There are a total of 234 bills of lading on file for Si Ventures 1 LLC between June 23rd, 2021 and May 15th, 2026.
Of those 234 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 234 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 243 |
| Notify Party Records | 137 |
| First Shipment on File | Jun 23rd, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 25 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SI VENTURES 1 LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Si Ventures 1 LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Si Ventures 1 LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PR.ALI.NA. SRL | Dec 2025 | 44 | 10 |
| VAELLO CAMPOS SL | Apr 2026 | 126 | 7 |
| GARCIMA SL | May 2026 | 444 | 7 |
| REGA FOOD SRL | May 2026 | 1,800 | 6 |
| OILALA SRL | May 2026 | 63 | 6 |
| NOLANO SRL | May 2026 | 21 | 6 |
| MID DOLCIARIA S.R.L. | Apr 2026 | 52 | 6 |
| CASCINA SAN CASSIANO SRL | May 2026 | 180 | 6 |
| AZIENDA AGRICOLA MARCHESI | Apr 2026 | 30 | 6 |
| PLANTIN | May 2026 | 254 | 5 |
| OPTIMAS OE | May 2026 | 2,596 | 5 |
| JOSE SALCEDO SORIA, S.L. | Apr 2026 | 165 | 5 |
| ITALIANA VERA SRL | May 2026 | 65 | 5 |
| CONSERVAS SELECCION SANTONESA, S.L | May 2026 | 81 | 5 |
| COMERCIAL RIOVERDE, S.A. | Mar 2026 | 77 | 5 |
| ANTICO PASTIFICIO UMBRO SRL | Apr 2026 | 437 | 5 |
| RUBIO SNACKS S.L. | Apr 2026 | 73 | 4 |
| PREPARADOS NATURALES EL PAELLER SL | Feb 2026 | 18 | 4 |
| MASIA EL ALTET, S.L. | Apr 2026 | 70 | 4 |
| LA FABBRICA DELLA PASTA DI GRAGNANO | May 2026 | 546 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Si Ventures 1 LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SI GROUP USA(USAA),LLC | May 2026 | 1,162 | 3 |
| SI HI INC | Jan 2026 | 338 | 0 |
| SI INVERNIZZI S.R.L. | May 2026 | 130 | 12 |
| SI KO LTD | Apr 2026 | 1,035 | 8 |
| SI PRODUCTS LLC | Jan 2026 | 210 | 0 |
| SI TONG BA DA INC | Apr 2026 | 141 | 17 |
| SI YUAN (MYANMAR) CO.,LTD | Oct 2025 | 252 | 0 |
| SI YUAN TECH CO., LTD | May 2026 | 173 | 7 |
| SI-LOG CANADA INC. | May 2026 | 1,760 | 39 |
| SI-LOG INC | Mar 2026 | 303 | 2 |
| SI-LOG SHIPPING INC | May 2026 | 268 | 37 |
| SI-LOG USA LLC | Mar 2026 | 1,580 | 10 |
| SIA | Dec 2025 | 137 | 0 |
| SIA ABRAFOAM LTD | Aug 2025 | 481 | 0 |
| SIA ABRASIVES INC. | May 2026 | 1,472 | 38 |
| SIA ABRASIVES INDUSTRIES AG | May 2026 | 1,796 | 78 |
| SIA ABRASIVES POLSKA SP. Z O.O. | May 2026 | 151 | 4 |
| SIA ATLAS PREMIUM | Nov 2025 | 155 | 0 |
| SIA AVOTI SWF | Nov 2022 | 376 | 0 |
| SIA FLEXITANKS LLC | May 2026 | 443 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 | HLCUGOA260227529 | BWLECIV69648436 | 611W | House Bill | BWLE | 9635676 | NICARAGUA EXPRESS | 2026-04-11 | HOUSTON, TEXAS | GENOA ITALY | 224 PKG | 1,176 KG | House to House | MID DOLCIARIA S.R.L. | SI VENTURES I LLC | SI VENTURES I LLC | SICILIAN PASTRY HSC: |
| 2026-03-30 | HLCUGOA260273932 | CBLACL26101433 | 609W | House Bill | CBLA | 9686912 | JAMAICA EXPRESS | 2026-03-29 | HOUSTON, TEXAS | GENOA ITALY | 185 PKG | 538 K | Break Bulk | AZIENDA AGRICOLA MARCHESI DI SALVI | SI VENTURES I LLC | SI VENTURES I LLC | PIZZA FALOVORED EXTRA VIRGIN OLIVE OIL |
| 2026-03-21 | OOLU2038499120 | SHPT90536850 | 016W | House Bill | SHPT | 9979266 | OOCL VERACRUZ | 2026-03-20 | HOUSTON, TEXAS | ANVERS BELGIUM | 165 CTN | 232 KG | Container Yard | PLANTIN | SI VENTURES 1 LLC | SI VENTURES 1 LLC | GOURMET GROCERY WITH TRUFFLES HS CODE |
