There are a total of 3,777 bills of lading on file for Shyang Hung Cheng Industrial Co., Ltd. between October 21st, 2012 and May 13th, 2026.
Of those 3,777 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,777 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,809 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 163 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Shyang Hung Cheng Industrial Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Shyang Hung Cheng Industrial Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ADIDAS INTERNATIONAL TRADING AG | May 2026 | 147,152 | 797 |
| ADIDAS CANADA LIMITED | May 2026 | 54,134 | 457 |
| ADIDAS CANADA DISTRIBUTION CENTRE | May 2026 | 31,890 | 201 |
| ADIDAS AMERICA INC | May 2026 | 6,600 | 84 |
| SPORT MASKA INC | May 2026 | 1,238 | 48 |
| CCM HOCKEY U.S., INC | May 2026 | 962 | 21 |
| ADIDAS PERU SAC | May 2026 | 237 | 3 |
| AEND INDUSTRIES, LLC | Mar 2026 | 38 | 1 |
| ADIDAS INDUSTRIAL S.A. DE C.V. | May 2026 | 3,512 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shyang Hung Cheng Industrial Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHW STORAGE & HANDLING SOLUTIONS GMBH | Apr 2026 | 175 | 4 |
| SHWINCO WINDOWS AND DOORS | Apr 2026 | 154 | 1 |
| SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY | May 2026 | 2,695 | 57 |
| SHYA HSIN PLASTIC WORKS CO., LTD | Feb 2023 | 379 | 0 |
| SHYAM EXPORTS | May 2026 | 1,586 | 19 |
| SHYAM INDUSTRIES | May 2026 | 313 | 6 |
| SHYAM OVERSEAS | Apr 2026 | 243 | 3 |
| SHYAM SEL AND POWER LIMITED | May 2026 | 301 | 6 |
| SHYAMPRABHA SMARTPACK PVT. LTD | May 2026 | 243 | 6 |
| SHYAMTEX EXPORTS LTD | May 2026 | 588 | 5 |
| SHYANG YING CO., LTD | May 2026 | 314 | 13 |
| SHYANG-SHING ENTERPRISE CO. LTD | May 2026 | 97 | 12 |
| SHYE KUANG VALVES MFG, CO., LTD. | Mar 2026 | 203 | 2 |
| SHYE WEST, INC. | Oct 2025 | 775 | 0 |
| SHYU FUU INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 224 | 12 |
| SHZTMYY | May 2021 | 619 | 0 |
| SI & D US INC | May 2026 | 345 | 5 |
| SI CHINA MANUFACTURING CO.,LTD | Mar 2026 | 252 | 3 |
| SI CHUAN YIBIN GLOBAL GROUP CO,LTD | Jul 2025 | 174 | 0 |
| SI GLOCAL CO. LTD | May 2026 | 98 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | HLCUSGN2603BCGM2 | 614E | Regular Bill | HLCU | 9613018 | LUDWIGSHAFEN EXPRESS | 2026-05-11 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 736 PCS | 6,317 K | House to House | SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL | ADIDAS INTERNATIONAL TRADING AG | FLEXPORT | SHIPPER SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL C AN THANH PRODUCTION AREA,AN TH WARD, THUAN AN CITY INV 5000067455/PO XXXXXXXXXX /HTS CODE... | |
| 2026-05-11 | MEDUR7191550 | 10E | Regular Bill | MEDU | 9967988 | ZIM OPAL | 2026-05-09 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | VUNG TAU VIETNAM | 748 CTN | 6,800 K | House to House | SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL | ADIDAS INTERNATIONAL TRADING AG | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | SHIPPER: SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL C AN TH ANH PRODUCTION AREA,AN TH WARD, THUAN AN CITY INV#:XXXXXXXXXX/PO#:XXXXXX 3719 /HTS... | |
| 2026-05-09 | EGLV235600326957 | DSVFSGN0434850 | 0159E | House FROB | DSVF | 9241310 | EVER EAGLE | 2026-05-08 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 738 CTN | 5,956 KG | Container Yard | SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL | ADIDAS CANADA LIMITED | SPORT SHOES | |
| 2026-05-07 | WHLC039GX20776 | DMERDFS064042784 | E005 | House Bill | DMER | 9968530 | WAN HAI A18 | 2026-05-06 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 20 CTN | 101 K | Pier to Pier | SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL | ADIDAS AMERICA INC. | XXXXX TEXTILE SPORT SHOES HS CODE 640419 | |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-05-05 |
| Master BOL # | CMDUSGN3090441 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 1TUIV |
| IMO # | 9839911 |
| Vessel Name | CMA CGM MEXICO |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | HO CHI MINH CITY |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | WILKES-BARRE/SCRANTON, PENNSYLVANIA (1106) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8689 KG |
| Weight in KG | 8,689 KG |
| Quantity | 574 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
CMAU6135380 |
| Commodity Description |
FREIGHT COLLECT SHIPPER: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX AN THANH PRODUCTION AREA,AN TH WARD, THUAN AN CITY INV :XXXXXXXXXX/PO :XXXXXXXXXX /HTS CODE:640399 FOOTWEAR O.F |
| Shipper Name | SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | AN THANH PRODUCTION AREA, THUAN AN |
| Address Line 2 | WARD, HO CHI MINH CITY,VIETNAM |
