There are a total of 73 bills of lading on file for Shenzhen Zhonghongxin Trading between May 16th, 2013 and May 22nd, 2026.
Of those 73 bills of lading, 27 were within the past 30 days and 37 were within the past 90 days.
| Total Records | 73 |
|---|---|
| Shipper Records | 73 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 16th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 27 |
| Records in Last 90 Days | 37 |
| Records in the Past Year | 69 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Shenzhen Zhonghongxin Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Shenzhen Zhonghongxin Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SIUSAN IMPORT CO LTD | May 2026 | 416 | 14 |
| CARSON TRADING | May 2026 | 101 | 14 |
| STROUD IMPORT CO LTD | May 2026 | 160 | 7 |
| ALPINE WAVE ENTERPRISES | May 2026 | 51 | 7 |
| SPARME LLC | May 2026 | 276 | 5 |
| CELESTIAL ODYSSEY INC | May 2026 | 21 | 5 |
| VISION BRIDGE STRATEGIES INC | May 2026 | 20 | 4 |
| Apr 2026 | 8 | 3 | |
| MABRY TRADING CO LTD | May 2026 | 238 | 2 |
| DIGITAL HORIZON LABS INC | May 2026 | 92 | 2 |
| WANLIHANG TRADING | May 2026 | 539 | 1 |
| RICHOAKS TRADING LLC | Apr 2026 | 113 | 1 |
| HUIYUN TRADING LIMITED | May 2026 | 119 | 1 |
| HUA YU | May 2026 | 137 | 1 |
| Nov 2025 | 2 | 1 | |
| ARCORA TRADING | May 2026 | 59 | 1 |
| 1084021 BC LTD. | Dec 2025 | 102 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shenzhen Zhonghongxin Trading.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | WHLC025G589238 | SIAPHZT2603587 | 2509E | House Bill | SIAP | 9447873 | TUBUL | 2026-05-20 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 310 CTN | 10,709 KG | SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING COLTD | SPARME LLC | SPARME LLC | SPONGE SOFA | |
| 2026-05-21 | WHLC025G587317 | SIAPHZT2603514 | 2509E | House Bill | SIAP | 9447873 | TUBUL | 2026-05-20 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 527 CTN | 19,078 KG | SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING COLTD | CARSON TRADING | CARSON TRADING | OFFICE DESK | |
| 2026-05-19 | WHLC025G568342 | AIVGHZTF2603254 | E005 | House Bill | AIVG | 9968530 | WAN HAI A18 | 2026-05-16 | SAVANNAH, GEORGIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 276 CTN | 12,320 KG | SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING COLTD | CARSON TRADING | CARSON TRADING | CLOSESTOOL | |
| 2026-05-19 | WHLC025G568339 | AIVGHZTF2603253 | E005 | House Bill | AIVG | 9968530 | WAN HAI A18 | 2026-05-16 | SAVANNAH, GEORGIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 276 CTN | 12,220 KG | SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING COLTD | CARSON TRADING | CARSON TRADING | CLOSESTOOL | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | OOLU2325782762 |
|---|---|
| House BOL # | SQNPYZSE26040902 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SQNP |
| Voyage # | 107E |
| IMO # | |
| Vessel Name | XIN DA YANG ZHOU |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9303 KG |
| Weight in KG | 9,303 KG |
| Quantity | 327 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU5747339 |
| Commodity Description |
SPONGE SOFA |
| Shipper Name | SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING CO.,L |
|---|---|
| Address Line 1 | 1406,NO.134 HUASHENG ROAD,LANGKOU C |
| Address Line 2 | OMMUNITY,DALANGSTREET,LONGHUA DISTR |
| Address Line 3 | ICT,SHENZHEN,SHENZHEN,CN |
| Consignee Name | SPARME LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2225 GRANT AVE SAN LORENZO CA 94580 |
| Address Line 2 | ,SAN LORENZO, ,US |
| Notify Party Name | SPARME LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2225 GRANT AVE SAN LORENZO CA 94580 |
| Address Line 2 | ,SAN LORENZO,US |
| Container Number | CSNU5747339 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKYK3398 |
| Seal Number 1 | OOLKYK3398 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SPONGE SOFA |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 23 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 21 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2026-05-19 |
| Houston, Texas | 5 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2025-11-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 44 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 15 | 2026-04-23 |
| Shekou China (Mainland) | 9 | 2026-05-19 |
| Pusan South Korea | 3 | 2026-04-27 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2026-04-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shenzhen Zhonghongxin Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING | 1406, NO. 134 HUASHENG ROAD, LA NGKOU COMMUNITY, DALANG STREET, LON GHUA DISTRICT, SHENZHEN | 2026-05-23 | 20 |
| SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING | ,L 1406,NO.134 HUASHENG ROAD,LANGKOU C OMMUNITY,DALANGSTREET,LONGHUA DISTR ICT,SHENZHEN,SHENZHEN,CN | 2026-05-23 | 6 |
| SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING | 2026-05-12 | 4 | |
| SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING | 2026-05-09 | 4 | |
| SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING | 2026-05-04 | 1 | |
| SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING | 2025-11-21 | 1 | |
| SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING | 2025-10-16 | 1 | |
| SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING | 2025-10-29 | 1 | |
| SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING CO., LTD | 2025-10-07 | 14 | |
| SHENZHEN ZHONGHONGXIN TRADING COLTD | 2026-05-21 | 14 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||