There are a total of 248 bills of lading on file for Tencate Grass between April 11th, 2013 and May 2nd, 2026.
Of those 248 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 248 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 278 |
| Notify Party Records | 24 |
| First Shipment on File | Apr 11th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 2nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 12 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TENCATE GRASS.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Tencate Grass, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Tencate Grass in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TEN CATE THIOLON MIDDLE EAST L.L.C. | Apr 2026 | 426 | 51 |
| TEN CATE THIOLON B.V. | May 2026 | 970 | 21 |
| POLYTEKS TEKSTIL SANAYI ARASTIRMA V | May 2026 | 34 | 3 |
| TEN CATE THIOBAC | Jun 2021 | 303 | 2 |
| Jul 2022 | 3 | 1 | |
| TEN CATE ADVANCED COMPOSITES BV | Feb 2026 | 186 | 1 |
| STC SPINNZWIRN GMBH | Mar 2026 | 69 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Tencate Grass.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TENARIS GLOBAL SERVICES (USA) CORP | May 2026 | 33,684 | 476 |
| TENARIS GLOBAL SERVICES NIGERIA LTD VAT | May 2026 | 246 | 13 |
| TENARIS TUBOCARIBE LTDA | May 2026 | 1,849 | 72 |
| TENAX CORPORATION | May 2026 | 1,114 | 19 |
| TENAX SPA | May 2026 | 719 | 4 |
| TENAX USA LLC | May 2026 | 584 | 10 |
| TENCAP TRADING DONGGUAN CO LTD | May 2026 | 170 | 19 |
| TENCATE GEOSYNTHETICS AMERICAS | May 2026 | 105 | 3 |
| TENCATE GEOSYNTHETICS N.A. | May 2026 | 490 | 24 |
| TENCATE GEOSYNTHETICS NORTH AMERICA | Apr 2026 | 100 | 6 |
| TENCATE GRASS AMERICAS | May 2026 | 492 | 10 |
| TENCATE PROTECTIVE FABRICS YARN PLANT | May 2026 | 200 | 9 |
| TENCHI TRADING INC. | May 2026 | 133 | 3 |
| TENCHO FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 174 | 9 |
| TENCO IMI | May 2026 | 331 | 10 |
| TENCOM DEQING COMPOSTE MATERIALS CO | May 2026 | 516 | 2 |
| TENCOM LIMITED | May 2026 | 419 | 5 |
| TEND TECHNOLOGY CO., LTD. | May 2026 | 558 | 5 |
| TENDECO SALES, INC. | Jun 2025 | 498 | 0 |
| TENDENCIA GASTRONOMICA S.A. DE C.V. | May 2026 | 309 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-16 | MAEU263681045 | MAEU265062761 | 604W | House Bill | MAEU | 9229831 | YANTIAN EXPRESS | 2026-02-14 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 80 PKG | 68,963 LB | Container Yard | TEN CATE THIOLON BV | TENCATE GRASS N A | THIOLON PE YARN | |
| 2026-01-13 | HLCUHAM2512AQNJ0 | AWSLAWSL303670 | 551W | House Bill | AWSL | 9332858 | SUAPE EXPRESS | 2026-01-12 | SAVANNAH, GEORGIA | STADE GERMANY | 2 PKG | 8,820 K | STC SPINNZWIRN GMBH | TENCATE GRASS | TENCATE GRASS | ELECTRIC CABINET | |
| 2026-01-03 | MAEU262081993 | 550W | In-bond Automated | MAEU | 9229843 | NINGBO EXPRESS | 2026-01-01 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 80 PKG | 68,850 LB | Container Yard | TENCATE GRASS N A | THIOLON PE YARN | |||
| 2026-01-03 | MAEU262081834 | 550W | In-bond Automated | MAEU | 9229843 | NINGBO EXPRESS | 2026-01-01 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 80 PKG | 93,486 LB | Container Yard | TENCATE GRASS N A | WOVEN FABRICS OTHER COLORING MATTER | |||
| Run Date | 2026-02-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-20 |
| Trade Update Date | 2026-01-26 |
| Master BOL # | MAEU263681357 |
|---|---|
| House BOL # | MAEU265648399 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 605W |
| IMO # | 9229843 |
