There are a total of 1,796 bills of lading on file for SIA Abrasives Industries Ag between September 27th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,796 bills of lading, 21 were within the past 30 days and 78 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,796 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,128 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 27th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 21 |
| Records in Last 90 Days | 78 |
| Records in the Past Year | 213 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with SIA Abrasives Industries Ag, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with SIA Abrasives Industries Ag in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SIA ABRASIVES INC. | May 2026 | 1,472 | 546 |
| ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION | May 2026 | 49,823 | 191 |
| PTNA BOSCH INDIAN CREEK LINCOLNTON | May 2026 | 524 | 70 |
| BOSCH TOOL LINCOLNTON | May 2026 | 257 | 32 |
| BONA | May 2026 | 197 | 12 |
| ROBERT BOSCH S DE RL DE CV | May 2026 | 1,291 | 10 |
| ROBERT BOSCH LLC | May 2026 | 113,248 | 10 |
| WEILER CORPORATION | May 2026 | 3,238 | 6 |
| PTNA FREUD HIGH POINT, NC | May 2026 | 1,571 | 5 |
| PTNA FREUD GREENSBORO, NC | Aug 2025 | 72 | 5 |
| CAROLINA PARTICLEBOARD | Sep 2021 | 137 | 5 |
| FREUD AMERICA INC | May 2026 | 9,310 | 3 |
| BONA US | Mar 2026 | 209 | 3 |
| PTNA BOSCH WEST MEMPHIS, AR | May 2026 | 1,081 | 2 |
| Mar 2022 | 6 | 1 | |
| Jan 2025 | 2 | 1 | |
| KRONOSPAN LLC | May 2026 | 2,340 | 1 |
| ISESA SA | Apr 2025 | 100 | 1 |
| FABRICA NACIONAL DE LIJA SA DE CV | May 2026 | 815 | 1 |
| EGGER WOOD PRODUCTS LLC | May 2026 | 4,213 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SIA Abrasives Industries Ag.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SI PRODUCTS LLC | Jan 2026 | 210 | 0 |
| SI TONG BA DA INC | Apr 2026 | 141 | 17 |
| SI VENTURES 1 LLC | May 2026 | 234 | 7 |
| SI YUAN (MYANMAR) CO.,LTD | Oct 2025 | 252 | 0 |
| SI YUAN TECH CO., LTD | May 2026 | 173 | 7 |
| SI-LOG SHIPPING INC | May 2026 | 268 | 37 |
| SI-LOG USA LLC | Mar 2026 | 1,580 | 10 |
| SIA | Dec 2025 | 137 | 0 |
| SIA ABRAFOAM LTD | Aug 2025 | 481 | 0 |
| SIA ABRASIVES INC. | May 2026 | 1,472 | 38 |
| SIA ABRASIVES POLSKA SP. Z O.O. | May 2026 | 151 | 4 |
| SIA ATLAS PREMIUM | Nov 2025 | 155 | 0 |
| SIA AVOTI SWF | Nov 2022 | 376 | 0 |
| SIA FLEXITANKS LLC | May 2026 | 443 | 4 |
| SIA HANSA TIMBER TRADE | Aug 2022 | 193 | 0 |
| SIA INTERNATIONAL TRADING LIMITED | Aug 2025 | 184 | 0 |
| SIA ITALIAN FOOD COMPANY CORP | Mar 2026 | 677 | 1 |
| SIA KRONOSPAN RIGA | Apr 2026 | 122 | 2 |
| SIA LIVONIA PRINT | Jan 2026 | 151 | 0 |
| SIA PINDSTRUP LATVIA VAT | May 2026 | 1,213 | 47 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | MEDUR8615763 | CHSL551148588ECS | NN619 | House Bill | CHSL | 9227297 | MSC ANISHA R. | 2026-05-19 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 65 PKG | 8,528 KG | House to House | SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | BOSCH TOOL LINCOLNTON | STANDARD PAD HS 68053000 31 PACKAGES HBL 551148588ECS STANDARD PAD HS 68053000 34 PACKAGES HBL 551148588ECS | |
| 2026-05-19 | HLCUHAM2604ARYF6 | BANQ1073842798 | 620W | House Bill | BANQ | 8902539 | KIEL EXPRESS | 2026-05-13 | SAVANNAH, GEORGIA | STADE GERMANY | 18 PCS | 18,005 K | SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION | ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION | ABRASIVES | |
| 2026-05-19 | HLCUHAM2604ARGQ8 | BANQ1073842802 | 620W | House Bill | BANQ | 8902539 | KIEL EXPRESS | 2026-05-13 | SAVANNAH, GEORGIA | STADE GERMANY | 22 PCS | 9,539 K | House to House | SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION | ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION | ABRASIVES |
