There are a total of 1,036 bills of lading on file for Shenzhen Zhengyuan Trading Co., Ltd between June 18th, 2013 and May 22nd, 2026.
Of those 1,036 bills of lading, 38 were within the past 30 days and 46 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,036 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,036 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 18th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 38 |
| Records in Last 90 Days | 46 |
| Records in the Past Year | 220 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shenzhen Zhengyuan Trading Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shenzhen Zhengyuan Trading Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SEMARO TRADE INC | Oct 2025 | 1,192 | 904 |
| VYREX INC | May 2026 | 75 | 39 |
| HENGTONG GROUP SHANGHAI | Nov 2022 | 64 | 37 |
| AURORA INTERNATIONAL INC | May 2026 | 1,090 | 4 |
| Nov 2025 | 7 | 3 | |
| EDIYI TRADING INC | Apr 2026 | 16 | 3 |
| ZC GLOBAL INC | Mar 2026 | 13 | 2 |
| FLASH WORLD,INC | May 2026 | 2,009 | 2 |
| BLUE ANCHOR VISIONS | May 2026 | 20 | 2 |
| WELTERSON COMMERCE AND TRADE INC | Apr 2026 | 661 | 1 |
| VINCCI DING INC | May 2026 | 12 | 1 |
| VANTATRADE LTD | May 2026 | 46 | 1 |
| SPEEDTOP E-COMMERCE INC | May 2026 | 515 | 1 |
| SPEEDLINK X INC | May 2026 | 1,070 | 1 |
| Oct 2024 | 1 | 1 | |
| OBERSDORF INC | May 2026 | 235 | 1 |
| Apr 2026 | 6 | 1 | |
| MIDD LINE INC | Apr 2026 | 20 | 1 |
| IGNACIO KLENUK | May 2026 | 1,148 | 1 |
| May 2026 | 8 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shenzhen Zhengyuan Trading Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN ZHENCHENG TRADING | May 2026 | 157 | 63 |
| SHENZHEN ZHENGDE LIANGPIN SCIENCE A | Dec 2025 | 371 | 0 |
| SHENZHEN ZHENGHAO PLASTIC&MOLD CO. | May 2026 | 212 | 4 |
| SHENZHEN ZHENGHERAN TECHNOLOGY | May 2026 | 240 | 97 |
| SHENZHEN ZHENGTONG E -COMMERCE | May 2026 | 92 | 47 |
| SHENZHEN ZHENGTONG ELECTRONIC COMME | Apr 2026 | 216 | 2 |
| SHENZHEN ZHENGUANG SUPPLY CHAIN CO. | Sep 2025 | 74 | 0 |
| SHENZHEN ZHENGWEI TRADING CO,,LTD | Apr 2026 | 153 | 10 |
| SHENZHEN ZHENGYI TRADE CO.,LTD | Apr 2026 | 107 | 1 |
| SHENZHEN ZHENGYU INDUSTRIAL DEVELOP | Feb 2026 | 190 | 2 |
| SHENZHEN ZHENJING TECHNOLOGY | May 2026 | 559 | 120 |
| SHENZHEN ZHENKE HUASHENG TECHNOLOGY | May 2026 | 86 | 26 |
| SHENZHEN ZHENRONG PLASTIC CO.,LTD | May 2026 | 178 | 3 |
| SHENZHEN ZHENTONG TRADING CO LTD | Apr 2026 | 402 | 2 |
| SHENZHEN ZHENTUO TRADING COMPANY | May 2026 | 1,789 | 307 |
| SHENZHEN ZHENUO TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 647 | 8 |
| SHENZHEN ZHI XUAN HUI CHUANG | May 2026 | 64 | 13 |
| SHENZHEN ZHIDAOYIJU HUANJINGKEJI CO | May 2026 | 77 | 4 |
| SHENZHEN ZHIERYUE TRADING CO., LTD. | May 2026 | 314 | 35 |
| SHENZHEN ZHIGULIAN SO | Jun 2021 | 761 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | EGLV149602536944 | KFUNA2605280212 | 1452E | House Bill | KFUN | 9935387 | EVER MATCH | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,163 CTN | 18,640 KG | House to House | SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING | VYREX INC | VYREX INC | TOOL STORAGE RACK |
| 2026-05-22 | COSU6449911840 | CGLSCSH26040697 | 006E | House Bill | CGLS | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 290 CTN | 8,265 KG | House to House | SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING | VYREX INC | ELECTRIC BABY CAR | |
| 2026-05-22 | OOLU2325481170 | NPSCSELXMB260025 | 26006 | House Bill | NPSC | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 739 CTN | 10,340 KG | Container Yard | SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING | VYREX INC | SHOWER HEAD,DECORATIVE NECKLACE | |
