There are a total of 67 bills of lading on file for Tengsuffei Inc between November 6th, 2024 and May 13th, 2026.
Of those 67 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 67 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 67 |
| Notify Party Records | 29 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 27 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TENGSUFFEI INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Tengsuffei Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Tengsuffei Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| XIAMEN MELODY ART & CRAFT CO.,LTD | May 2026 | 70 | 23 |
| XIAMEN JIABAITAI INDUSTRY&TRADE CO. | May 2026 | 351 | 12 |
| FUZHOU TOLOOG ELECTRONIC COMMERCE | Sep 2025 | 13 | 6 |
| SHENZHEN JIABAI TRADING CO., LTD | May 2026 | 1,029 | 5 |
| SHENZHEN PRUKE TRADING CO. LTD | May 2026 | 484 | 4 |
| Dec 2025 | 10 | 4 | |
| XIAMEN SHUANGZIMEN SUPPLY CHAIN | Dec 2024 | 506 | 3 |
| SAN SHENG (QUANZHOU) TRADING | May 2026 | 48 | 3 |
| XIAMEN MA PAN YUN CUO SHANG MAO CO | Jul 2025 | 42 | 2 |
| Sep 2025 | 6 | 2 | |
| May 2026 | 1 | 1 | |
| SHANGHAI SANHE SHENG ELECTRIC CO | May 2026 | 14 | 1 |
| FUJIAN SENCHENGHUI SUPPLY CHAIN MAN | Jun 2025 | 19 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Tengsuffei Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TENGAI TRADE INC | Nov 2024 | 129 | 0 |
| TENGCHUANG TRADING LLC | May 2026 | 186 | 25 |
| TENGCO INC. | May 2026 | 4,278 | 160 |
| TENGDA FURNITURE CO.,LTD | Jun 2024 | 181 | 0 |
| TENGFEI TECHNOLOGY CO. LTD | May 2026 | 237 | 13 |
| TENGGUO INTERNATIONAL TRADE | Mar 2024 | 157 | 0 |
| TENGHUI INDUSTRIAL GROUP LTD | May 2026 | 241 | 117 |
| TENGIZCHEVROIL LLP | Apr 2026 | 185 | 1 |
| TENGJIE COMMODITIES CO.,LTD. | Feb 2026 | 207 | 0 |
| TENGMING LIMITED | Sep 2023 | 1,710 | 0 |
| TENGXI TRADING(SHANGHAI) CO., LTD. | Dec 2021 | 324 | 0 |
| TENGXIANG CROSS-BORDER E-COM | Jan 2026 | 72 | 0 |
| TENGYUAN WIRE(VIETNAM) COMPANY LTD | May 2026 | 512 | 37 |
| TENGYUE ELECTRIC APPLIANCE | May 2026 | 152 | 9 |
| TENGYUE NETWORK TECHNOLOGY CO. | Jan 2026 | 76 | 0 |
| TENGZHOU EASTERN STEEL CORD CO. | Apr 2026 | 124 | 5 |
| TENGZHOU ETERNAL GLASS COMPANY LIMI | Oct 2025 | 416 | 0 |
| TENGZHOU FUJIAN E-COMMERCE CO. | Jan 2025 | 92 | 0 |
| TENGZHOU JINGCHENG MIRROR CO.,LTD | Apr 2026 | 131 | 1 |
| TENGZHOU TRI UNION MACHINERY CO LTD | May 2026 | 1,630 | 22 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-25 | EGLV146600203765 | MIGCXM26040144 | 076E | House Bill | MIGC | 9645918 | CSCL EAST CHINA SEA | 2026-04-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 780 CTN | 12,737 K | House to House | SHENZHEN PRUKE TRADING | TENGSUFFEI INC | KITCHEN PLASTIC BOX | |
| 2026-04-23 | WHLC026G514117 | MIGCXM26040131 | E017 | House Bill | MIGC | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 695 CTN | 9,265 K | SHENZHEN PRUKE TRADING | TENGSUFFEI INC | KITCHEN PLASTIC BOX DECORATIVE PICTURE TRAIL RUNNING SHOES PILLOW | ||
| 2026-04-15 | COSU6448374960 | MIGCXM26030516 | 083E | House Bill | MIGC | 9486087 | OOCL UTAH | 2026-04-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 811 CTN | 12,352 K | House to House | SHENZHEN PRUKE TRADING | TENGSUFFEI INC | KITCHEN PLASTIC BOX PLASTIC PHOTO ALBUM | |
| 2026-04-08 | COSU9506066170 | GUGWMC260301156 | 162E | House Bill | GUGW | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-04-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 689 CTN | 11,201 KG | House to House | SAN SHENG (QUANZHOU) TRADING | TENGSUFFEI INC | TENGSUFFEI INC | KITCHEN PLASTIC BOX;PLASTIC PHOTO ALBUM |
| Run Date | 2026-04-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-06 |
| Master BOL # | COSU9506369330 |
|---|---|
| House BOL # | GUGWMC260400259 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GUGW |
| Voyage # | 172E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL ATLANTA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13453 KG |
| Weight in KG | 13,453 KG |
| Quantity | 991 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CXDU2198909 |
| Commodity Description |
KITCHEN PLASTIC BOX |
| Shipper Name | SHENZHEN PRUKE TRADING CO. LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | SHOP 103, NO.9, LANE 16, WANGTANG,Y |
| Address Line 2 | ANGMEI VILLAGE, BANTIAN STREET, LON |
| Address Line 3 | GGANG DISTRICT, SHENZHEN |
| Consignee Name | TENGSUFFEI INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 350 NORTHERN BLVD STE 324-1331 ALBA |
| Address Line 2 | NY, NY 12204 |
| Notify Party Name | TENGSUFFEI INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 350 NORTHERN BLVD STE 324-1331 ALBA |
| Address Line 2 | NY, NY 12204 |
| Container Number | CXDU2198909 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX079606 |
| Seal Number 1 | CX079606 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | KITCHEN PLASTIC BOX |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 39 | 2026-04-29 |
| Los Angeles, California | 26 | 2026-05-02 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-05-14 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2025-02-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 49 | 2026-04-29 |
| Yantian China (Mainland) | 9 | 2025-05-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2026-05-02 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2025-09-04 |
| Pusan South Korea | 2 | 2026-05-14 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2025-02-12 |
Below are the top 9 company names and addresses for Tengsuffei Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TENGSUFFEI INC | 350 NORTHERN BLVD STE 324-1331 ALBANY NY 12204 US | 2026-05-02 | 31 |
| TENGSUFFEI INC | 350 NORTHERN BLVD STE 324-1331 ALBANY,NY 12204 ALBANY NY 12204 US | 2026-04-15 | 16 |
| TENGSUFFEI INC | 2026-04-29 | 14 | |
| TENGSUFFEI INC | 2025-06-18 | 11 | |
| TENGSUFFEI INC | 2025-07-24 | 2 | |
| TENGSUFFEI INC | 2025-07-10 | 1 | |
| TENGSUFFEI INC | 2026-05-14 | 1 | |
| TENGSUFFEI INC | 2025-05-21 | 1 | |
| TENGSUFFEI INC | 2025-05-21 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 4 email addresses on file for Tengsuffei Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-24 | 2 | |
| 2025-03-12 | 9 | |
| 2025-03-12 | 1 | |
| 2024-12-24 | 8 |