There are a total of 351 bills of lading on file for Sweet Street Desserts between October 22nd, 2012 and May 9th, 2026.
Of those 351 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 351 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 347 |
| Notify Party Records | 63 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 8 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SWEET STREET DESSERTS.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Sweet Street Desserts, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Sweet Street Desserts in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PASQUIER INTERNATIONAL | May 2026 | 112 | 23 |
| BONOMI SPA | May 2026 | 1,634 | 18 |
| POMONE | Apr 2026 | 113 | 7 |
| BRIOCHE PASQUIER | Dec 2022 | 97 | 6 |
| PATISSERIE PASQUIER | May 2026 | 954 | 2 |
| SOUTHEAST CORN TRADERS, LLC | Apr 2026 | 67 | 1 |
| HAWKER POWERSOURCE INC | Dec 2023 | 455 | 1 |
| ENERSYS INC | May 2026 | 3,338 | 1 |
| ATLANTA RESTAURACION TEMATICA SL | Apr 2026 | 147 | 1 |
| AK NISASTA SANAYI VE TICARET A.S. | May 2026 | 372 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sweet Street Desserts.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SWEET NEW ENGLAND COMPANY | May 2026 | 2,606 | 130 |
| SWEET NIGHT (HONGKONG) TECHNOLOGY COMPANY LIMITED | May 2026 | 1,247 | 114 |
| SWEET NIGHT TECHNOLOGY INC | May 2026 | 667 | 16 |
| SWEET OLIVE LLC | May 2026 | 612 | 33 |
| SWEET PATTERNS DESIGN, LLC | Apr 2026 | 259 | 3 |
| SWEET PEOPLE APPAREL, INC | Nov 2021 | 638 | 0 |
| SWEET SEASONS LLC | May 2026 | 214 | 16 |
| SWEET SERVICE INC. | Apr 2026 | 252 | 7 |
| SWEET SONS & COMPANY | May 2026 | 136 | 9 |
| SWEET STAR TRADE INC | Apr 2025 | 183 | 0 |
| SWEET THREADS LTD | Aug 2025 | 86 | 0 |
| SWEET TRIM INDUSTRIAL LIMITED | Mar 2025 | 150 | 0 |
| SWEET YEARS TRADING INC | May 2026 | 355 | 59 |
| SWEETENER SUPPLY | Apr 2026 | 410 | 18 |
| SWEETGO CORPORATION | Feb 2024 | 120 | 0 |
| SWEETGOLD | May 2026 | 73 | 7 |
| SWEETGREEN INC | Dec 2024 | 198 | 0 |
| SWEETRAIN INC | May 2026 | 750 | 10 |
| SWEETSOL SUCURSAL COLOMBIA | May 2026 | 1,291 | 37 |
| SWEETWATER SOUND, INC. | May 2026 | 339 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-02 | COSU6442670210 | SVDLSDBBZS009545 | 080W | House Bill | SVDL | 9475648 | ONE MANEUVER | 2026-03-01 | NEW YORK, NEW YORK | LA SPEZIA ITALY | 1,820 CTN | 10,049 KG | House to House | BONOMI S.P.A. | SWEET STREET DESSERTS | SWEET STREET DESSERTS | SWEET BISCUITS |
| 2025-11-25 | MEDUKQ254253 | SDBJIU00003929 | 544A | House Bill | SDBJ | 9975571 | MSC ROUEN | 2025-11-24 | NEWARK, NEW JERSEY | LE HAVRE FRANCE | 1 CTN | 15,000 KG | House to House | PATISSERIE PASQUIER SAINT VALERY SA | SWEET STREET DESSERTS | SWEET STREET DESSERTS | MACARONS |
| 2025-11-14 | MEDUKQ207293 | SDBJIU00003880 | 542A | House Bill | SDBJ | 9227297 | MSC ANISHA R. | 2025-11-13 | NEWARK, NEW JERSEY | LE HAVRE FRANCE | 20 CTN | 7,082 KG | Pier to Pier | PATISSERIE PASQUIER SAINT VALERY SA | SWEET STREET DESSERTS | SWEET STREET DESSERTS | MACARONS |
| 2025-10-04 | COSU6428232110 | SVDLSDBBZS008879 | 0MRJD | House Bill | SVDL | 9951551 | CMA CGM AMBITION | 2025-10-03 | NEW YORK, NEW YORK | LA SPEZIA ITALY | 1,820 CTN | 10,049 KG | House to House | BONOMI S.P.A. | SWEET STREET DESSERTS | SWEET STREET DESSERTS | SWEET BISCUITS |
