | 9347425 | SM KWANGYANG | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 565 CTN | 5,119 KG | Container Yard | SHAOXING LONGDERM PLASTIC | K18, INC. | PLZ CORP | PLASTIC BOTTLEPLASTIC PUMP |
| 2026-05-06 | SMLMSHBW5C189600 | OMOGSPVG01097866 | 2603E | House Bill | OMOG | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 10 PKG | 1,429 KG | Container Yard | HANGZHOU SUNSHINE PACKAGING TECHNOL | K18, INC. | LIQUID TECHNOLOGIES | PLASTIC BOTTLE |
| 2026-05-06 | SMLMSHBW5C194200 | OMOGSPVG01097974 | 2603E | House Bill | OMOG | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 566 CTN | 6,618 KG | Container Yard | SHAOXING LONGDERM PLASTIC | K18, INC. | PLZ CORP | PLASTIC PUMP PLASTIC BOTTLE PLASTIC MIS T |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | SMLMSHBW5C277400 |
|---|---|
| House BOL # | OMOGSPVG01101777 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OMOG |
| Voyage # | 2603E |
| IMO # | 9312949 |
| Vessel Name | SM YANTIAN |
| Vessel Country | KR |
| Place of Receipt | SHANGHAI PT |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4671 KG |
| Weight in KG | 4,671 KG |
| Quantity | 516 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SMCU1123401 |
| Commodity Description |
PLASTIC BOTTLEPLASTIC PUMP |
| Shipper Name | SHAOXING LONGDERM PLASTIC CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.55, TONGMING NAN'AN ROAD, YUGUAN |
| Address Line 2 | G VILLAGE. |
| Address Line 3 | FENGHUI TOWN, SHANGYU DISTRICT |
| City | SHAOXING |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8657582972402 |
| Consignee Name | K18, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2121 PARK PL SUITE 100 |
| City | EL SEGUNDO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90245 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | PLZ CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 1765 SPRUCE ST |
| City | RIVERSIDE |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92507-235 |
| Country Code | US |
| Container Number | SMCU1123401 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SML310315 |
| Seal Number 1 | SML310315 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PLASTIC BOTTLEPLASTIC PUMP |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000004671 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 54 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 25 | 2026-02-13 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2026-02-13 |
| Seattle, Washington | 1 | 2025-10-10 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2024-01-08 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2023-12-09 |
| San Juan, Puerto Rico | 1 | 2015-12-11 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2015-01-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 62 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 14 | 2026-05-15 |
| Yantian China (Mainland) | 6 | 2026-01-12 |
| Liverpool United Kingdom | 1 | 2026-02-13 |
| Barcelona Spain | 1 | 2026-01-21 |
| Pusan South Korea | 1 | 2024-11-22 |
| Fos France | 1 | 2023-12-09 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2015-12-11 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2015-01-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for K18, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| K18, INC. | 2121 PARK PL, SUITE 100 EL SEGUNDO CA 90245 US | 2026-05-21 | 12 |
| K18, INC. | 621 SANSOME ST SAN FRANCISCO, CA 94 111 | 2025-08-05 | 9 |
| K18, INC. | 2026-01-29 | 7 | |
| K18, INC. | 2026-04-29 | 3 | |
| K18, INC. | 2025-06-24 | 3 | |
| K18, INC. | 2026-03-09 | 3 | |
| K18, INC. | 2026-02-13 | 1 | |
| K18, INC. | 2026-05-06 | 1 | |
| K18, INC. | 2026-02-13 | 1 | |
| K18, INC. | 2025-08-05 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for K18, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-21 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for K18, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-21 | 1 |