There are a total of 512 bills of lading on file for Tengyuan Wire(Vietnam) Company Ltd between September 14th, 2019 and May 21st, 2026.
Of those 512 bills of lading, 14 were within the past 30 days and 37 were within the past 90 days.
| Total Records | 512 |
|---|---|
| Shipper Records | 512 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 14th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 14 |
| Records in Last 90 Days | 37 |
| Records in the Past Year | 136 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TENGYUAN WIRE(VIETNAM) COMPANY LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Tengyuan Wire(Vietnam) Company Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Tengyuan Wire(Vietnam) Company Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SUPERIOR METALS & ALLOYS INC. | May 2026 | 617 | 186 |
| BYRAM STEEL TRADING CO.,INC | May 2026 | 1,519 | 109 |
| MONARCH METALS INC | May 2026 | 851 | 83 |
| PRECISION METALS SERVICES INC | May 2026 | 2,418 | 43 |
| CLENDENIN BROTHERS | Jan 2025 | 112 | 9 |
| REGENCY ROPE RIGGING HARDWARE INC | Feb 2023 | 28 | 3 |
| GIBBS WIRE AND STEEL COMPANY LLC | May 2026 | 1,382 | 3 |
| RIVERDALE MILLS CORPORATION | Apr 2026 | 156 | 2 |
| PRECISION METAL WORKS LIMITED | May 2026 | 1,321 | 2 |
| GERARD DANIEL WORLDWIDE | May 2026 | 2,714 | 2 |
| Jan 2026 | 5 | 1 | |
| Jan 2025 | 3 | 1 | |
| A KARPAT HARDWARE LTD. | Mar 2026 | 41 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Tengyuan Wire(Vietnam) Company Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TENGDA FURNITURE CO.,LTD | Jun 2024 | 181 | 0 |
| TENGFEI TECHNOLOGY CO. LTD | May 2026 | 237 | 13 |
| TENGGUO INTERNATIONAL TRADE | Mar 2024 | 157 | 0 |
| TENGHUI INDUSTRIAL GROUP LTD | May 2026 | 241 | 117 |
| TENGIZCHEVROIL LLP | Apr 2026 | 185 | 1 |
| TENGJIE COMMODITIES CO.,LTD. | Feb 2026 | 207 | 0 |
| TENGMING LIMITED | Sep 2023 | 1,710 | 0 |
| TENGSUFFEI INC | May 2026 | 67 | 7 |
| TENGXI TRADING(SHANGHAI) CO., LTD. | Dec 2021 | 324 | 0 |
| TENGXIANG CROSS-BORDER E-COM | Jan 2026 | 72 | 0 |
| TENGYUE ELECTRIC APPLIANCE | May 2026 | 152 | 9 |
| TENGYUE NETWORK TECHNOLOGY CO. | Jan 2026 | 76 | 0 |
| TENGZHOU EASTERN STEEL CORD CO. | Apr 2026 | 124 | 5 |
| TENGZHOU ETERNAL GLASS COMPANY LIMI | Oct 2025 | 416 | 0 |
| TENGZHOU FUJIAN E-COMMERCE CO. | Jan 2025 | 92 | 0 |
| TENGZHOU JINGCHENG MIRROR CO.,LTD | Apr 2026 | 131 | 1 |
| TENGZHOU TRI UNION MACHINERY CO LTD | May 2026 | 1,630 | 22 |
| TENJOULAND FOREST PRODUCTS INC. | May 2026 | 506 | 28 |
| TENKA FLEXIBLE PACKAGING INC | Feb 2022 | 479 | 0 |
| TENKAICHI CORPORATION | May 2026 | 304 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | ZIMUHCM80624093 | KFUNA2604530140 | K615A | House Bill | KFUN | 9401104 | MSC SOLA | 2026-05-16 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 22 PKG | 21,190 KG | Pier to Pier | TENGYUAN WIRE ( VIETNAM ) COMPANY | SUPERIOR METALS&ALLOYS INC. | ORBIT BROKERS | STAINLESS STEEL WIRE HS CODE 72230090 |
| 2026-05-18 | ONEYSGNG70868802 | GBORAGSFC2604082 | 041E | House Bill | GBOR | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 28 PKG | 18,286 K | Container Yard | TENGYUAN WIRE VIETNAMCOMPANY LTD | SUPERIOR METALS & ALLOYS USA INC | STAINLESS STEEL WIRE HS CODE: 72230090 | |
| 2026-05-18 | HLCUSGN2603ASKC8 | GBORAGSFC2604002 | E009 | House Bill | GBOR | 9941142 | WAN HAI A13 | 2026-05-16 | NORFOLK, VIRGINIA | VUNG TAU VIETNAM | 52 PKG | 34,655 K | House to House | TENGYUAN WIRE VIETNAM COMPANY | BYRAM STEEL TRADING | STAINLESS STEEL WIRE HSCODE: 72230090 STAINLESS STEEL WIRE HS CODE: 72230090 | |
