There are a total of 2,310 bills of lading on file for Shenzhen Yukon Logistics Co., Ltd. between July 28th, 2015 and May 20th, 2026.
Of those 2,310 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,310 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,382 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 28th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 178 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHENZHEN YUKON LOGISTICS CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shenzhen Yukon Logistics Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shenzhen Yukon Logistics Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EVER CONCORD LOGISTICS | May 2026 | 20,017 | 971 |
| AMOYBAY LOGISTIC CORP | Dec 2023 | 214 | 140 |
| WXY LOGISTICS INC | May 2026 | 3,966 | 100 |
| WAL LOGISTICS LLC | May 2026 | 10,929 | 88 |
| EVER CONCORD LINE | May 2026 | 90 | 41 |
| CN LINK FREIGHT SERVICES INC. | May 2026 | 16,119 | 10 |
| US ALLIANCE LOGISTICS INC | May 2026 | 12,371 | 9 |
| CROSS-CONTINENTS TRANS INC | May 2026 | 7,770 | 9 |
| MARINE AIR LOGISTICS | May 2026 | 1,120 | 6 |
| GUIDED FREIGHT | May 2026 | 155 | 5 |
| CANADA BRIGHTWAY INTERNATIONAL LOGISTICS LTD. | May 2026 | 8,869 | 4 |
| ACCURATE CARGO SERVICES | Oct 2022 | 2,419 | 3 |
| WYX LOGISTICS INC | Sep 2022 | 199 | 2 |
| GOLDEN BRIDGE INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 53,551 | 2 |
| DYNA LOGISTICS INC. | May 2026 | 121,381 | 2 |
| SOLOGISTX LLC | Apr 2025 | 258 | 1 |
| RAMS IMPORTS NY | May 2026 | 1,890 | 1 |
| PAGE INTERNATIONAL | May 2026 | 8,131 | 1 |
| JAAK TRANSPORT INC. | May 2026 | 68,021 | 1 |
| DB SHIPPING CANADA | May 2026 | 5,821 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shenzhen Yukon Logistics Co., Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | ZIMUSHH32113642 | 16W | Master Bill | ZIMU | 9954187 | MISSISSIPPI | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 722 CTN | 15,615 LB | Pier to Pier | SHENZHEN YUKON LOGISTICS | EVER CONCORD LOGISTICS | EVER CONCORD LOGISTICS | LIGHTING FIXTURES THIS SHIPMENT CONTAINS NO S OLID WOOD PACKING MATERIALS | |
| 2026-04-14 | ZIMUSHH32051261 | 18W | Master Bill | ZIMU | 9945485 | ZIM CANADA | 2026-04-12 | MIAMI, FLORIDA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,826 CTN | 85,467 LB | SHENZHEN YUKON LOGISTICS | WXY LOGISTICS INC | WXY LOGISTICS INC | . COMMERCIAL ADVERTISING FLYERS (PRINTED MAT TER, SINGLE SHEETS) HTS CODE: .. TITL E: FLYER # - # . COMMERCIAL ADVERTISING MA TT... | ||
| 2026-04-02 | ZIMUSHH32052844 | 11W | Master Bill | ZIMU | 9931135 | ZIM MOUNT RAINIER | 2026-04-01 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 461 CTN | 26,605 LB | SHENZHEN YUKON LOGISTICS | CROSS-CONTINENTS TRANS, INC. | CROSS-CONTINENTS TRANS, INC. | FOLDING OFFICE CHAIR THIS SHIPMENT CONTAINS N O SOLID WOOD PACKING MATERIALS | ||
| 2026-03-30 | MAEU265715338 | 607E | Master Bill | MAEU | 1029338 | TANGIER MAERSK | 2026-03-28 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,680 PKG | 43,224 LB | SHENZHEN YUKON LOGISTICS | US ALLIANCE LOGISTICS INC | US ALLIANCE LOGISTICS INC SAME AS | GRANITE COMPOSITE SINK RAG PKGS=BAGS CARTONS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WO OD PACKING MATERIALS | ||
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | MAEU269094216 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 615E |
| IMO # | 9342528 |
| Vessel Name | MAERSK ALGOL |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21275 LB |
| Weight in KG | 9,650 KG |
| Quantity | 1500 CTN |
| Volume | 4651 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
MRSU9967338 MRSU9968714 |
| Commodity Description |
TABLE LAMP THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WO OD PACKING MATERIALS TABLE LAMP THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WO OD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | SHENZHEN YUKON LOGISTICS CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 34C FLOORNO. 1002YANHE NORTH ROADRE |
