There are a total of 2,772 bills of lading on file for Skullcandy Inc between October 21st, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 2,772 bills of lading, 20 were within the past 30 days and 44 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,772 |
|---|---|
| Shipper Records | 32 |
| Consignee Records | 2,631 |
| Notify Party Records | 664 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 20 |
| Records in Last 90 Days | 44 |
| Records in the Past Year | 143 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SKULLCANDY INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Skullcandy Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Skullcandy Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GRANDSUN ADVANCE ELECTRONICS | May 2026 | 180 | 119 |
| AMPACS INTERNATIONAL CO., LTD | May 2026 | 697 | 111 |
| CONSIGNEE SKULLCANDY INC | Nov 2024 | 124 | 95 |
| SHENZHEN GRANDSUN ELECTRONIC CO LTD | May 2026 | 812 | 74 |
| PT. LONGVIN INDONESIA | May 2026 | 69 | 54 |
| RISUNTEK VIETNAM LIMITED COMPANY | May 2026 | 651 | 49 |
| SKULLCANDY INTERNATIONAL GMBH | May 2026 | 77 | 31 |
| DONGGUAN SIYOTO ELECTRONICS CO.,LTD | Mar 2026 | 245 | 31 |
| CRESYN HANOI CO., LTD | May 2026 | 1,001 | 29 |
| SIYOTO VINA ELECTRONICS CO., LTD. | May 2026 | 41 | 17 |
| IEA ELECTRO-ACOUSTIC CO. LTD. | Apr 2026 | 159 | 15 |
| COSONIC VIETNAM COMPANY LIMITED | May 2026 | 232 | 14 |
| COSONIC ACOUSTIC(HK)TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 917 | 13 |
| GPA HONG KONG LIMITED | May 2026 | 1,812 | 10 |
| DONGGUAN DBK ENERGY TECHNOLOGY CO | May 2026 | 55 | 8 |
| SKULLCANDY CANADA ULC | Apr 2026 | 212 | 7 |
| AMPACS CORPORATION | May 2025 | 821 | 7 |
| CONSIGNEE | Apr 2026 | 758 | 6 |
| SKULLCANDY INC CERBERUS CAPITAL MANAGEMENT, L.P. | Apr 2022 | 13 | 3 |
| RISUNTEK INC | Mar 2026 | 205 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Skullcandy Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SKS FURNITURE CO., LTD. | Oct 2025 | 542 | 0 |
| SKS HYDRAULIC TECHNOLOGY CO.,LTD. | Apr 2026 | 299 | 4 |
| SKS METAPLAST SCHEFFER- KLUTE GMBH | May 2026 | 512 | 7 |
| SKS USA CORP. | May 2026 | 617 | 8 |
| SKT AMERICA., INC | Apr 2026 | 171 | 1 |
| SKT GMBH | Mar 2026 | 260 | 1 |
| SKT INTERNATIONAL LLC | Apr 2026 | 67 | 4 |
| SKU HOLDINGS LLC | Dec 2022 | 208 | 0 |
| SKU LTD | Nov 2025 | 170 | 0 |
| SKU2U FULFILLMENT | Aug 2025 | 101 | 0 |
| SKUON SHOES MANUFACTURE CO., LTD. | May 2026 | 66 | 5 |
| SKURNIK WINES | May 2026 | 4,018 | 14 |
| SKURNIK WINES & SPIRITS | May 2026 | 342 | 142 |
| SKUTEAM INC | May 2026 | 510 | 21 |
| SKW QUAB CHEMICALS INC | May 2026 | 272 | 4 |
| SKWRL DESIGN INC | May 2026 | 205 | 16 |
| SKY 1958,INC. | Nov 2024 | 168 | 0 |
| SKY 2 C FREIGHT SYSTEMS, INC | May 2026 | 1,059 | 16 |
| SKY AIR INT'L | May 2026 | 278 | 8 |
| SKY AUTO | May 2024 | 250 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | MATS7625337000 | 131 | Regular Bill | MATS | 9352406 | MATSON OAHU | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,653 PCS | 3,900 KG | Pier to Pier | CRESYN HANOI | SKULLCANDY INC. | SKULLCANDY INC. | AVIATOR 900 ANC WIRELESS O-E TORTIOSE S6AVW-T027 PO NO: XXXXX SESSION 360 WIRELESS SPEAKER BLACK S8STS-U740 PO: XXXXX; 45318 | |
| 2026-05-20 | MATS5248680000 | 131 | Regular Bill | MATS | 9352406 | MATSON OAHU | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 37 PCS | 8,505 KG | Pier to Pier | AMPACS INTERNATIONAL | SKULLCANDY INC. | SKULLCANDY INC. | SMOKIN BUDS PEA SHAPE CANDY XT SMOKIN BUDS PEA SHAPE CANDY XT DIME 360 PEA SHAPE BONE TW DIME 3 BONE ORANGE GLOW TW DIME 3 BONE ... | |
| 2026-05-20 | MATS3437864000 | 131 | Regular Bill | MATS | 9352406 | MATSON OAHU | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4,927 PCS | 3,466 KG | Pier to Pier | PT. LONGVIN INDONESIA | SKULLCANDY INC. | SKULLCANDY INC. | HEAD SET.BLACK, MIC TYPE EMP-SKC400STKAP O NO: 45652 = 4,344 PCS HEAD SET.JIB IN-EAR W MIC1 + USBC TRUE BLACK EMP-SKC500STKAP O ... | |
| 2026-05-20 | MATS1893539000 | 131 | Regular Bill | MATS | 9352406 | MATSON OAHU | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 6,723 PCS | 8,705 KG | Pier to Pier | SHENZHEN GRANDSUN ELECTRONIC | SKULLCANDY INC. | SKULLCANDY INC. | BULETOOTH HEADPHONES BT CRUSHER EVO TRUE BLACK CRUSHER EVO WLS O-E BBY BLACK CRUSHER ACTIVE WLS OVER-EAR COAL INV:XXXXXXXXXXXX 1... | |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-10 |
