There are a total of 170 bills of lading on file for T.W.A. Comercio De Madeiras LTDA between May 13th, 2019 and April 25th, 2026.
Of those 170 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 170 |
|---|---|
| Shipper Records | 170 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | May 13th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 25th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with T.W.A. Comercio De Madeiras LTDA, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with T.W.A. Comercio De Madeiras LTDA in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GLOBAL FOREST LUMBER COMPANY LLC | May 2026 | 1,019 | 63 |
| LUMBER DECKING COMPANY | May 2026 | 757 | 19 |
| 2583319 ONTARIO INC | May 2026 | 538 | 12 |
| LUMBER PLUS COMPANY | May 2026 | 234 | 11 |
| BRAZILIAN LUMBER LLC | May 2026 | 527 | 8 |
| ONTARIO INC. | May 2026 | 770 | 7 |
| GLOBAL LBM LLC | May 2026 | 125 | 7 |
| OHC | May 2026 | 1,083 | 1 |
| NORTHWEST HARDWOODS, INC. | May 2026 | 12,260 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to T.W.A. Comercio De Madeiras LTDA.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| T & T IMPORT-EXPORT | May 2026 | 169 | 9 |
| T T INTERNATIONAL SEAFOOD INC | Nov 2024 | 857 | 0 |
| T WEST INC. | Mar 2025 | 436 | 0 |
| T-VINDA IMPORT INC | May 2026 | 206 | 10 |
| T-WORLD INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 493 | 6 |
| T-Y GROUP, LLC | Mar 2022 | 4,149 | 0 |
| T.T.L. TUTUN SANAYI VE DIS TICARET | Apr 2026 | 378 | 2 |
| T.UP TRADING INC. | May 2026 | 812 | 15 |
| T.V FOOD LLC | May 2026 | 937 | 9 |
| T.V.L. CONTAINER LINE LIMITED | May 2026 | 31,019 | 402 |
| T.V.L. GLOBAL LOGISTICS CORP. | May 2026 | 32,649 | 500 |
| T.W. FOOD DISTRIBUTORS | May 2026 | 467 | 13 |
| T.W.EVANS CORDAGE CO.INC. | Oct 2025 | 497 | 0 |
| T.W.INTERNATIONAL INC | May 2024 | 1,978 | 0 |
| T.W.N. PRODUCTS CENTER CO., LTD. | May 2026 | 916 | 5 |
| T.Y ELECTRIC CO., LTD. | May 2026 | 467 | 6 |
| T.Y. CUSHION TIRE L.L.C. | May 2026 | 797 | 12 |
| T&T SUPERMARKET INC. | May 2026 | 12,284 | 260 |
| T&T WHOLESALER LLC | May 2026 | 1,369 | 15 |
| T&W INTERNATIONAL (SG) PTE. LTD. | May 2026 | 127 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-21 | ONEYSAOF73163700 | LSLGTEXEM018098 | 0LIT4 | House Bill | LSLG | 9756092 | CMA CGM WHITE | 2026-03-20 | NEW YORK, NEW YORK | ALL OTHER BRAZIL PORTS NORTH OF RECIFE | 25 PCS | 41,976 KG | Container Yard | T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | GLOBAL LBM LLC | KPM AMERICA CORP | IPE (HANDROANTHUS SERRATIFOLIUS)WOOD SAWN PLA |
| 2026-02-16 | ONEYSAOF71363700 | LSLGTEXEM017775 | 017N | House Bill | LSLG | 9302956 | CMA CGM BEIRA | 2026-02-14 | NEW YORK, NEW YORK | ALL OTHER BRAZIL PORTS NORTH OF RECIFE | 26 PCS | 42,000 KG | T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | GLOBAL LBM LLC | KPM AMERICA CORP | IPE (HANDROANTHUS SERRATIFOLIUS)WOOD SAWN PLA | |
| 2026-02-16 | ONEYSAOF71277400 | LSLGTEXEM017778 | 017N | House Bill | LSLG | 9302956 | CMA CGM BEIRA | 2026-02-14 | NEW YORK, NEW YORK | ALL OTHER BRAZIL PORTS NORTH OF RECIFE | 13 PCS | 21,000 KG | T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | GLOBAL LBM LLC | KPM AMERICA CORP | IPE (HANDROANTHUS SERRATIFOLIUS)WOOD SAWN PLA | |
| 2026-02-02 | ONEYSAOF66992500 | LSLGTEXEM017175 | 0LI18 | House Bill | LSLG | 9743502 | MAGDALENA SCHULTE | 2026-02-01 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | ALL OTHER BRAZIL PORTS NORTH OF RECIFE | 29 PCS | 44,000 KG | Container Yard | T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | GLOBAL LBM LLC | KPM AMERICA CORP | IPE (HANDROANTHUS SERRATIFOLIUS)WOOD SAWN PLA |
| Run Date | 2026-03-31 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-30 |
| Trade Update Date | 2026-02-10 |
| Master BOL # | ONEYSAOG06198500 |
|---|---|
| House BOL # | LSLGTEXEM019104 |