| 2026-02-24 | HLCUGOA260192598 | BANQ1072071837 | 606W | House Bill | BANQ | 9348651 | MAERSK MEMPHIS | 2026-02-23 | NEW YORK, NEW YORK | GENOA ITALY | 515 CTN | 2,079 K | House to House | CASCINA SAN CASSIANO SRL | SI VENTURES I LLC | SI VENTURES I LLC | SAUCES INV. CARTONS ON PALLETS . |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-02 |
| Trade Update Date | 2026-03-24 |
| Master BOL # | HLCUGOA260393564 |
|---|---|
| House BOL # | ABPG092608769 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ABPG |
| Voyage # | 616W |
| IMO # | 9635664 |
| Vessel Name | COLOMBIA EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SALERNO |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11340 KG |
| Weight in KG | 11,340 KG |
| Quantity | 2000 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
UETU2753350 |
| Commodity Description |
PEELED TOMATOES, 2000 CTN ON 10 PLT |
| Shipper Name | REGA FOOD SRL |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA FOCE 242 |
| City | STRIANO |
| Country Code | IT |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +390818276270 |
| Consignee Name | SI VENTURES I LLC TERRAMAR IMPORTS |
|---|---|
| Address Line 1 | WEST LOOP BUSINESS PARK |
| Address Line 3 | 1234 N POST OAK RD STE 130 |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77055-723 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | SI VENTURES I LLC TERRAMAR IMPORTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 1360 POST OAK BLVD STE 2400 |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77056-305 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 2825010222 |
| Notify Party Name | SI VENTURES I LLC TERRAMAR IMPORTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 1360 POST OAK BLVD STE 2400 |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77056-305 |
| Country Code | US |
| Container Number | UETU2753350 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 063890 |
| Seal Number 1 | 063890 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PEELED TOMATOES, 2000 CTN ON 10 PLT |
| Marks and Numbers 1 | SI - 1/2000 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 200210 | 00000000 | 0000011340 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 214 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2025-09-10 |
| New York, New York | 5 | 2026-02-24 |
| Miami, Florida | 1 | 2025-08-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Valencia Spain | 90 | 2025-10-24 |
| La Spezia Italy | 41 | 2025-08-19 |
| Napoli Italy | 37 | 2025-06-12 |
| Genoa Italy | 24 | 2026-05-16 |
| Le Havre France | 14 | 2026-02-10 |
| Sines Portugal | 10 | 2025-07-28 |
| Leghorn Italy | 7 | 2025-04-09 |
| Anvers Belgium | 6 | 2026-03-21 |
| Gioia Tauro Italy | 2 | 2024-09-23 |
| Tangier Morocco | 1 | 2026-01-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Si Ventures 1 LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SI VENTURES 1 LLC | 1234 N POST OAK RD SUTIE 130 HOUSTON TX 77055-726 US | 2025-10-24 | 3 |
| SI VENTURES 1 LLC | TERRAMAR IMPORTS 1234 NORTH POST OAK RD HOUSTON, TX 77055 US | 2026-03-21 | 2 |
| SI VENTURES 1 LLC | 2023-02-11 | 87 | |
| SI VENTURES I LLC | 2025-02-01 | 42 | |
| SI VENTURE 1 LLC | 2021-11-30 | 29 | |
| SI VENTURES I LLC | 2024-11-16 | 9 | |
| SI VENTURES I LLC | 2024-11-16 | 9 | |
| SI VENTURES, LLC | 2022-08-23 | 8 | |
| SI VENTURES I LLC | 2026-05-16 | 8 | |
| SI VENTURES I LLC | 2026-05-16 | 7 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Si Ventures 1 LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-13 | 7 | |
| 2026-02-10 | 3 | |
| 2022-08-23 | 8 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||