There are a total of 61 bills of lading on file for Shunyi VINA Electronics Co.,Ltd between September 22nd, 2024 and May 16th, 2026.
Of those 61 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 61 |
|---|---|
| Shipper Records | 81 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 22nd, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 30 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHUNYI VINA ELECTRONICS CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Shunyi VINA Electronics Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Shunyi VINA Electronics Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GINSEY INDUSTRIES, INC | May 2026 | 1,923 | 21 |
| BESTQI INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 178 | 13 |
| BESTQI INNOVATION (HONG KONG) TECHN | May 2026 | 10,364 | 10 |
| JA BETTER LIFE INC | May 2026 | 943 | 7 |
| ZENITH HOME CORPORATION | May 2026 | 2,046 | 3 |
| MAYTEX MILLS INC. | May 2026 | 4,211 | 3 |
| WINTRADE GLOBAL CO., LIMITED | May 2026 | 736 | 2 |
| DECOLIN INC. | May 2026 | 411 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shunyi VINA Electronics Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHUNTEX-SHUNDE TEXTILES IMPORT EXPORT COMPANY | May 2026 | 181 | 9 |
| SHUNTO COMPANY LIMITED | Mar 2026 | 86 | 2 |
| SHUNWEI HOLDING LIMITED | May 2026 | 206 | 4 |
| SHUNWEI TRADING (SHANGHAI) CO.,LTD | Aug 2025 | 396 | 0 |
| SHUNXIN GROUP | May 2026 | 92 | 68 |
| SHUNXIN LUGGAGE INDUSTRY CAMBODIA | May 2026 | 181 | 22 |
| SHUNXINDA TRADING | May 2026 | 220 | 40 |
| SHUNYANG TRADING CO LTD | Dec 2025 | 100 | 0 |
| SHUNYI GROUP ECOMMERCE INC | May 2026 | 193 | 33 |
| SHUNYI IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 151 | 4 |
| SHUNYOUNG LIMITED | Mar 2026 | 438 | 53 |
| SHUOFEI (SHANGHAI) TRADING TECHNOLO | May 2026 | 74 | 4 |
| SHUOH TAI INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 625 | 5 |
| SHUOJIA ENTERPRISE LIMITED | Aug 2024 | 115 | 0 |
| SHUOJIA SUPPLY CHAIN MANAGEMENT | May 2026 | 426 | 32 |
| SHUOXING METAL PRODUCTS (KUN-SHA) C | Jul 2025 | 440 | 0 |
| SHUOZHOU JIAOYANGYONGSHENG TRADING | Feb 2024 | 495 | 0 |
| SHUOZHOU XIRONGXILE TRADING CO LLC | Mar 2024 | 487 | 0 |
| SHUOZHOUSHI XINDAAN TRADING CO LLC | Sep 2023 | 71 | 0 |
| SHUOZHOUSHI YUJIE TRADING CO LLC | May 2026 | 135 | 45 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 | CMDUSGN3064107 | DSVFDSV1303578 | 1TUI6 | House Bill | DSVF | 9780873 | CMA CGM T. ROOSEVELT | 2026-04-08 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 8,102 PKG | 42,071 KG | Pier to Pier | SHUNYI VINA ELECTRONICS | GINSEY INDUSTRIES, INC. | PLAYTEX WHITE STEP STOOLMS DROPLETS VINYL BA THMATMS OVAL BUBBLE BATH MAT CLEAR | |
| 2026-03-31 | ONEYSGNG00643600 | DSVFDSV1277779 | 043E | House Bill | DSVF | 9706750 | ONE MUNCHEN | 2026-03-30 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 17,217 PKG | 37,283 KG | Container Yard | SHUNYI VINA ELECTRONICS | GINSEY INDUSTRIES, INC. | A&H CLOSET MATE PCSA&H CLOSET MATE PKA&H PC ODOR BUSTERZ, FOREST PINEA&H PC ODOR BUST ERZ, LAVENDERA&H PC ODOR BUSTERZ BALLS SEA... | |
