There are a total of 224 bills of lading on file for SHYU FUU Industrial Co., Ltd between May 29th, 2016 and May 22nd, 2026.
Of those 224 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 224 |
|---|---|
| Shipper Records | 224 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 29th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 70 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHYU FUU INDUSTRIAL CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with SHYU FUU Industrial Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with SHYU FUU Industrial Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NSV INTERNATIONAL CORP | May 2026 | 626 | 96 |
| TESLA, INC. | May 2026 | 45,055 | 59 |
| LUCID MOTORS SERVICE WAREHOUSE | Apr 2026 | 32 | 6 |
| FORD MOTOR COMPANY | May 2026 | 82,084 | 4 |
| Apr 2026 | 7 | 2 | |
| LUCID USA, INC. | Apr 2026 | 949 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SHYU FUU Industrial Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHYAM INDUSTRIES | May 2026 | 313 | 6 |
| SHYAM OVERSEAS | Apr 2026 | 243 | 3 |
| SHYAM SEL AND POWER LIMITED | May 2026 | 301 | 6 |
| SHYAMPRABHA SMARTPACK PVT. LTD | May 2026 | 243 | 6 |
| SHYAMTEX EXPORTS LTD | May 2026 | 588 | 5 |
| SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 3,777 | 28 |
| SHYANG YING CO., LTD | May 2026 | 314 | 13 |
| SHYANG-SHING ENTERPRISE CO. LTD | May 2026 | 97 | 12 |
| SHYE KUANG VALVES MFG, CO., LTD. | Mar 2026 | 203 | 2 |
| SHYE WEST, INC. | Oct 2025 | 775 | 0 |
| SHZTMYY | May 2021 | 619 | 0 |
| SI & D US INC | May 2026 | 345 | 5 |
| SI CHINA MANUFACTURING CO.,LTD | Mar 2026 | 252 | 3 |
| SI CHUAN YIBIN GLOBAL GROUP CO,LTD | Jul 2025 | 174 | 0 |
| SI GLOCAL CO. LTD | May 2026 | 98 | 5 |
| SI GROUP COMERCIAL QUIMICA LTDA | Apr 2026 | 83 | 2 |
| SI GROUP CRIOS RESINAS S A. | Jun 2022 | 554 | 0 |
| SI GROUP FINE CHEMICALS -SHANGHAI C | Aug 2024 | 880 | 0 |
| SI GROUP GERMANY (DEAB) GMBH | May 2026 | 193 | 23 |
| SI GROUP-BETHUNE S.A.S. | Apr 2026 | 299 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-11 | OOLU2323700872 | NMCLKS2026030030 | 008E | House Bill | NMCL | 9949778 | OOCL VIOLET | 2026-04-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 40 CTN | 446 K | Container Yard | SHYU FUU INDUSTRIAL | NSV INTERNATIONAL CORP | ( CTNS = PALLETS) AUTO PARTS-SUNSHADE SUF -SSL- SOA PART FSSL FORESTER + CROSSTREK , IMPREZA | |
| 2026-03-16 | OOLU2320958615 | NMCLKS2026020026 | 005E | House Bill | NMCL | 9945899 | COSCO SHIPPING YANGPU | 2026-03-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 87 CTN | 1,143 K | House to House | SHYU FUU INDUSTRIAL | NSV INTERNATIONAL CORP | CTNS = PALLETS AUTO PARTS-SUNSHADE | |
| 2026-03-10 | CMDUTWN1013987E | 0TEN0 | Regular Bill | CMDU | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-03-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 27 CTN | 2,844 KG | Pier to Pier | SHYU FUU INDUSTRIAL | TESLA, INC. | (CTNS=PLTS) AUTO PARTS-SUNSHADE PO. HS CODE:.. SHIPMENT NO:SHP-AHJ INVOICE NO:IV-. PACKING SLIP:-,-,- | ||
| 2026-03-10 | CMDUTWN1013987D | 0TEN0 | Regular Bill | CMDU | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-03-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 34 CTN | 3,179 KG | Pier to Pier | SHYU FUU INDUSTRIAL | TESLA, INC. | (CTNS=PLTS) AUTO PARTS-SUNSHADE PO. HS CODE:.. SHIPMENT NO:SHP-AHC INVOICE NO:IV- PACKING SLIP:-, -, | ||
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-18 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | OOLU2324224373 |
|---|---|
| House BOL # | NMCLKS2026040005 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NMCL |
| Voyage # | 052E |
| IMO # | 9757876 |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING DENALI |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG TAIWAN |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 945 K |
| Weight in KG | 945 KG |
| Quantity | 76 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU7832065 |
| Commodity Description |
( CTNS = PALLETS) AUTO PARTS-SUNSHADE |
| Shipper Name | SHYU FUU INDUSTRIAL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.4-1, HUANGONG RD., |
| Address Line 3 | YONGKANG DIST., |
| City | TAINAN |
| Zip Code | 71041 |
| Country Code | TW |
| Consignee Name | NSV INTERNATIONAL CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 2685 |
| Address Line 3 | TEMPLE AVE |
| City | SIGNAL HILL |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90755 |
| Country Code | US |
| Container Number | CSNU7832065 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJTD6044 |
| Seal Number 1 | OOLJTD6044 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ( CTNS = PALLETS) AUTO PARTS-SUNSHADE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 150 | 2026-03-10 |
| Oakland, California | 49 | 2026-03-09 |
| Long Beach, California | 21 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2025-12-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 146 | 2026-05-23 |
| Taibei China (Taiwan) | 72 | 2026-02-25 |
| Shilong China (Taiwan) | 6 | 2026-01-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for SHYU FUU Industrial Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHYU FUU INDUSTRIAL CO., LTD | NO.4 1, HUANGONG RD., WANGXING VIL.,YONGKANG DIST.,TAINAN CITY 71041, TAIWAN | 2025-10-03 | 25 |
| SHYU FUU INDUSTRIAL CO., LTD | NO.4-1, HUANGONG RD., WANGXING VIL. YONGKANG DIST., TAINAN CITY TW | 2025-08-12 | 19 |
| SHYU FUU INDUSTRIAL CO., LTD | 2025-07-01 | 4 | |
| SHYU FUU INDUSTRIAL CO., LTD | 2025-10-07 | 3 | |
| SHYU FUU INDUSTRIAL CO., LTD | 2025-08-12 | 2 | |
| SHYU FUU INDUSTRIAL CO LTD | 2024-06-14 | 44 | |
| SHYU FUU INDUSTRIAL | 2026-03-10 | 34 | |
| SHYU FUU INDUSTRIAL CO., LTD. | 2022-02-09 | 17 | |
| SHYU FUU INDUSTRIAL CO., LTD | 2024-05-08 | 14 | |
| SHYU FUU INDUSTRIAL CO., LTD | 2024-11-13 | 7 |
Below are the top 1 phone numbers on file for SHYU FUU Industrial Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-09 | 8 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||