There are a total of 73 bills of lading on file for Sweetgold between January 14th, 2013 and May 19th, 2026.
Of those 73 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 73 |
|---|---|
| Shipper Records | 72 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 14th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 30 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SWEETGOLD.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Sweetgold, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Sweetgold in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| IT DISTRIBUTIONS LLC | Mar 2026 | 56 | 32 |
| GOLD & BERG FOODS INC. | May 2026 | 55 | 16 |
| J KUZMIR IMPORTS | Mar 2026 | 66 | 13 |
| Apr 2026 | 7 | 5 | |
| Nov 2021 | 1 | 1 | |
| SUCCESS ECLAT | Aug 2025 | 58 | 1 |
| Mar 2026 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sweetgold.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SWEET SEASONS LLC | May 2026 | 214 | 16 |
| SWEET SERVICE INC. | Apr 2026 | 252 | 7 |
| SWEET SONS & COMPANY | May 2026 | 136 | 9 |
| SWEET STAR TRADE INC | Apr 2025 | 183 | 0 |
| SWEET STREET DESSERTS | May 2026 | 351 | 4 |
| SWEET THREADS LTD | Aug 2025 | 86 | 0 |
| SWEET TRIM INDUSTRIAL LIMITED | Mar 2025 | 150 | 0 |
| SWEET YEARS TRADING INC | May 2026 | 355 | 59 |
| SWEETENER SUPPLY | Apr 2026 | 410 | 18 |
| SWEETGO CORPORATION | Feb 2024 | 120 | 0 |
| SWEETGREEN INC | Dec 2024 | 198 | 0 |
| SWEETRAIN INC | May 2026 | 750 | 10 |
| SWEETSOL SUCURSAL COLOMBIA | May 2026 | 1,291 | 37 |
| SWEETWATER SOUND, INC. | May 2026 | 339 | 12 |
| SWEGON NORTH AMERICA INC | Apr 2026 | 129 | 3 |
| SWEGON OPERATIONS AB | May 2026 | 135 | 10 |
| SWEKO, SOCIEDAD ANONIMA | Feb 2021 | 160 | 0 |
| SWELL GRANITO LLP | May 2026 | 74 | 2 |
| SWELLENFRUIT PACKING (PTY) LTD | May 2026 | 463 | 12 |
| SWELLEW TRADE INC | May 2026 | 137 | 137 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | MEDUH6811069 | 613A | Regular Bill | MEDU | 9285990 | AMERICA | 2026-05-05 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIFA ISRAEL | 2,430 PKG | 11,701 K | House to House | SWEETGOLD | GOLD & BERG FOODS INC. | GOLD & BERG FOODS INC. | 162 PCKGS OF BAKING PRODU CTS -2068 KGS HS C ODE 2106 90 457 PCKGS OF POTATO SNACKS & CEREAL - 1266 KG S HS CO DE 210690 1811 PC... | |
| 2026-03-27 | MEDUH6774515 | 607A | Regular Bill | MEDU | 9225665 | MSC LAURA | 2026-03-26 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIFA ISRAEL | 1 PKG | 5,830 K | House to House | SWEETGOLD | LUXURY PASSOVER GROUP LLC | LUXURY PASSOVER GROUP LLC | PCKGS OF BAKING PRODUC TS, SAUCES, MATZOT & OLIVE S HS CODE | |
| 2026-03-17 | MEDUKM035920 | 607W | Regular Bill | MEDU | 9285471 | MSC TIANJIN | 2026-03-16 | MIAMI, FLORIDA | NAPOLI ITALY | 2,111 PKG | 12,066 K | House to House | SWEETGOLD | IT DISTRIBUTIONS LLC | IT DISTRIBUTIONS LLC | PCKGS OF FROZEN PAST RIES , COOKIES , SNACKS & POPSICLE TEMPERATURE MIN US'C HS CODE | |
| 2026-03-17 | MEDUH6758146 | 607W | Regular Bill | MEDU | 9285471 | MSC TIANJIN | 2026-03-16 | MIAMI, FLORIDA | NAPOLI ITALY | 2,559 PKG | 21,321 K | House to House | SWEETGOLD | IT DISTRIBUTIONS LLC | IT DISTRIBUTIONS LLC | PCKGS OF PICKES IN BR INE & OLIVES KGS HS CODE PCKGS OF SPICES KG S HS CODE PCKGS OF BAKING PRODUC TS - KGS HS CO DE | |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | MEDUKM067188 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 613A |
| IMO # | 9756731 |
| Vessel Name | MSC CARLOTTA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ASHDOD |
| Foreign Port of Lading | FOS FRANCE (42776) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11956 K |
| Weight in KG | 11,956 KG |
| Quantity | 1800 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSGU9095610 |
| Commodity Description |
1800 PCKGS OF FROZEN PITA TEMEPERATURE MINUS 30'C HS CODE 190590 |
| Shipper Name | SWEETGOLD |
|---|---|
| Address Line 1 | 15/02 NACHEL SHIMSHON |
| Address Line 2 | BET SHEMESH JM 99622 ISRAEL |
| Consignee Name | GOLD & BERG FOODS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 5850 WASHINGTON BLVD., CULVER CITY |
| Address Line 2 | CULVER CITY CA 90232 UNITED STATES |
| Notify Party Name | GOLD & BERG FOODS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 5850 WASHINGTON BLVD., CULVER CITY |
| Address Line 2 | CULVER CITY CA 90232 UNITED STATES |
| Container Number | MSGU9095610 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 5287166 |
| Seal Number 1 | 5287166 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 1800 PCKGS OF FROZEN PITA TEMEPERATURE MINUS 30'C HS CODE 190590 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Port Everglades, Florida | 26 | 2026-01-26 |
| Newark, New Jersey | 23 | 2026-05-06 |
| Miami, Florida | 14 | 2026-03-17 |
| Los Angeles, California | 6 | 2026-02-27 |
| Long Beach, California | 4 | 2026-05-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haifa Israel | 28 | 2026-05-06 |
| Sines Portugal | 17 | 2025-12-18 |
| Valencia Spain | 11 | 2025-12-18 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 8 | 2026-01-26 |
| Fos France | 3 | 2026-05-20 |
| Napoli Italy | 2 | 2026-03-17 |
| Barcelona Spain | 2 | 2026-01-29 |
| Gioia Tauro Italy | 1 | 2024-02-13 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2021-11-16 |
Below are the top 2 company names and addresses for Sweetgold that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SWEETGOLD | 15 02 NACHEL SHIMSHON BET SHEMESH JM 99622 ISRAEL | 2026-05-20 | 72 |
| SWEAT AND GOLD | 108 N TRAVIS ST SHERMAN TX 75090 US | 2021-11-16 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||