| 2026-03-30 | ONEYSGNG06898300 | DSVFDSV1277671 | 028E | House Bill | DSVF | 9784788 | ONE STORK | 2026-03-29 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 9,424 PKG | 16,225 KG | Container Yard | SHUNYI VINA ELECTRONICS | GINSEY INDUSTRIES, INC. | PLAYTEX WHITE STEP STOOLPOTTY DEFLECTOR - GR EYMAINSTAYS HAIRCATCHER - GRSA&H CLOSET MATE PKA&H PC ODOR BUSTERZ ,WHITE LINENA&H ... | |
| 2026-03-05 | ONEYSGNG00454600 | DSVFDSV1257167 | 044E | House Bill | DSVF | 9689603 | ONE MACKINAC | 2026-03-04 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 7,149 PKG | 21,021 KG | Container Yard | SHUNYI VINA ELECTRONICS | GINSEY INDUSTRIES, INC. | MAINSTAYS HAIRCATCHER - GRS A&H CLOSET MAT E PK MS DROPLETS VINYL BATHMAT | |
| Run Date | 2026-05-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-30 |
| Trade Update Date | 2026-03-13 |
| Master BOL # | ONEYSGNG42762700 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFDSV1327602 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 030E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE GRUS |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | HO CHI MINH |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 33240 KG |
| Weight in KG | 33,240 KG |
| Quantity | 8944 PKG |
| Volume | 2 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
NYKU0854415 BEAU5337157 TCNU4107651 |
| Commodity Description |
PLAYTEX WHITE STEP STOOL MAINSTAYS HA IRCATCHER - GRSMS OVAL BUBBLE BATH MAT CLEAR PLAYTEX SUREFOOT STEP STOOL WHITE W/GRAYPLAYT EX WHITE STEP STOOLA&H CLOSET MATE PKA&H P C ODOR BUSTERZ, FOREST PINEPOTTY DEFLECTOR - GREYMS DROPLETS VINYL BATHMAT PLAYTEX WHITE STEP STOOL MAINSTAYS HA IRCATCHER - GRSMS OVAL BUBBLE BATH MAT CLEAR PLAYTEX SUREFOOT STEP STOOL WHITE W/GRAYPLAYT EX WHITE STEP STOOLA&H CLOSET MATE PKA&H P C ODOR BUSTERZ, FOREST PINEPOTTY DEFLECTOR - GREYMS DROPLETS VINYL BATHMAT PLAYTEX WHITE STEP STOOL MAINSTAYS HA IRCATCHER - GRSMS OVAL BUBBLE BATH MAT CLEAR PLAYTEX SUREFOOT STEP STOOL WHITE W/GRAYPLAYT EX WHITE STEP STOOLA&H CLOSET MATE PKA&H P C ODOR BUSTERZ, FOREST PINEPOTTY DEFLECTOR - GREYMS DROPLETS VINYL BATHMAT |
| Shipper Name | SHUNYI VINA ELECTRONICS CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT M3,M4-1,M4-2,M5, |
| Address Line 3 | MINH HUNG-KOREA IP,MINH HUNG W |
| City | DONG NAI PROVINCE |
| Country Code | VN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SHUNYIVINA@GMAIL.COM |
| Shipper Name | SHUNYI VINA ELECTRONICS CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT M3,M4-1,M4-2,M5, |
| Address Line 3 | MINH HUNG-KOREA IP,MINH HUNG W |
| City | DONG NAI PROVINCE |
| Country Code | VN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +842713645887 |
| Consignee Name | GINSEY INDUSTRIES, INC. DBA GINSEY |
|---|---|
| Address Line 1 | 2650 OLDMANS CREEK RD |
| City | SWEDESBORO |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 08085-454 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18562144040 |
| Consignee Name | GINSEY INDUSTRIES, INC. DBA GINSEY |
|---|---|
| Address Line 1 | 2650 OLDMANS CREEK RD |
| City | SWEDESBORO |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 08085-454 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | PJANKOWSKI@GINSEY.COM |
| Container Number | NYKU0854415 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN38901AP |