| 2026-05-22 | EGLV142600948008 | NHSONHT26041120 | 006E | House Bill | NHSO | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 852 CTN | 9,609 KG | House to House | SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING | VYREX INC | VYREX INC | FLOWER RACK STORAGE HOLDER |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-03 |
| Master BOL # | MAEU266810798 |
|---|---|
| House BOL # | HYSLFCAN05260139 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HYSL |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK ALFIRK |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4154 K |
| Weight in KG | 4,154 KG |
| Quantity | 352 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU2010133 |
| Commodity Description |
BUBBLE BAG 392321 |
| Shipper Name | SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | G-07-7, XINDA TRUCK YARD,NO.2, |
| Address Line 2 | CHANGJIN ROAD, HENGGANG STREET, |
| Address Line 3 | LONGGANG DISTRICT, SHENZHEN 518115 |
| Consignee Name | VYREX INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 418 BROADWAY STE RALBANY,NY 12207 |
| Address Line 2 | USA |
| Notify Party Name | VYREX INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 418 BROADWAY STE RALBANY,NY 12207 |
| Address Line 2 | USA ROY2025121 GMAIL.COM |
| Container Number | MRSU2010133 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN5478586 |
| Seal Number 1 | CN5478586 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | BUBBLE BAG 392321 |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 642 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 258 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 77 | 2026-05-22 |
| Oakland, California | 29 | 2024-12-07 |
| Houston, Texas | 10 | 2025-04-30 |
| Savannah, Georgia | 9 | 2026-05-14 |
| New York, New York | 6 | 2024-12-21 |
| Seattle, Washington | 4 | 2024-09-27 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2013-11-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 818 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 122 | 2026-05-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 44 | 2026-05-20 |
| Nansha China (Mainland) | 24 | 2026-03-21 |
| Shekou China (Mainland) | 7 | 2025-03-03 |
| Guangzhou China (Mainland) | 7 | 2023-06-29 |
| Xiamen China (Mainland) | 6 | 2026-05-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2025-04-05 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2015-12-30 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2026-02-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shenzhen Zhengyuan Trading Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING CO., LTD | G-07-7, XINDA TRUCK YARD, NO. 2, CHANGJIN ROAD, HENGGANG STREET, LONGGANG DISTRICT, SHENZHEN 518115 | 2025-10-02 | 309 |
| SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING CO., LTD | G-07-7, XINDA TRUCK YARD, NO. 2, CH ANGJIN ROAD, HENGGANG STREET, LONG GANG DISTRICT, SHENZHEN 518115,CN | 2025-10-02 | 303 |
| SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING CO., LTD | 2025-09-24 | 79 | |
| SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING CO., LTD | 2025-08-26 | 50 | |
| SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING CO., LTD | 2025-10-07 | 12 | |
| SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING CO., LTD | 2025-10-07 | 4 | |
| SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING CO., LTD | 2025-10-01 | 4 | |
| SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING CO., LTD | 2025-07-25 | 4 | |
| SHENZHEN SHENYUAN TRADING CO., LTD. | 2022-11-09 | 30 | |
| SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING CO., LTD | 2024-11-19 | 28 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Shenzhen Zhengyuan Trading Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-07-08 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Shenzhen Zhengyuan Trading Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-07-08 | 1 |