| Run Date | 2026-03-30 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-29 |
| Trade Update Date | 2026-02-27 |
| Master BOL # | MEDUKQ629066 |
|---|---|
| House BOL # | SDBJIU00004807 |
| Manifest Number | 528289 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SDBJ |
| Voyage # | 609W |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC FLORENTINA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | LES CERQUEUX |
| Foreign Port of Lading | LE HAVRE FRANCE (42737) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7020 KG |
| Weight in KG | 7,020 KG |
| Quantity | 2697 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU9398441 |
| Commodity Description |
FROZEN BAKERY |
| Shipper Name | PASQUIER INTERNATIONAL SASU |
|---|---|
| Address Line 1 | BP 44 ROUTE D'YZERNAY |
| City | LES CERQUEUX |
| Zip Code | 49360 |
| Country Code | FR |
| Consignee Name | SWEET STREET DESSERTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 722 HIESTERS LANE |
| City | READING |
| State Province | PA |
| Zip Code | 19605 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | SWEET STREET DESSERTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 722 HIESTERS LANE |
| City | READING |
| State Province | PA |
| Zip Code | 19605 |
| Country Code | US |
| Container Number | TEMU9398441 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 3591945 |
| Seal Number 1 | 3591945 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FROZEN BAKERY |
| Marks and Numbers 1 | PO355020 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 176 | 2026-04-08 |
| New York, New York | 100 | 2026-05-12 |
| Charleston, South Carolina | 52 | 2020-10-01 |
| Savannah, Georgia | 12 | 2019-05-20 |
| Chester, Pennsylvania | 3 | 2024-06-19 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 3 | 2017-06-13 |
| Long Beach, California | 2 | 2019-08-05 |
| Baltimore, Maryland | 2 | 2017-02-22 |
| Los Angeles, California | 1 | 2013-04-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Le Havre France | 211 | 2026-04-08 |
| La Spezia Italy | 48 | 2026-03-02 |
| Genoa Italy | 40 | 2026-05-12 |
| Leghorn Italy | 16 | 2019-12-11 |
| Bremerhaven Germany | 7 | 2017-12-05 |
| Pusan South Korea | 4 | 2016-11-18 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2015-11-25 |
| Algeciras Spain | 3 | 2022-10-25 |
| Liverpool United Kingdom | 3 | 2017-11-29 |
| Anvers Belgium | 2 | 2024-06-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sweet Street Desserts that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SWEET STREET DESSERTS | 722 HIESTERS LANE READING PA 19605 US | 2026-05-12 | 154 |
| SWEET STREET DESSERTS | 722 HEISTERS LANE READING PA 19605 US | 2016-03-23 | 56 |
| SWEET STREET DESSERTS | 2017-11-07 | 54 | |
| SWEET STREET DESSERTS | 2025-04-25 | 30 | |
| SWEET STREET | 2016-12-28 | 8 | |
| SWEET STREET DESSERTS | 2015-08-25 | 6 | |
| SWEET STREET | 2016-12-28 | 4 | |
| SWEET STREET DESSERTS | 2020-12-04 | 4 | |
| SWEET STREET DESSERTS | 2015-10-06 | 3 | |
| SWEET STREET DESSERTS | 2024-12-27 | 3 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Sweet Street Desserts.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2017-03-17 | 27 | |
| 2016-12-28 | 5 | |
| 2015-06-02 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Sweet Street Desserts.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2014-02-01 | 2 | |
| 2013-07-31 | 1 |