| City | SHENZHEN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 518003 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SUNNY@YUKONLOG.COM |
| Shipper Name | SHENZHEN YUKON LOGISTICS CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 34C FLOORNO. 1002YANHE NORTH ROADRE |
| City | SHENZHEN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 518003 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8675523824910 |
| Consignee Name | EVER CONCORD LINE |
|---|---|
| Address Line 1 | 452 N. OAK STREET INGLEWOOD CA 9030 |
| City | INGLEWOOD |
| State Province | CA |
| Zip Code | 903023315 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | LAOI@EVERCONCORD.COM |
| Consignee Name | EVER CONCORD LINE |
|---|---|
| Address Line 1 | 452 N. OAK STREET INGLEWOOD CA 9030 |
| City | INGLEWOOD |
| State Province | CA |
| Zip Code | 903023315 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 13103304585 |
| Notify Party Name | EVER CONCORD LINE |
|---|---|
| Address Line 1 | SAME AS CONSIGNEE |
| City | INGLEWOOD |
| State Province | CA |
| Zip Code | 903023315 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 13103304585 |
| Notify Party Name | EVER CONCORD LINE |
|---|---|
| Address Line 1 | SAME AS CONSIGNEE |
| City | INGLEWOOD |
| State Province | CA |
| Zip Code | 903023315 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | LAOI@EVERCONCORD.COM |
| Container Number | MRSU9967338 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN5139576 |
| Seal Number 1 | CN5139576 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | TABLE LAMP THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WO OD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Container Number | MRSU9968714 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN5139528 |
| Seal Number 1 | CN5139528 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | TABLE LAMP THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WO OD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,022 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 480 | 2026-01-07 |
| Long Beach, California | 404 | 2026-04-29 |
| Tacoma, Washington | 107 | 2024-05-14 |
| Savannah, Georgia | 79 | 2026-04-02 |
| Houston, Texas | 65 | 2026-03-30 |
| Miami, Florida | 61 | 2026-04-14 |
| Oakland, California | 33 | 2023-12-28 |
| Charleston, South Carolina | 12 | 2022-04-05 |
| Baltimore, Maryland | 11 | 2024-01-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 1,968 | 2026-05-21 |
| Xiamen China (Mainland) | 66 | 2025-10-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 64 | 2025-10-31 |
| Haiphong Vietnam | 30 | 2022-11-11 |
| Pusan South Korea | 29 | 2026-02-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 22 | 2026-03-17 |
| Shekou China (Mainland) | 20 | 2025-10-07 |
| Fuqing China (Mainland) | 19 | 2023-04-15 |
| Kajang Malaysia | 14 | 2023-01-24 |
| Nansha China (Mainland) | 13 | 2023-04-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shenzhen Yukon Logistics Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN YUKON LOGISTICS CO., LTD. | 26C FLOOR,NO. 1002,YANHE NORTH ROA D,REITH BUILDING BLOCK B,LUOHU DIST RICT,SHENZHEN CHINA TEL | 2025-09-09 | 237 |
| SHENZHEN YUKON LOGISTICS CO., LTD. | 26C FLOOR,NO. 1002,YANHE NORTH ROAD,REITH BUILDING BLOCK B,LUOHU DISTRICT,SHENZHEN CHINA | 2025-07-10 | 157 |
| SHENZHEN YUKON LOGISTICS CO., LTD. | 2025-10-07 | 77 | |
| SHENZHEN YUKON LOGISTICS CO., LTD. | 2025-10-01 | 7 | |
| SHENZHEN YUKON LOGISTICS CO., LTD. | 2025-09-30 | 6 | |
| SHENZHEN YUKON LOGISTICS CO., LTD. | 2025-08-28 | 6 | |
| SHENZHEN YUKON LOGISTICS CO., LTD. | 2025-07-02 | 5 | |
| SHENZHEN YUKON LOGISTICS CO., LTD. | 2025-06-30 | 3 | |
| SHENZHEN YUKON LOGISTICS CO., LTD. | 2025-07-10 | 1 | |
| SHENZHEN YUKON LOGISTICS CO., LTD. | 2021-11-30 | 897 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Shenzhen Yukon Logistics Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-14 | 1,164 | |
| 2025-06-30 | 2 |
Below are the top 2 email addresses on file for Shenzhen Yukon Logistics Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 72 | |
| 2026-04-02 | 6 |