| Manifest Number | 523556 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | LSLG |
| Voyage # | 0CLLV |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM SAVANNAH |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | PORTO VELHO |
| Foreign Port of Lading | ALL OTHER BRAZIL PORTS NORTH OF RECIFE (35198) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 38979 KG |
| Weight in KG | 38,979 KG |
| Quantity | 33 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
ONEU0075454 ONEU0744014 |
| Commodity Description |
IPE (HANDROANTHUS SERRATIFOLIUS)WOOD SAWN PLA IPE (HANDROANTHUS SERRATIFOLIUS)WOOD SAWN PLA |
| Shipper Name | T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA |
|---|---|
| Address Line 1 | AV. VER. NADIR ERENO GRAEBIN, 167 |
| Address Line 2 | S. 06, QD 74,LT 04-PQ.IND |
| City | SAO PAULO |
| Country Code | BR |
| Consignee Name | GLOBAL LBM LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 20807 BISCAYNE BLVD, STE 304 |
| City | AVENTURA |
| State Province | FL |
| Zip Code | 33180 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | KPM AMERICA CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 8300 NW 93RD ST BAY 4 |
| City | MEDLEY |
| State Province | FL |
| Zip Code | 33166 |
| Country Code | US |
| Container Number | ONEU0075454 |
|---|---|
| Seal Number 1 | LAA769933 |
| Seal Number 1 | LAA769933 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | IPE (HANDROANTHUS SERRATIFOLIUS)WOOD SAWN PLA |
| Marks and Numbers 1 | PO 16484 16485 |
| Container Number | ONEU0744014 |
|---|---|
| Seal Number 1 | LAA769932 |
| Seal Number 1 | LAA769932 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | IPE (HANDROANTHUS SERRATIFOLIUS)WOOD SAWN PLA |
| Marks and Numbers 1 | PO 16484 16485 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Port Everglades, Florida | 26 | 2026-02-02 |
| Oakland, California | 20 | 2025-11-24 |
| Charleston, South Carolina | 20 | 2024-03-07 |
| Houston, Texas | 18 | 2025-12-18 |
| Los Angeles, California | 16 | 2026-04-27 |
| Newark, New Jersey | 16 | 2025-03-19 |
| New York, New York | 12 | 2026-04-27 |
| Jacksonville, Florida | 11 | 2022-11-07 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2022-05-25 |
| Long Beach, California | 7 | 2022-08-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Manaus Brazil | 42 | 2025-03-19 |
| Paranagua Brazil | 35 | 2022-11-07 |
| All Other Brazil Ports North of Recife | 33 | 2026-04-27 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 19 | 2022-06-09 |
| Cristobal Panama | 11 | 2024-02-06 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 7 | 2021-04-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2022-04-13 |
| Rotterdam Netherlands | 5 | 2021-04-20 |
| Belem Brazil | 4 | 2024-02-09 |
| Tampico Mexico | 4 | 2021-06-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for T.W.A. Comercio De Madeiras LTDA that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | AV. VER. NADIR ERENO GRAEBIN, 167 S. 06, QD 74,LT 04-PQ.IND SAO PAULO BR | 2026-04-27 | 29 |
| T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | AV. VER. NADIR ERENO GRAEBIN, 167 S. 06, QD 74,LT 04-PQ.IND SAO PAULO VILHENA-RO BR | 2025-12-15 | 4 |
| T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | 2024-08-09 | 19 | |
| T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | 2022-08-05 | 15 | |
| T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | 2024-12-02 | 14 | |
| T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | 2021-04-22 | 13 | |
| T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | 2024-01-25 | 11 | |
| T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | 2022-11-07 | 11 | |
| T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | 2021-08-14 | 9 | |
| T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | 2021-12-20 | 7 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||