There are a total of 157 bills of lading on file for Shenzhen Zhencheng Trading between May 27th, 2017 and May 22nd, 2026.
Of those 157 bills of lading, 29 were within the past 30 days and 63 were within the past 90 days.
| Total Records | 157 |
|---|---|
| Shipper Records | 157 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 27th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 29 |
| Records in Last 90 Days | 63 |
| Records in the Past Year | 154 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHENZHEN ZHENCHENG TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Shenzhen Zhencheng Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Shenzhen Zhencheng Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HONG KONG BEAUTY CLOUD INTERNATIONA | May 2026 | 261 | 151 |
| May 2026 | 4 | 3 | |
| PANTRANS, S.A. DE C.V. | May 2026 | 161 | 1 |
| Feb 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shenzhen Zhencheng Trading.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN ZESHUN LOGISTICS LIMITED | Jun 2023 | 24,424 | 0 |
| SHENZHEN ZETARA POWER | May 2026 | 1,072 | 52 |
| SHENZHEN ZHANGTENGFEI TRADING | Mar 2026 | 139 | 2 |
| SHENZHEN ZHANMINGDA TECHNOLOGY COMPANY LIMITED | May 2026 | 235 | 32 |
| SHENZHEN ZHANYIZHICHUANG TECH | Apr 2026 | 71 | 6 |
| SHENZHEN ZHAOHUA TRADE CO., LTD | Feb 2025 | 229 | 0 |
| SHENZHEN ZHAOM TRADING | May 2026 | 169 | 98 |
| SHENZHEN ZHAOTIAN TECHNOLOGY | May 2026 | 172 | 36 |
| SHENZHEN ZHE HAN NETWORK BUSINESS | May 2026 | 101 | 3 |
| SHENZHEN ZHEN DA INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 767 | 18 |
| SHENZHEN ZHENGDE LIANGPIN SCIENCE A | Dec 2025 | 371 | 0 |
| SHENZHEN ZHENGHAO PLASTIC&MOLD CO. | May 2026 | 212 | 4 |
| SHENZHEN ZHENGHERAN TECHNOLOGY | May 2026 | 240 | 97 |
| SHENZHEN ZHENGTONG E -COMMERCE | May 2026 | 92 | 47 |
| SHENZHEN ZHENGTONG ELECTRONIC COMME | Apr 2026 | 216 | 2 |
| SHENZHEN ZHENGUANG SUPPLY CHAIN CO. | Sep 2025 | 74 | 0 |
| SHENZHEN ZHENGWEI TRADING CO,,LTD | Apr 2026 | 153 | 10 |
| SHENZHEN ZHENGYI TRADE CO.,LTD | Apr 2026 | 107 | 1 |
| SHENZHEN ZHENGYU INDUSTRIAL DEVELOP | Feb 2026 | 190 | 2 |
| SHENZHEN ZHENGYUAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 1,036 | 46 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | EGLV149602283175 | AMZDCN26WU6CSLIL | 13540 | House Bill | AMZD | EVER MAGNA | 2026-05-24 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 39 CTN | 663 KG | SHENZHEN ZHENCHENG TRADING | HONG KONG BEAUTY CLOUD INTERNATIONAL | HAIR DYE SHAMPOO | |||
| 2026-05-23 | MAEU721377602 | AMZDCN26M5L6UBZE | 615E | House Bill | AMZD | 9406738 | NHAVA SHEVA EXPRESS | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 60 CTN | 1,026 KG | Container Yard | SHENZHEN ZHENCHENG TRADING | HONG KONG BEAUTY CLOUD INTERNATIONAL | HAIR DYE SHAMPOO | |
| 2026-05-22 | CMDUSHZ8008887 | AMZDCN26PUFXXJVR | 0UPNJ | House Bill | AMZD | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 41 CTN | 696 KG | Pier to Pier | SHENZHEN ZHENCHENG TRADING | HONG KONG BEAUTY CLOUD INTERNATIONAL | HAIR DYE SHAMPOO | |
| 2026-05-19 | HDMUHKGM91746200 | AMZDCN26MFMGGBNO | 0100E | House Bill | AMZD | 9337468 | YM UPWARD | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 52 CTN | 898 KG | SHENZHEN ZHENCHENG TRADING | HONG KONG BEAUTY CLOUD INTERNATIONAL | HAIR DYE SHAMPOO | ||
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | HDMUHKGM39506000 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26GUABUOJE |
| Manifest Number | 561670 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 0248E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM UNIFORM |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CNYTN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2534 KG |
| Weight in KG | 2,534 KG |
| Quantity | 176 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HMMU6974152 |
| Commodity Description |
SWIM FINS DIVING SOCKS |
| Shipper Name | SHENZHEN ZHECHENG TRADING CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 107, BUILDING 14, YUNLI INTELL |
| Address Line 2 | IGENT PARK, NO. 6 CHANGFA MIDDLE RO |
| City | SHENZHEN |
| State Province | GU |
| Zip Code | 518000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | ZERO ENTERPRISE LIMITED C/O FBA |
|---|---|
| Address Line 1 | 8140 CALIENTE RD |
| City | HESPERIA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92344 |
| Country Code | US |
| Container Number | HMMU6974152 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 24H0562920 |
| Seal Number 1 | 24H0562920 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | SWIM FINS DIVING SOCKS |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 81 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 40 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 15 | 2026-04-21 |
| Norfolk, Virginia | 13 | 2026-03-10 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2026-05-15 |
| Long Beach, California | 1 | 2023-03-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 126 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 29 | 2026-03-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2025-02-08 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2017-05-29 |
Below are the top 8 company names and addresses for Shenzhen Zhencheng Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN ZHENCHENG TRADING | .ROOM F, 7F, BLDG 12, LEHUI CENTER, NO.489 JIHUA RD, BANTIAN COMM, BAN SHENZHEN CITY 518000 CN | 2026-03-27 | 104 |
| SHENZHEN ZHENCHENG TRADING | .ROOM F, 7F, BLDG 12, LEHUI CENTER , NO.489 JIHUA RD,, BANTIAN COMM, B SHENZHEN CITY 518000 CN | 2026-05-23 | 40 |
| SHENZHEN ZHENCHENG TRADING | 2026-01-10 | 5 | |
| SHENZHEN ZHECHENG TRADING | 2026-05-04 | 3 | |
| SHENZHEN ZHENCHENG TRADING CO., LTD | 2025-09-25 | 2 | |
| SHENZHEN HENGCHENG TRADING CO., LTD | 2025-02-08 | 1 | |
| SHENZHEN HENGCHENG TRADING CO.,LTD | 2017-05-29 | 1 | |
| SHENZHEN HENGCHENG TRADING CO.,LTD. | 2023-03-24 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||