| Master BOL # | MATS4080072000 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 565988 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MATS |
| Voyage # | 024 |
| IMO # | 9349801 |
| Vessel Name | MATSON WAIKIKI |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | MANILA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7384 KG |
| Weight in KG | 7,384 KG |
| Quantity | 5958 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU2568696 |
| Commodity Description |
HEADPHONES - CRUSHER XT WIRELESS OVER - KRAZY PINK HEADPHONES - CRUSHER 720 BT HP OVER-EAR - BLACK HEADPHONES - BT CRUSHER EVO TRUE BLACK HEADPHONES - CRUSHER EVO WLS O-E BBY BLACK HEADPHONES - CRUSHER ANC 2 WIRELESS O-E TRUE |
| Shipper Name | GRANDSUN ADVANCE ELECTRONICS (PHILI |
|---|---|
| Address Line 1 | PANORAMA BUILDING 1, PANORAMA COMP |
| Address Line 2 | APOLINARIO MABINI STREET LIMA TECHN |
| City | SANTIAGO, MALVAR |
| Country Code | PH |
| Consignee Name | SKULLCANDY INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1640 REDSTONE CENTER DRIVE SUITE 11 |
| City | PARK CITY |
| State Province | UT |
| Zip Code | 84098 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | SKULLCANDY INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7280 OAKLEY INDUSTRIAL BLVD |
| City | FAIRBURN |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30213 |
| Country Code | US |
| Container Number | MATU2568696 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1597289 |
| Seal Number 1 | 1597289 |
| Equipment Description Code | SL |
| Equipment Description | Container, Steel (Container must be made of steel) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4400 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | HEADPHONES - CRUSHER XT WIRELESS OVER - KRAZY PINK HEADPHONES - CRUSHER 720 BT HP OVER-EAR - BLACK HEADPHONES - BT CRUSHER EVO TRUE BLACK HEADPHONES - CRUSHER EVO WLS O-E BBY BLACK HEADPHONES - CRUSHER ANC 2 WIRELESS O-E TRUE |
| Additional Cargo 1 | BLACK EARPHONES - PUSH 720 OPEN EAR TW BLACK SILVER XT EARPHONES - SESH ANC XT ACTIVE BLACK ORANGE TW I-E THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL |
| Marks and Numbers 1 | CONTAINER #: MATU2568696 SEAL# : 1597289 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 1,672 | 2025-04-07 |
| Long Beach, California | 400 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 212 | 2026-04-22 |
| Seattle, Washington | 177 | 2024-02-22 |
| Savannah, Georgia | 160 | 2026-04-27 |
| Newark, New Jersey | 120 | 2026-02-10 |
| Norfolk, Virginia | 17 | 2022-04-07 |
| Charleston, South Carolina | 7 | 2024-01-19 |
| New York, New York | 3 | 2022-03-08 |
| Boston, Massachusetts | 2 | 2016-02-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 1,660 | 2026-03-04 |
| Shanghai China (Mainland) | 396 | 2026-05-20 |
| Hong Kong Hong Kong | 239 | 2023-07-10 |
| Laem Chabang Thailand | 92 | 2020-10-27 |
| Tanjung Priok Indonesia | 62 | 2022-03-02 |
| Ningbo China (Mainland) | 43 | 2026-05-20 |
| Rotterdam Netherlands | 41 | 2026-02-16 |
| Vung Tau Vietnam | 37 | 2026-04-27 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 37 | 2026-04-03 |
| Singapore Singapore | 36 | 2023-10-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Skullcandy Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SKULLCANDY INC | 6301 N LANDMARK DR PARK CITY, UT 84098 | 2025-06-30 | 29 |
| SKULLCANDY INC | 1640 REDSTONE CENTER DRIVE SUITE 115A PARK CITY UTAH 84098 BE CODE: US SKULLCAN HQ UTAH 84098 US | 2026-04-03 | 3 |
| SKULLCANDY INC | 2026-04-03 | 3 | |
| SKULLCANDY INC | 2025-08-16 | 1 | |
| SKULLCANDY INC | 2026-05-11 | 1 | |
| SKULLCANDY INC | 2019-12-25 | 416 | |
| SKULLCANDY INC | 2019-08-05 | 365 | |
| SKULLCANDY,INC | 2019-09-12 | 255 | |
| SKULLCANDY INC. | 2026-05-20 | 235 | |
| SKULLCANDY INC. | 2026-05-20 | 226 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Skullcandy Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-27 | 165 | |
| 2026-04-27 | 155 | |
| 2026-01-27 | 11 | |
| 2025-06-30 | 16 | |
| 2025-04-22 | 1 | |
| 2024-11-26 | 1 | |
| 2024-01-19 | 8 | |
| 2023-02-25 | 46 | |
| 2022-11-10 | 35 | |
| 2022-08-03 | 1 |
Below are the top 4 email addresses on file for Skullcandy Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-30 | 8 | |
| 2023-01-04 | 104 | |
| 2022-12-06 | 9 | |
| 2022-11-25 | 4 |