| 2026-05-14 | MEDUR7553585 | GBORAGSFC2604129 | 615N | House Bill | GBOR | 9930959 | MSC DARLENE | 2026-05-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 50 PKG | 19,422 K | House to House | TENGYUAN WIRE VIETNAM COMPANY LTD | SUPERIOR METALS & ALLOYS USA INC | STAINLESS STEEL WIRE HS CODE: 72230090 | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | ZIMUHCM80626408 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNA2604530676 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | K616A |
| IMO # | |
| Vessel Name | EXPRESS ATHENS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | HO CHI MINH, VN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21354 KG |
| Weight in KG | 21,354 KG |
| Quantity | 23 PKG |
| Volume | 22 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MAGU2384810 |
| Commodity Description |
STAINLESS STEEL WIRE HS CODE 72230090 |
| Shipper Name | TENGYUAN WIRE ( VIETNAM ) COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT 131B2, LONG GIANG INDUSTRIAL |
| Address Line 2 | PARK,TAN PHUOC 3 COMMUNE DONG THAP |
| Address Line 3 | VIETNAM 863900 |
| Consignee Name | SUPERIOR METALS&ALLOYS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1315 PICKERING PARKWAY, |
| Address Line 2 | SUITE/FLOOR #300, PICKERING ON |
| Address Line 3 | CANADA L1V 7G5 |
| Notify Party Name | ORBIT BROKERS |
|---|---|
| Address Line 1 | VISTA CARGO TERMINAL 6500 SILVER |
| Address Line 2 | DART DR.,BLDG,D SUITE 251 |
| Address Line 3 | MISSISSAUGA ON CANADA L5P 1C3 |
| Container Number | MAGU2384810 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4261237033 |
| Seal Number 1 | A4261237033 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | STAINLESS STEEL WIRE HS CODE 72230090 |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 121 | 2026-05-01 |
| Seattle, Washington | 78 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 76 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 73 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 72 | 2026-03-31 |
| Norfolk, Virginia | 40 | 2026-05-18 |
| Baltimore, Maryland | 21 | 2024-12-04 |
| Houston, Texas | 11 | 2023-06-17 |
| New York, New York | 9 | 2025-05-16 |
| New Orleans, Louisiana | 5 | 2023-02-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 323 | 2026-05-22 |
| All Other Viet Nam Ports | 52 | 2026-05-01 |
| Yantian China (Mainland) | 28 | 2026-04-04 |
| Pusan South Korea | 25 | 2026-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 21 | 2026-03-31 |
| Tan Cang Vietnam | 16 | 2025-08-09 |
| Hong Kong Hong Kong | 14 | 2025-07-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 11 | 2026-05-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 6 | 2026-01-27 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 4 | 2025-04-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Tengyuan Wire(Vietnam) Company Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TENGYUAN WIRE(VIETNAM) COMPANY LTD | LOT 131B2, LONGGIANG IZ TAN PHUOC 3 COMMUNE DONG THAP PROVINCE VN | 2026-03-30 | 45 |
| TENGYUAN WIRE(VIETNAM) COMPANY LTD | LOT 131B2, LONGGIANG, TANLAP1, TANPHUOC, TIEN GIANG TIEN GIANG PROVINCE VN | 2025-07-28 | 39 |
| TENGYUAN WIRE(VIETNAM) COMPANY LTD | 2025-08-19 | 1 | |
| TENGYUAN WIRE ( VIETNAM ) COMPANY | 2026-05-22 | 32 | |
| TENGYUAN WIRE VIETNAM COMPANY LIMITED | 2025-01-14 | 28 | |
| TENG YUAN WIRE (VIETNAM) CO., LTD | 2025-05-02 | 18 | |
| TENGYUAN WIRE(VIETNAM) COMPANY LIMI | 2025-01-20 | 17 | |
| TENGYUAN WIRE(VIETNAM) COMPANY LTD | 2025-05-19 | 17 | |
| TENG YUAN WIRE (VIETNAM) CO., LTD. | 2024-07-20 | 15 | |
| TENGYUAN WIRE ( VIETNAM ) COMPANY | 2025-08-19 | 15 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Tengyuan Wire(Vietnam) Company Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-01 | 11 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||