There are a total of 90 bills of lading on file for Shenzhen Yuhongweiye Technology Company Ltd between June 6th, 2017 and May 16th, 2026.
Of those 90 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 23 were within the past 90 days.
| Total Records | 90 |
|---|---|
| Shipper Records | 90 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 6th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 23 |
| Records in the Past Year | 64 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Shenzhen Yuhongweiye Technology Company Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Shenzhen Yuhongweiye Technology Company Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHENZHENSHIKEYULONGYUDIANZISHANG | May 2026 | 32 | 31 |
| SIUSAN IMPORT CO LTD | May 2026 | 416 | 26 |
| STROUD IMPORT CO LTD | May 2026 | 160 | 4 |
| BLUSH LINK INC | May 2023 | 1,067 | 4 |
| Feb 2025 | 8 | 2 | |
| 1000526866 ONTARIO INC. | May 2025 | 39 | 2 |
| ZEDAKA INTERNATIONAL CORPORATION | Nov 2022 | 65 | 1 |
| NANJING YUESHENG IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 934 | 1 |
| EAMOM TRADING INC | May 2026 | 467 | 1 |
| May 2026 | 1 | 1 | |
| BLUE STAR TRADING INC | Mar 2026 | 616 | 1 |
| 1001021816 ONTARIO INC. | May 2026 | 129 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shenzhen Yuhongweiye Technology Company Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-07 | MAEU265022851 | CGGMNPO2049146 | 608E | House Bill | CGGM | 9525857 | UMM SALAL | 2026-04-06 | BALTIMORE, MARYLAND | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 85 CTN | 975 KG | Container Yard | SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | SHENZHENSHIKEYULONGYUDIANZISHANG | PILLOW | |
| 2026-03-31 | MAEU263840441 | CGGMNPO2047051 | 607E | House Bill | CGGM | 9501368 | SHANGHAI EXPRESS | 2026-03-30 | BALTIMORE, MARYLAND | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 69 CTN | 873 KG | Container Yard | SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | SHENZHENSHIKEYULONGYUDIANZISHANG | PILLOWS | |
| 2026-03-31 | MAEU265419921 | CGGMNPO2045063 | 607E | House Bill | CGGM | 9501368 | SHANGHAI EXPRESS | 2026-03-30 | BALTIMORE, MARYLAND | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 33 CTN | 274 KG | Container Yard | SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | SHENZHENSHIKEYULONGYUDIANZISHANG | PILLOWS | |
| 2026-03-23 | MAEU263124220 | CGGMNPO2050740 | 611N | House Bill | CGGM | 9215907 | MAERSK NESTON | 2026-03-21 | JACKSONVILLE, FLORIDA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 64 CTN | 738 KG | Container Yard | SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | SHENZHENSHIKEYULONGYUDIANZISHANG | PILLOW | |
| Run Date | 2026-05-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-05 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | MAEU267771456 |
|---|---|
| House BOL # | CGGMNPO2074488 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CGGM |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COLORADO EXPRESS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO,CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1182 KG |
| Weight in KG | 1,182 KG |
| Quantity | 71 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU9793750 |
| Commodity Description |
PILLOWS |
| Shipper Name | SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | COMPANY LTD 4D1 1 4F TIANJI BLDG |
| Address Line 2 | CYBER CITY NO 10 TAI RAN 5TH ROAD |
| Address Line 3 | TIAN AN COMM SHATOU SHENZHEN CHINA |
| Consignee Name | SHENZHENSHIKEYULONGYUDIANZISHANG |
|---|---|
| Address Line 1 | WUYOUXIANZERENGONGSI CO CASTLEGATE |
| Address Line 2 | LOGISTICS INC 1040 W RENWICK ROAD |
| Address Line 3 | ROMEOVILLE IL 60544 |
| Container Number | MRSU9793750 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6350270 |
| Seal Number 1 | CN6350270 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40R0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PILLOWS |
| Marks and Numbers 1 | WHS-313331-43120759 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000001182 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 35 | 2026-05-06 |
| Oakland, California | 13 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 11 | 2026-01-17 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2026-03-14 |
| Newark, New Jersey | 6 | 2026-03-17 |
| Seattle, Washington | 5 | 2025-07-24 |
| Baltimore, Maryland | 4 | 2026-04-07 |
| Jacksonville, Florida | 4 | 2026-03-23 |
| Houston, Texas | 3 | 2026-03-19 |
| Boston, Massachusetts | 2 | 2019-01-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 40 | 2026-05-19 |
| Yantian China (Mainland) | 26 | 2025-12-27 |
| Shanghai China (Mainland) | 17 | 2025-12-23 |
| Pusan South Korea | 4 | 2025-06-20 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2025-11-11 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2022-06-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shenzhen Yuhongweiye Technology Company Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | 4D1 1 4F TIANJI BLDG CYBER CITY NO 10 TAI RAN 5TH ROAD TIAN AN COMM SHATOU SHENZHEN CHINA | 2026-05-06 | 30 |
| SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | F4.8 2D-A06, FLOOR 2, TIANJI BUILDING, TIAN'AN DIGITAL CITY, NO. 8, TAIRAN 5TH | 2025-10-28 | 4 |
| SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2025-11-25 | 3 | |
| SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2025-12-09 | 2 | |
| SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2025-10-29 | 1 | |
| SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2026-03-02 | 1 | |
| SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2025-11-29 | 1 | |
| SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2025-10-20 | 1 | |
| SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2025-11-11 | 1 | |
| SHENZHEN YUHONGWEIYE TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2025-12-27 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||