There are a total of 584 bills of lading on file for Tenax USA LLC between November 12th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 584 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 584 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 591 |
| Notify Party Records | 323 |
| First Shipment on File | Nov 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 34 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TENAX USA LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Tenax USA LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Tenax USA LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TENAX SPA | May 2026 | 719 | 75 |
| TENAX CORPORATION | May 2026 | 1,114 | 37 |
| ARTIGIANA VALPANTENA ABRASIVI SRL | Jan 2026 | 88 | 26 |
| RONCA FERNANDO C. SNC | May 2025 | 27 | 5 |
| GAVAZZI TESSUTI TECNICI SPA | May 2026 | 416 | 5 |
| F.LLI NICOLAI SRL | May 2026 | 117 | 5 |
| TENAX ITALY SRL | Nov 2024 | 21 | 4 |
| CHANGSHA NOBLENESS IMPORT AND EXPOR | Apr 2025 | 22 | 4 |
| UNI-FLEX | Apr 2026 | 43 | 3 |
| May 2026 | 3 | 3 | |
| SOLTEK SRL | Aug 2024 | 70 | 2 |
| NEW POLARIS LUX SRL | Apr 2026 | 19 | 2 |
| Apr 2026 | 2 | 2 | |
| NICOLI SRL | Dec 2025 | 50 | 1 |
| MASTER SURFACE TECHNOLOGY SRL | Nov 2025 | 22 | 1 |
| LANTANIA SRL | Sep 2025 | 13 | 1 |
| KUNSHAN DUAL ADHESIVE PACKAGE INTER | Feb 2026 | 126 | 1 |
| KEST DIATOOLS CO. LTD | May 2026 | 33 | 1 |
| Aug 2022 | 1 | 1 | |
| DIATEX SPA | Jul 2025 | 52 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Tenax USA LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TENARIS | May 2026 | 537 | 2 |
| TENARIS BAY CITY | May 2026 | 3,314 | 66 |
| TENARIS DALMINE SPA | May 2026 | 608 | 23 |
| TENARIS GLOBAL SERVICES (USA) CORP | May 2026 | 33,684 | 476 |
| TENARIS GLOBAL SERVICES CANADA INC | May 2026 | 6,125 | 223 |
| TENARIS GLOBAL SERVICES ECUADOR S.A | May 2026 | 246 | 18 |
| TENARIS GLOBAL SERVICES NIGERIA LTD VAT | May 2026 | 246 | 13 |
| TENARIS TUBOCARIBE LTDA | May 2026 | 1,849 | 72 |
| TENAX CORPORATION | May 2026 | 1,114 | 19 |
| TENAX SPA | May 2026 | 719 | 4 |
| TENCAP TRADING DONGGUAN CO LTD | May 2026 | 170 | 19 |
| TENCATE GEOSYNTHETICS AMERICAS | May 2026 | 105 | 3 |
| TENCATE GEOSYNTHETICS N.A. | May 2026 | 490 | 24 |
| TENCATE GEOSYNTHETICS NORTH AMERICA | Apr 2026 | 100 | 6 |
| TENCATE GRASS | May 2026 | 248 | 1 |
| TENCATE GRASS AMERICAS | May 2026 | 492 | 10 |
| TENCATE PROTECTIVE FABRICS YARN PLANT | May 2026 | 200 | 9 |
| TENCHI TRADING INC. | May 2026 | 133 | 3 |
| TENCHO FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 174 | 9 |
| TENCO IMI | May 2026 | 331 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | ZIMULVN01026267 | ZIMULVN010262672 | 36E | House Bill | ZIMU | 9193305 | SEOUL EXPRESS | 2026-05-26 | SAVANNAH, GEORGIA | LEGHORN ITALY | 6 PKG | 46,235 LB | Pier to Pier | NEW POLARIS LUX SRL | TENAX USA LLC | O.T.S. ASTRACON, LLC | ABRASIVE FOR MARBLE |
| 2026-05-27 | ZIMULVN01026267 | ZIMULVN010262671 | 36E | House Bill | ZIMU | 9193305 | SEOUL EXPRESS | 2026-05-26 | SAVANNAH, GEORGIA | LEGHORN ITALY | 17 PKG | 46,235 LB | Pier to Pier | TENAX SPA | TENAX USA LLC | O.T.S. ASTRACON, LLC | ABRASIVE FOR MARBLE |
| 2026-05-21 | HLCUGOA260414396 | DSVFVRN0017681 | 618W | House Bill | DSVF | 9221839 | PORTO CHELI | 2026-05-16 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 17 CTN | 186 KG | DIAMANT PROGRESS SRL | TENAX USA, LLC | TENAX USA, LLC | TOOLS FOR MAKING ANTIQUE MARBLE AND GRANITEHS CODE 96035000 | |
