There are a total of 964 bills of lading on file for Skoda Auto Volkswagen India PVT Ltd between October 30th, 2019 and April 19th, 2026.
Of those 964 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 964 |
|---|---|
| Shipper Records | 676 |
| Consignee Records | 287 |
| Notify Party Records | 284 |
| First Shipment on File | Oct 30th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 60 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PVT LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Skoda Auto Volkswagen India PVT Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Skoda Auto Volkswagen India PVT Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VOLKSWAGEN DE MEXICO S.A. DE C.V. | May 2026 | 22,262 | 561 |
| AUDI MEXICO S.A. DE C.V. | May 2026 | 4,454 | 319 |
| VOLKSWAGEN OF AMERICA, INC. | May 2026 | 19,595 | 2 |
| MOTORWORLD | May 2026 | 777 | 2 |
| Aug 2024 | 2 | 1 | |
| DSV AIR & SEA INC. | May 2026 | 873,352 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Skoda Auto Volkswagen India PVT Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SKIS ROSSIGNOL SAS | May 2026 | 674 | 11 |
| SKIVA INTERNATIONAL INC | May 2026 | 5,274 | 1 |
| SKJ USA INC. | May 2026 | 191 | 10 |
| SKJODT BARRETT CONTRACT LLC | May 2026 | 373 | 7 |
| SKL EXPORTS | May 2026 | 204 | 4 |
| SKLAR FURNISHINGS | May 2026 | 3,157 | 60 |
| SKM GMBH | May 2026 | 173 | 4 |
| SKN CARIBE CAFE LTDA | May 2026 | 3,150 | 65 |
| SKODA | Mar 2026 | 621 | 2 |
| SKODA AUTO A S | May 2026 | 1,128 | 18 |
| SKONYON LLC | Apr 2026 | 122 | 1 |
| SKOOKUMCHUCK PULP INC. | Apr 2025 | 1,340 | 0 |
| SKOOL TECHNOLOGY(HONGKONG)CO.,LTD | Mar 2026 | 333 | 9 |
| SKOPARP MASKIN AB | May 2026 | 247 | 11 |
| SKOV A S | May 2026 | 250 | 13 |
| SKOV NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 121 | 11 |
| SKOVBY MOBELFABRIK A S | May 2026 | 304 | 9 |
| SKR ATTIRE LIMITED | Sep 2024 | 458 | 0 |
| SKR INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 196 | 11 |
| SKR SUPPLY CHAIN MANAGEMENT | May 2025 | 130 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | CMDUCED0158118 | 0BRFY | Simple BOL FROB | CMDU | 9368742 | CONTSHIP REX II | 2026-05-23 | SAN JUAN, PUERTO RICO | KINGSTON JAMAICA | 40 BOX | 7,615 KG | Pier to Pier | SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PVT LTD | VOLKSWAGEN DE MEXICO S.A. DE C.V. | VOLKSWAGEN DE MEXICO S.A. DE C.V. | 1 X40HC 40 BOXES ( FORTY BOXE ONLY ) PARTS COMPONENTS OF PASSENGER CAR INV NO:XXXXXXXX DT:28.02.2026 SB NO:1140453 | |
| 2026-05-29 | CMDUCED0158124 | 0BRFY | Simple BOL FROB | CMDU | 9368742 | CONTSHIP REX II | 2026-05-23 | SAN JUAN, PUERTO RICO | KINGSTON JAMAICA | 21 BOX | 5,537 KG | Pier to Pier | SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PVT LTD | VOLKSWAGEN DE MEXICO S.A. DE C.V. | VOLKSWAGEN DE MEXICO S.A. DE C.V. | 1 X40HC 21 BOXES (TWENTY ONE BOXE ONLY ) PARTS COMPONENTS OF PASSENGER CAR INV NO:XXXXXXXX DT:28.02.2026 SB NO:1140520 | |
| 2026-05-29 | CMDUCED0158121 | 0BRFY | Simple BOL FROB | CMDU | 9368742 | CONTSHIP REX II | 2026-05-23 | SAN JUAN, PUERTO RICO | KINGSTON JAMAICA | 27 BOX | 5,644 KG | Pier to Pier | SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PVT LTD | VOLKSWAGEN DE MEXICO S.A. DE C.V. | VOLKSWAGEN DE MEXICO S.A. DE C.V. | 1 X40HC 27 BOXES (TWENTY SEVEN BOXE ONLY ) PARTS COMPONENTS OF PASSENGER CAR INV NO:XXXXXXXX DT:28.02.2026 SB NO:1130078 | |
| 2026-04-20 | HOEGID21MUSX0001 | 136 | Simple BOL FROB | HOEG | 9382396 | HOEGH OSLO | 2026-04-19 | SAN JUAN, PUERTO RICO | KINGSTON JAMAICA | 16 UNT | 20,803 K | SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PRIVATE | MOTORWORLD N.V. | MOTORWORLD N.V. | VOLKSWAGEN VIRTUS SB NO: DT:.. ( UNITS) SB NO: DT:..( UN ITS) FREIGHT PREPAID | ||
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-05-28 |
| Master BOL # | CMDUCED0158119 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0BRFY |
| IMO # | 9368742 |
| Vessel Name | CONTSHIP REX II |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA |
| Foreign Port of Lading | KINGSTON JAMAICA (24128) |
| Port of Unlading | SAN JUAN, PUERTO RICO (4909) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6180 KG |
| Weight in KG | 6,180 KG |
| Quantity | 33 BOX |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TRHU6117185 |