| 2026-05-19 | HLCUHAM2604ARGW4 | BANQ1073842783 | 617W | House Bill | BANQ | 9229831 | YANTIAN EXPRESS | 2026-05-18 | SAVANNAH, GEORGIA | STADE GERMANY | 20 PCS | 14,393 K | House to House | SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION | ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION | ABRASIVES |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-04 |
| Master BOL # | MEDUR8653335 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL551632259ECS |
| Manifest Number | 557294 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | NN619 |
| IMO # | 9227297 |
| Vessel Name | MSC ANISHA R. |
| Vessel Country | LB |
| Place of Receipt | WORMS DE |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7099 KG |
| Weight in KG | 7,099 KG |
| Quantity | 48 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSDU6777600 |
| Commodity Description |
EDGER DISC HS 68053000 48 PACKAGES HBL 551632259ECS |
| Shipper Name | SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG |
|---|---|
| Address Line 1 | MUEHLEWIESENSTRASSE 20 |
| Address Line 2 | BAU 209 - SPEDITION |
| City | FRAUENFELD |
| Zip Code | 8501 |
| Country Code | CH |
| Consignee Name | SIA ABRASIVES INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2700 N COLLEGE BLVD |
| City | WEST MEMPHIS |
| State Province | AR |
| Zip Code | 72301 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSDU6777600 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B2642107 |
| Seal Number 1 | B2642107 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | EDGER DISC HS 68053000 48 PACKAGES HBL 551632259ECS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS AND NUMBERS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 1,450 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 184 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 124 | 2026-05-04 |
| Norfolk, Virginia | 16 | 2025-01-18 |
| Seattle, Washington | 5 | 2023-10-12 |
| Houston, Texas | 4 | 2025-10-21 |
| Miami, Florida | 4 | 2025-04-08 |
| New York, New York | 3 | 2026-02-20 |
| Mobile, Alabama | 3 | 2019-03-07 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2016-10-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 630 | 2025-08-16 |
| Anvers Belgium | 584 | 2026-05-22 |
| Bremerhaven Germany | 439 | 2026-05-20 |
| Stade Germany | 109 | 2026-05-19 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 10 | 2022-05-20 |
| All Other England South and East Coast Ports | 10 | 2021-01-15 |
| Liverpool United Kingdom | 3 | 2021-09-24 |
| 2 | 2026-05-18 | |
| Le Havre France | 2 | 2025-09-18 |
| Sines Portugal | 2 | 2023-10-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for SIA Abrasives Industries Ag that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | MUEHLEWIESENSTRASSE 20 BAU 209 - SPEDITION FRAUENFELD 8501 CH | 2026-05-22 | 604 |
| SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | MUEHLEWIESENSTRASSE 20 FRAUENFELD 8501 CH | 2026-05-19 | 111 |
| SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | 2026-04-24 | 36 | |
| SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | 2025-08-04 | 12 | |
| SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | 2025-07-26 | 1 | |
| SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | 2018-09-11 | 261 | |
| SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | 2022-06-17 | 251 | |
| SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | 2025-05-05 | 238 | |
| SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | 2020-03-19 | 111 | |
| SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | 2014-02-01 | 67 |
Below are the top 4 phone numbers on file for SIA Abrasives Industries Ag.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-05 | 320 | |
| 2025-05-05 | 82 | |
| 2022-06-17 | 238 | |
| 2021-05-31 | 13 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||