There are a total of 238 bills of lading on file for Mabry Trading Co Ltd between November 26th, 2023 and May 17th, 2026.
Of those 238 bills of lading, 47 were within the past 30 days and 86 were within the past 90 days.
| Total Records | 238 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 239 |
| Notify Party Records | 151 |
| First Shipment on File | Nov 26th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 47 |
| Records in Last 90 Days | 86 |
| Records in the Past Year | 134 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MABRY TRADING CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Mabry Trading Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Mabry Trading Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN HUAXIN ART TECHNOLOGY CO., LTD | Oct 2024 | 82 | 78 |
| SHENZHEN OULANGS TRADING | May 2026 | 343 | 30 |
| TAISHAN RUNCHENG PLASTIC PRODUCTS C | May 2026 | 836 | 8 |
| YUEQING PA ER INTERNATIONAL CO.,LTD | May 2026 | 34 | 6 |
| FUJIAN WIN WIN IMPORT AND EXPORT TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 1,539 | 6 |
| Apr 2026 | 5 | 5 | |
| WENZHOU YACHANT TRADING CO.,LTD | May 2026 | 14 | 5 |
| May 2026 | 5 | 5 | |
| WENZHOU HAIDI INTERNATIONAL TRAD | May 2026 | 29 | 5 |
| SHENZHEN ZHONGHE IMP.& EXP.CO.,LTD | May 2026 | 2,018 | 5 |
| Jan 2024 | 9 | 5 | |
| SHENZHEN WEISHIDAI TRADING CO., LTD | May 2026 | 23,770 | 4 |
| Apr 2026 | 4 | 4 | |
| May 2026 | 4 | 4 | |
| May 2026 | 5 | 4 | |
| HANGZHOU CREATEWE TRADING CO., LTD | Apr 2026 | 21 | 4 |
| GUANGZHOU ZHUOXINLI TRADING CO. | Jun 2025 | 379 | 4 |
| TAISHAN CHANGJIANG PLASTIC PRODUCT | May 2026 | 5,186 | 3 |
| SHENZHEN SNC | May 2026 | 2,687 | 3 |
| SHENZHEN QISHENG HENGDA TRD | May 2026 | 40 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Mabry Trading Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MAAX BATH INC. | May 2026 | 1,227 | 38 |
| MAAX US CORP. | May 2026 | 804 | 21 |
| MABA TRADING GMBH | Jun 2025 | 239 | 0 |
| MABE CANADA INC. | Feb 2024 | 756 | 0 |
| MABE S.A DE C.V. | Jan 2025 | 5,502 | 0 |
| MABEL HOME L.L.C. | Apr 2025 | 167 | 0 |
| MABELLE INTERNATIONAL | Mar 2026 | 138 | 3 |
| MABOOD INTERNATIONAL | Mar 2026 | 260 | 1 |
| MABRO DISTRIBUTORS | May 2026 | 135 | 28 |
| MABRY IMPORTS INC | Jan 2026 | 61 | 0 |
| MABUCHI INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 1,606 | 2 |
| MABUCHI MOTOR (DONGGUAN) CO.,LTD. | May 2026 | 1,642 | 12 |
| MABUCHI MOTOR (JIANGSU) CO.,LTD | May 2025 | 449 | 0 |
| MABUCHI MOTOR AMERICA CORP. | May 2026 | 9,167 | 126 |
| MABUCHI MOTOR DALIAN CO.,LTD. | May 2026 | 1,140 | 20 |
| MABUCHI MOTOR DANANG LTD | May 2026 | 1,857 | 52 |
| MABUCHI MOTOR VIETNAM LTD | May 2026 | 3,002 | 43 |
| MAC | May 2026 | 6,594 | 3 |
| MAC ALLISTER MACHINERY CO INC | Nov 2025 | 156 | 0 |
| MAC ARTHUR BEVERAGES | May 2026 | 685 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | HDMUSHAZ7SX22600 | TLKPSHALAX64629X | 0019E | House Bill | TLKP | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 711 CTN | 9,109 KG | Pier to Pier | SHENZHEN OULANGS TRADING | MABRY TRADING | CAT LITTER BOXS FLOWER POTS | |
| 2026-05-25 | HDMUNBOM48225300 | NQICNBQC26041154 | 0013E | House Bill | NQIC | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 937 CTN | 15,100 K | Pier to Pier | WENZHOU HONGYI SANITARY WARE | MABRY TRADING | MABRY TRADING | KITCHEN FAUCET THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOL ID WOOD PACKING MATERIALS. |
| 2026-05-19 | HDMUNBOM05191000 | NQICNBQC26041153 | 0011E | House Bill | NQIC | 9944479 | HMM AQUAMARINE | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,163 CTN | 15,736 K | Pier to Pier | YUEQING PA ER INTERNATIONAL | MABRY TRADING | MABRY TRADING | WIRE CONNECTORS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SO LID WOOD PACKING MATERIALS. |