| Consignee Name | ADIDAS INTERNATIONAL TRADING AG |
|---|---|
| Address Line 1 | FOR DELIVERY TO: 550 NEW COMMERCE |
| Address Line 2 | BLVD WILKES-BARRE PA 18706 |
| Notify Party Name | E DRAY 20/20, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1300 S MINT STREET SUITE 200 |
| Address Line 2 | CHARLOTE, NC 28203 |
| Address Line 3 | TEL: 704-593-6329 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | E-MAIL: ADIDAS OPS EDRAYCPL.COM |
| Notify Party Name | FLEXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | 600 PEACHTREE STREET NE-25TH FLOOR |
| Address Line 2 | ATLANTA, GA 30308 USA |
| Address Line 3 | PHONE: 1 (415) 231-5252 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | EMAIL: ADIDAS FLEXPORT.COM |
| Container Number | CMAU6135380 |
|---|---|
| Seal Number 1 | R1906521 |
| Seal Number 1 | R1906521 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FREIGHT COLLECT SHIPPER: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX AN THANH PRODUCTION AREA,AN TH WARD, THUAN AN CITY INV :XXXXXXXXXX/PO :XXXXXXXXXX /HTS CODE:640399 FOOTWEAR O.F |
| Additional Cargo 1 | TW W.UPPER LEA VAMP O.STRAP HE EL LARGER 3CM/SPORT SHOES/QTY :962PRS//CUST O/N:0306096274 INV :XXXXXXXXXX/PO :XXXXXXXXXX /HTS CODE:640399 FOOTWEAR O.F TW W.UPPER LEA VAMP O.STRAP HE EL LARGER 3CM/SPORT SHOES/QTY :300PRS//CUST O/N:0306480980 |
| Additional Cargo 2 | INV :XXXXXXXXXX/PO :XXXXXXXXXX /HTS CODE:640399 FOOTWEAR O.F TW W.UPPER LEA VAMP O.STRAP HE EL LARGER 3CM/SPORT SHOES/QTY :978PRS//CUST O/N:0306482970 INV :XXXXXXXXXX/PO :XXXXXXXXXX /HTS CODE:640399 FOOTWEAR O.F TW W.UPPER LEA VAMP O.STRAP HE |
| Additional Cargo 3 | EL LARGER 3CM/SPORT SHOES/QTY :1836PRS//CUST O/N:0306890145 INV :XXXXXXXXXX/PO :0901903403 /HTS CODE:640411 FOOTWEAR SPO RTS FTW W.UPPER TEXTILE MAT. O UT.SOLE RUB/PLAS/SPORT SHOES/Q TY:950PRS//CUST O/N:0305919180 INV :XXXXXXXXXX/PO :XXXXXXXXXX |
| Additional Cargo 4 | /HTS CODE:640399 FOOTWEAR O.F TW W.UPPER LEA VAMP O.STRAP HE EL LARGER 3CM/SPORT SHOES/QTY :312PRS//CUST O/N:0306483349 PO NUMBER XXXXXXXXXX 0902045772 0902173911 |
| Additional Cargo 5 | 0902190346 0902191816 0902413274 2ND XXXXXXXX DRAY 20/20, LLC XXXXXXXXXXXXXXXX E-MAIL: ADIDAS OPS EDRAYCPL.COM |
| Marks and Numbers 1 | PLANT CODE = 6025 CONTAINER SEAL 1 CMAU6135380 R1906521 SEAL 2 R1906522 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 1,862 | 2026-05-09 |
| Charleston, South Carolina | 506 | 2026-05-11 |
| Newark, New Jersey | 464 | 2026-05-14 |
| Los Angeles, California | 351 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 267 | 2026-05-02 |
| Seattle, Washington | 167 | 2026-04-04 |
| Savannah, Georgia | 70 | 2023-05-27 |
| New York, New York | 47 | 2026-01-13 |
| Oakland, California | 21 | 2014-04-02 |
| Norfolk, Virginia | 12 | 2025-01-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 2,623 | 2026-05-14 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 654 | 2026-05-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 188 | 2026-03-03 |
| Yantian China (Mainland) | 132 | 2026-01-13 |
| Singapore Singapore | 48 | 2025-03-08 |
| Hong Kong Hong Kong | 34 | 2023-08-01 |
| All Other Viet Nam Ports | 18 | 2026-01-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 15 | 2023-10-07 |
| Pusan South Korea | 14 | 2025-07-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 12 | 2025-09-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shyang Hung Cheng Industrial Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO., LTD. | AN THANH PRODUCTION AREA,AN THANH WARD,THUAN AN TOWN BINH DUONG VN | 2020-07-18 | 1,223 |
| SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO., LTD. | AN THANH PRODUCTION AREA,AN THANH WARD,THUAN AN CITY BINH DUONG VN | 2022-12-06 | 468 |
| SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO,LTD | 2025-10-04 | 354 | |
| SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO,LTD | 2024-12-12 | 202 | |
| SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO.LTD | 2025-02-25 | 191 | |
| SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO.LTD | 2024-06-22 | 170 | |
| SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO,LTD | 2023-03-21 | 139 | |
| SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO,LTD | 2025-10-01 | 134 | |
| SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO,LTD | 2024-03-16 | 107 | |
| SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO,LTD | 2025-07-29 | 65 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Shyang Hung Cheng Industrial Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-09 | 27 | |
| 2026-05-09 | 27 | |
| 2020-03-27 | 188 | |
| 2017-09-18 | 7 | |
| 2017-08-07 | 1 | |
| 2017-07-22 | 1 | |
| 2015-07-02 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||