| Seal Number 1 | VN38901AP |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PLAYTEX WHITE STEP STOOL MAINSTAYS HA IRCATCHER - GRSMS OVAL BUBBLE BATH MAT CLEAR PLAYTEX SUREFOOT STEP STOOL WHITE W/GRAYPLAYT EX WHITE STEP STOOLA&H CLOSET MATE PKA&H P C ODOR BUSTERZ, FOREST PINEPOTTY DEFLECTOR - GREYMS DROPLETS VINYL BATHMAT |
| Marks and Numbers 1 | NA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392490 | 00000000 | 0000013114 KG |
| Container Number | BEAU5337157 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN38904AP |
| Seal Number 1 | VN38904AP |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PLAYTEX WHITE STEP STOOL MAINSTAYS HA IRCATCHER - GRSMS OVAL BUBBLE BATH MAT CLEAR PLAYTEX SUREFOOT STEP STOOL WHITE W/GRAYPLAYT EX WHITE STEP STOOLA&H CLOSET MATE PKA&H P C ODOR BUSTERZ, FOREST PINEPOTTY DEFLECTOR - GREYMS DROPLETS VINYL BATHMAT |
| Marks and Numbers 1 | NA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392490 | 00000000 | 0000013406 KG |
| Container Number | TCNU4107651 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN89659AQ |
| Seal Number 1 | VN89659AQ |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PLAYTEX WHITE STEP STOOL MAINSTAYS HA IRCATCHER - GRSMS OVAL BUBBLE BATH MAT CLEAR PLAYTEX SUREFOOT STEP STOOL WHITE W/GRAYPLAYT EX WHITE STEP STOOLA&H CLOSET MATE PKA&H P C ODOR BUSTERZ, FOREST PINEPOTTY DEFLECTOR - GREYMS DROPLETS VINYL BATHMAT |
| Marks and Numbers 1 | NA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392490 | 00000000 | 0000006720 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 22 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 15 | 2025-06-18 |
| Long Beach, California | 10 | 2025-04-14 |
| Baltimore, Maryland | 6 | 2026-03-02 |
| Seattle, Washington | 5 | 2026-05-19 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2025-05-01 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2024-09-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 50 | 2026-05-19 |
| Tan Cang Vietnam | 7 | 2025-05-16 |
| Pusan South Korea | 3 | 2025-02-20 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 1 | 2025-06-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shunyi VINA Electronics Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHUNYI VINA ELECTRONICS CO.,LTD | LOT M3,M4-1,M4-2,M5, MINH HUNG-KORE A INDUSTRIAL PARK MINH HU NG WARD, CHON THANH TOWN, BINH PHUOC PROVINC | 2025-06-18 | 1 |
| SHUNYI VINA ELECTRONICS CO.,LTD | LOT M3,M4-1,M4-2,M5, MINH HUNG-KORE A INDUSTRIAL PARK, MINH HUNG WARD DONG NAI PROVINCE VN | 2025-10-02 | 1 |
| SHUNYI VINA ELECTRONICS | 2026-05-11 | 20 | |
| SHUNYI VINA ELECTRONICS CO.,LTD | 2025-03-19 | 19 | |
| SHUNYI VINA ELECTRONICS | 2026-03-02 | 6 | |
| SHUNYI VINA ELECTRONICS CO.,LTD | 2025-05-16 | 6 | |
| SHUNYI VINA ELECTRONICS CO.,LTD | 2024-12-26 | 2 | |
| SHUNYI VINA ELECTRONICS | 2026-05-19 | 1 | |
| SHUNYI VINA ELECTRONICS | 2025-12-23 | 1 | |
| SHUNYI VINA ELECTRONICS CO., LTD | 2025-04-08 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Shunyi VINA Electronics Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-11 | 20 |
Below are the top 1 email addresses on file for Shunyi VINA Electronics Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-11 | 20 |