| 2026-05-18 | COSU6448167140 | FAACFBNYC260120 | 032E | House Bill | FAAC | 9785811 | COSCO SHIPPING LO | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 1 PKG | 630 KG | House to House | KEST DIATOOLS | TENAX USA | TENAX USA | DIAMOND GRINDING GOODS 6804.21 |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | ZIMULVN01026267 |
|---|---|
| House BOL # | ZIMULVN010262673 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ZIMU |
| Voyage # | 36E |
| IMO # | 9193305 |
| Vessel Name | SEOUL EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | LIVORNO |
| Foreign Port of Lading | LEGHORN ITALY (47537) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 46235 LB |
| Weight in KG | 20,972 KG |
| Quantity | 1 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TLLU4443425 |
| Commodity Description |
ABRASIVE FOR MARBLE |
| Shipper Name | LANTANIA SRL |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA GRUMELLO 45/B |
| Address Line 2 | 24127 BERGAMO |
| Address Line 3 | TEL:+39 035 2650943 |
| Address Line 4 | MAIL: INFO@LANTANIA.IT ITALY |
| Consignee Name | TENAX USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3300 WESTINGHOUSE BLVD |
| Address Line 2 | 28273 CHARLOTTE, NC |
| Address Line 3 | USA |
| Notify Party Name | O.T.S. ASTRACON, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3115 BEAM ROAD |
| Address Line 2 | 28217 CHARLOTTE NC US |
| Address Line 3 | TI 704 424 5522 |
| Address Line 4 | OTSARRIVAL@OTSUSA.COM |
| Container Number | TLLU4443425 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 81453 |
| Seal Number 1 | 81453 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ABRASIVE FOR MARBLE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO NUMBERS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 489 | 2026-05-08 |
| Charleston, South Carolina | 47 | 2026-04-15 |
| Newark, New Jersey | 18 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 14 | 2020-12-09 |
| Los Angeles, California | 6 | 2020-01-09 |
| Oakland, California | 4 | 2017-05-16 |
| New York, New York | 4 | 2013-12-23 |
| Miami, Florida | 1 | 2024-05-06 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2022-06-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| La Spezia Italy | 294 | 2026-04-15 |
| Genoa Italy | 229 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 20 | 2024-09-26 |
| Leghorn Italy | 17 | 2026-03-04 |
| Barcelona Spain | 6 | 2016-09-27 |
| Hong Kong Hong Kong | 5 | 2016-11-15 |
| Gioia Tauro Italy | 4 | 2022-06-10 |
| Halifax, NS Canada | 3 | 2014-09-03 |
| Piraeus Greece | 2 | 2022-07-26 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-05-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Tenax USA LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TENAX USA LLC | 7606 WHITEHALL EXECUTIVE CENTER DRIVE SUITE 400 CHARLOTTE NC 28273 USA | 2026-01-03 | 20 |
| TENAX USA LLC | 3300 WESTINGHOUSE BLVD 28273 CHARLOTTE. NC USA | 2025-12-11 | 12 |
| TENAX USA LLC | 2025-07-19 | 2 | |
| TENAX USA LLC | 2026-01-03 | 2 | |
| TENAX USA LLC | 2025-11-17 | 2 | |
| TENAX USA LLC | 2026-01-15 | 1 | |
| TENAX USA LLC | 2025-06-23 | 1 | |
| TENAX USA LLC | 2026-01-15 | 1 | |
| TENAX USA LLC | 2025-08-29 | 1 | |
| TENAX USA LLC | 2025-08-22 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Tenax USA LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 12 | |
| 2019-03-08 | 17 | |
| 2014-08-30 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Tenax USA LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 6 | |
| 2025-02-01 | 2 |