| Commodity Description |
1 X40HC 33 BOXES ( THIRTY THREEBOXE ONLY ) PARTS COMPONENTS OF PASSENGER CAR INV NO:XXXXXXXX DT:28.02.2026 SB NO:1139872 |
| Shipper Name | SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PVT |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD CLC, FORMERLY VOLKSWAGEN |
| Address Line 2 | INDIA PVT LTD E-1, MIDC INDUSTRIAL |
| Address Line 3 | AREA, PHASE III, NIGOJE |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | MHALUNGE CHAKAN, PUNE 410501 |
| Consignee Name | VOLKSWAGEN DE MEXICO S.A. DE C.V. |
|---|---|
| Address Line 1 | AUTOPISTA MEXICO KM 116 |
| Address Line 2 | SAN LORENZO ALMECATLA |
| Address Line 3 | CUATLANCINGO 72700 PUEBLA, |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | MEXICO ATTN:MR.ESPINOSA FURLONG |
| Notify Party Name | VOLKSWAGEN DE MEXICO S.A. DE C.V. |
|---|---|
| Address Line 1 | AUTOPISTA MEXICO KM 116 |
| Address Line 2 | SAN LORENZO ALMECATLA |
| Address Line 3 | CUATLANCINGO 72700 PUEBLA, |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | MEXICO ATTN:MR.ESPINOSA FURLONG |
| Container Number | TRHU6117185 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ITEK03757970 |
| Seal Number 1 | ITEK03757970 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | 1 X40HC 33 BOXES ( THIRTY THREEBOXE ONLY ) PARTS COMPONENTS OF PASSENGER CAR INV NO:XXXXXXXX DT:28.02.2026 SB NO:1139872 |
| Additional Cargo 1 | DT:28.02.2026 HS CODE NO: 87089900,85124000 87082200,87081090 87082900,84213100 85122010,84159000 70091010,84821011 40169990,84841090 |
| Additional Cargo 2 | 84254900,87089200 76169990,82041220 ======================== NET WT:1664.918 KGS ORIGIN THC PREPAID FREIGHT COLLECT ATTN.: XXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXEMAIL: NILESHKUMAR.ROY |
| Additional Cargo 3 | SKODA-VW.CO.IN GSTIN NO. 27AACCV4229P1ZT PAN NO. AACCV4229P EMAIL: JUAN.ESPINOSA VW.COM.MX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX FREIGHT COLLECT SEA WAYBILL |
| Additional Cargo 4 | TOTAL PKGS 33 PK |
| Marks and Numbers 1 | SAME AS CONSIGNEE |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 350 | 2026-01-26 |
| Houston, Texas | 256 | 2025-10-14 |
| Charleston, South Carolina | 238 | 2025-03-04 |
| Newark, New Jersey | 40 | 2023-02-13 |
| New Orleans, Louisiana | 38 | 2023-07-29 |
| Norfolk, Virginia | 14 | 2025-11-12 |
| San Juan, Puerto Rico | 7 | 2026-04-20 |
| Baltimore, Maryland | 7 | 2024-10-01 |
| Savannah, Georgia | 5 | 2024-08-12 |
| Los Angeles, California | 2 | 2023-06-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Veracruz Mexico | 282 | 2025-04-19 |
| Algeciras Spain | 256 | 2024-03-11 |
| Rotterdam Netherlands | 248 | 2025-08-29 |
| Valencia Spain | 45 | 2020-12-17 |
| Hamble United Kingdom | 38 | 2026-01-26 |
| Jawaharlal Nehru India | 35 | 2024-09-04 |
| Anvers Belgium | 24 | 2025-01-28 |
| Kingston Jamaica | 7 | 2026-04-20 |
| Mumbai India | 7 | 2024-10-01 |
| Barcelona Spain | 6 | 2020-12-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Skoda Auto Volkswagen India PVT Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PVT LTD | CLC, FORMERLY VOLKSWAGEN INDIA PVT LTD E-1, MIDC INDUSTRIAL AREA, PHASE III, NIGOJE MHALUNGE CHAKAN, PUNE 410501 | 2026-01-26 | 120 |
| SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PVT. LTD. | CLC, FORMERLY VOLKSWAGEN INDIA PVT. LTD. E-1, MIDC INDUSTRIAL AREA, PHASE III, NIGOJE MHALUNGE, | 2025-11-12 | 119 |
| SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PRIVATE | 2024-09-04 | 91 | |
| SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PVT.LTD | 2022-08-01 | 34 | |
| SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PVT. LT | 2023-12-01 | 30 | |
| SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PVT.LTD | 2022-02-21 | 25 | |
| SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PRIVATE LTD | 2025-03-07 | 24 | |
| SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PVT. LT | 2024-03-11 | 24 | |
| SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PRIVA LTD | 2023-07-29 | 22 | |
| SKODA AUTO VOLKSWAGEN INDIA PRIVATE LTD | 2025-04-19 | 21 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Skoda Auto Volkswagen India PVT Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-01-28 | 6 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||