| 2026-05-19 | HDMUNBOM94731800 | SYLCNBQL26040033 | 0011E | House Bill | SYLC | 9944479 | HMM AQUAMARINE | 2026-05-16 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 751 CTN | 8,132 KG | Pier to Pier | WENZHOU HAIDI INTERNATIONAL TRADING | MABRY TRADING | MABRY TRADING | ANTI-SLIP PLATE |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-19 |
| Master BOL # | COSU6450041670 |
|---|---|
| House BOL # | SNYLMZ6450041670 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SNYL |
| Voyage # | 1262E |
| IMO # | 9850824 |
| Vessel Name | EVER FORE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12697 KG |
| Weight in KG | 12,697 KG |
| Quantity | 911 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEKU4571444 |
| Commodity Description |
WATERING CAN |
| Shipper Name | SHENZHEN WEISHIDAI TRADING CO LTD., |
|---|---|
| Address Line 1 | BUJI STREET,SHENZHEN,CN |
| Consignee Name | MABRY TRADING CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 8965 LOTTA AVE,SOUTH GATE,CALIFORNI |
| Address Line 2 | A 90280,US |
| Notify Party Name | MABRY TRADING CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 8965 LOTTA AVE,SOUTH GATE,US |
| Container Number | SEKU4571444 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 32436272 |
| Seal Number 1 | 32436272 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WATERING CAN |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 119 | 2026-05-16 |
| Los Angeles, California | 76 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 21 | 2026-05-19 |
| Oakland, California | 11 | 2026-05-19 |
| New York, New York | 4 | 2025-11-06 |
| Houston, Texas | 3 | 2026-03-14 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2026-03-02 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2025-07-16 |
| Miami, Florida | 1 | 2024-11-21 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2024-07-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 99 | 2026-05-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 63 | 2026-05-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 58 | 2026-05-19 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 5 | 2026-05-16 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-03-31 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2025-07-01 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2025-12-24 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2026-05-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2026-05-08 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2024-10-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for Mabry Trading Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MABRY TRADING CO LTD | 8965 LOTTA AVE SOUTH GATE, CA 90280 | 2025-09-20 | 38 |
| MABRY TRADING CO LTD | 8965 LOTTA AVE SOUTH GATE CA 90280 US | 2025-06-26 | 17 |
| MABRY TRADING CO LTD | 2025-07-16 | 14 | |
| MABRY TRADING CO LTD | 2025-09-24 | 4 | |
| MABRY TRADING CO LTD | 2025-07-15 | 1 | |
| MABRY TRADING | 2026-05-08 | 26 | |
| MABRY TRADING | 2026-05-19 | 24 | |
| MABRY TRADING CO LTD | 2024-07-15 | 22 | |
| MABRY TRADING | 2026-05-19 | 18 | |
| MABRY TRADING CO LTD | 2024-10-07 | 12 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Mabry Trading Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 13 | |
| 2024-04-27 | 1 | |
| 2024-01-18 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Mabry Trading Co Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 28 | |
| 2026-05-11 | 4 |