| Vessel Name | NINGBO EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HENGELO |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 91024 LB |
| Weight in KG | 41,288 KG |
| Quantity | 80 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
MRKU2557030 TIIU5220790 |
| Commodity Description |
OTHER COLORING MATTER WOVEN FABRICS OTHER COLORING MATTER WOVEN FABRICS |
| Shipper Name | TEN CATE ADVANCED COMPOSITES BV |
|---|---|
| Address Line 1 | 1131 BROADWAY STREET TN 37321 DAYTO |
| City | NIJVERDAL |
| State Province | GA |
| Zip Code | 7443 RE |
| Country Code | NL |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | N.FULLER@TENCATEGRASS.COM |
| Shipper Name | TEN CATE ADVANCED COMPOSITES BV |
|---|---|
| Address Line 1 | 1131 BROADWAY STREET TN 37321 DAYTO |
| City | NIJVERDAL |
| State Province | GA |
| Zip Code | 7443 RE |
| Country Code | NL |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 14238478408 |
| Consignee Name | TENCATE GRASS N A |
|---|---|
| Address Line 1 | 1131 BROADWAY STREET TN 37321 DAYTO |
| City | DALTON |
| State Province | GA |
| Zip Code | 307214886 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | N.FULLER@TENCATEGRASS.COM |
| Consignee Name | TENCATE GRASS N A |
|---|---|
| Address Line 1 | 1131 BROADWAY STREET TN 37321 DAYTO |
| City | DALTON |
| State Province | GA |
| Zip Code | 307214886 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 14238478408 |
| Container Number | MRKU2557030 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TSK6055669 |
| Seal Number 1 | TSK6055669 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | OTHER COLORING MATTER WOVEN FABRICS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Container Number | TIIU5220790 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TSK6055619 |
| Seal Number 1 | TSK6055619 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | OTHER COLORING MATTER WOVEN FABRICS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 214 | 2026-01-13 |
| Charleston, South Carolina | 31 | 2026-05-04 |
| Houston, Texas | 2 | 2013-05-29 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2019-05-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 88 | 2026-05-04 |
| Jebel Ali United Arab Emirates | 63 | 2023-03-20 |
| Anvers Belgium | 59 | 2022-10-22 |
| Mundra India | 18 | 2022-11-07 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 4 | 2022-04-22 |
| Jawaharlal Nehru India | 3 | 2022-11-15 |
| Stade Germany | 2 | 2026-01-13 |
| Gemlik Turkey | 2 | 2025-08-08 |
| Salalah Oman | 2 | 2022-07-12 |
| Singapore Singapore | 2 | 2022-04-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Tencate Grass that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TENCATE GRASS | BROADWAY STREET 1131 DAYTON TN 37321 US | 2026-01-13 | 1 |
| TENCATE GRASS | 1131 BROADWAY STREET DAYTON 37321 UNITED STATES | 2025-06-16 | 1 |
| TENCATE GRASS | 2022-10-31 | 66 | |
| TENCATE GRASS NA | 2018-02-10 | 59 | |
| TENCATE GRASS NA | 2023-03-02 | 21 | |
| TENCATE GRASS N.A. | 2023-05-30 | 20 | |
| TEN CATE GRASS | 2019-04-09 | 12 | |
| TENCATE GRASS | 2022-10-22 | 12 | |
| TENCATE GRASS N.A | 2022-01-06 | 9 | |
| TEN CATE GRASS | 2021-02-08 | 8 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Tencate Grass.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-04 | 48 | |
| 2025-08-08 | 3 | |
| 2023-03-20 | 3 | |
| 2023-01-16 | 3 | |
| 2023-01-16 | 2 | |
| 2022-10-04 | 1 | |
| 2014-02-08 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Tencate Grass.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-04 | 11 | |
| 2022-04-22 | 1 |