There are a total of 467 bills of lading on file for T.W. Food Distributors between October 21st, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 467 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 467 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 467 |
| Notify Party Records | 159 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 42 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for T.W. FOOD DISTRIBUTORS.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with T.W. Food Distributors, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with T.W. Food Distributors in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SUWANNAPHUM RICE CO.,LTD. | May 2026 | 3,933 | 35 |
| RICELAND FOODS LTD. | May 2026 | 2,926 | 31 |
| THEPPADUNGPORN COCONUT CO.,LTD. | May 2026 | 17,618 | 30 |
| THAI AGRI FOODS PUBLIC COMPANY LIMI | May 2026 | 19,685 | 19 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to T.W. Food Distributors.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| T WEST INC. | Mar 2025 | 436 | 0 |
| T Y HYFAST INTERNATIONAL CO LTD | May 2026 | 354 | 10 |
| T Y N RAMIREZ HERMANOS, S.A. | Mar 2026 | 325 | 2 |
| T-VINDA IMPORT INC | May 2026 | 206 | 10 |
| T-WORLD INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 493 | 6 |
| T-Y GROUP, LLC | Mar 2022 | 4,149 | 0 |
| T.T.L. TUTUN SANAYI VE DIS TICARET | Apr 2026 | 378 | 2 |
| T.UP TRADING INC. | May 2026 | 812 | 15 |
| T.V FOOD LLC | May 2026 | 937 | 9 |
| T.V.L. CONTAINER LINE LIMITED | May 2026 | 31,019 | 402 |
| T.V.L. GLOBAL LOGISTICS CORP. | May 2026 | 32,649 | 500 |
| T.W.A. COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | Apr 2026 | 170 | 4 |
| T.W.EVANS CORDAGE CO.INC. | Oct 2025 | 497 | 0 |
| T.W.INTERNATIONAL INC | May 2024 | 1,978 | 0 |
| T.W.N. PRODUCTS CENTER CO., LTD. | May 2026 | 916 | 5 |
| T.Y ELECTRIC CO., LTD. | May 2026 | 467 | 6 |
| T.Y. CUSHION TIRE L.L.C. | May 2026 | 797 | 12 |
| T&T SUPERMARKET INC. | May 2026 | 12,284 | 260 |
| T&T WHOLESALER LLC | May 2026 | 1,369 | 15 |
| T&W INTERNATIONAL (SG) PTE. LTD. | May 2026 | 127 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | MEDUR6669804 | AMEH2600555MIA | GN611 | House Bill | AMEH | 9302619 | MSC UNITED VIII | 2026-05-06 | MIAMI, FLORIDA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,820 PCS | 20,784 KG | House to House | RICELAND FOODS LTD. | T.W. FOOD DISTRIBUTORS | THAI HOM MALI RICE NEW CROP 2026HS CODE 1006 | |
| 2026-05-05 | MEDUR6656546 | AMEH2600563MIA | GE611 | House Bill | AMEH | 9085522 | KURE | 2026-05-02 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,205 PCS | 20,255 KG | House to House | THEPPADUNGPORN COCONUT | T.W. FOOD DISTRIBUTORS | SWEET CHILLI SAUCEHS CODE 21039029SPRING ROLL | |
| 2026-05-05 | MEDUR6663716 | AMEH2600564MIA | GE611 | House Bill | AMEH | 9085522 | KURE | 2026-05-02 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,340 PCS | 19,680 KG | House to House | THEPPADUNGPORN COCONUT | T.W. FOOD DISTRIBUTORS | COCONUT CREAMHS CODE 21069093COCONUT MILKHS C | |
| 2026-05-05 | MEDUR6683276 | AMEH2600522MIA | GE611 | House Bill | AMEH | 9085522 | KURE | 2026-05-02 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,750 PCS | 19,967 KG | House to House | SUWANNAPHUM RICE | T.W. FOOD DISTRIBUTORS | THAI HOM MALI RICE LONG GRAINHS CODE 10063040 | |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-03-25 |
| Master BOL # | MEDUR6673525 |
|---|---|
| House BOL # | AMEH2600632MIA |
| Manifest Number | 534825 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMEH |
| Voyage # | GN611 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC UNITED VIII |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | LAT KRABANG |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20975 KG |
| Weight in KG | 20,975 KG |
| Quantity | 1485 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSDU4376866 |
| Commodity Description |
RICE STICK 3 MMHARMONIZED CODE 1902 30 0060RI |
| Shipper Name | THAI AGRI FOODS PUBLIC COMPANY LIMI |
|---|---|
| Address Line 1 | 155/1 MOO 1, THEPARAK RD |
| Address Line 2 | BANG SAO THONG |
| City | SAMUTPRAKARN |
| Country Code | TH |
| Consignee Name | T.W. FOOD DISTRIBUTORS |
|---|---|
| Address Line 1 | 2375 VISTA PARKWAY |
| City | WEST PALM BEACH |
| State Province | FL |
| Zip Code | 33411 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSDU4376866 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26445844 |
| Seal Number 1 | FJ26445844 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | RICE STICK 3 MMHARMONIZED CODE 1902 30 0060RI |
| Marks and Numbers 1 | SOUTHEASTERN FOOD SUPPLIES2375 VISTA PARKWAY |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 425 | 2026-05-23 |
| Port Everglades, Florida | 40 | 2026-05-05 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2015-05-07 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2014-06-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 312 | 2025-03-24 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 58 | 2014-10-06 |
| Pusan South Korea | 30 | 2026-05-23 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 20 | 2026-01-05 |
| Shanghai China (Mainland) | 19 | 2026-05-07 |
| Yantian China (Mainland) | 13 | 2026-02-11 |
| Vung Tau Vietnam | 5 | 2025-10-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2026-01-26 |
| Kobe Japan | 2 | 2013-04-08 |
| All Other Viet Nam Ports | 1 | 2025-08-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for T.W. Food Distributors that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| T.W. FOOD DISTRIBUTORS | 2375 VISTA PARKWAY WEST PALM BEACH FL 33411 US | 2026-05-23 | 108 |
| T.W. FOOD DISTRIBUTORS | 2375 VISTA PARKWAY WEST PALM BEACH | 2026-01-05 | 5 |
| T.W. FOOD DISTRIBUTORS | 2021-06-28 | 229 | |
| T.W. FOOD DISTRIBUTORS | 2017-05-22 | 75 | |
| T.W. FOOD DISTRIBUTORS | 2017-05-25 | 36 | |
| T.W. FOOD | 2020-02-18 | 6 | |
| T.W.FOOD DISTRIBUTORS | 2013-12-09 | 2 | |
| T.W. FOOD DISTRIBUTORS | 2023-08-15 | 1 | |
| T.W. FOOD DISTRIBUTORS | 2020-05-27 | 1 | |
| T.W. FOOD DISTRIBUTORS | 2014-12-09 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||