There are a total of 390 bills of lading on file for Vortex Enterprise between April 10th, 2013 and May 10th, 2026.
Of those 390 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 390 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 386 |
| Notify Party Records | 467 |
| First Shipment on File | Apr 10th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 38 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VORTEX ENTERPRISE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Vortex Enterprise, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Vortex Enterprise in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HAENONG CO., LTD. | May 2026 | 68 | 32 |
| JIN HEUNG FOOD CO,LTD | May 2026 | 1,531 | 20 |
| HOME SHOPPING | Jan 2026 | 79 | 18 |
| JD INDUSTRY | Apr 2026 | 21 | 16 |
| HUNAN XIANGBAO BAMBOO&WOOD PRODUCTS | May 2026 | 46 | 16 |
| YIYANG TONGDA BAMBOO AND WOOD PRODU | Jan 2024 | 203 | 15 |
| SE-GWANG COMPUTER FORM CO., LTD | Apr 2026 | 14 | 14 |
| FROMBIO CO. LTD. | Jan 2026 | 30 | 12 |
| GOOD SENSE INC | Jul 2025 | 143 | 11 |
| Jul 2025 | 9 | 9 | |
| ILWOUL GML CORP | Apr 2026 | 28 | 8 |
| Jan 2026 | 10 | 7 | |
| Sep 2025 | 7 | 6 | |
| KD HEALTHCARE CO | Dec 2023 | 14 | 6 |
| WOORI HOMESHOPPING CO., LTD. | Mar 2026 | 24 | 5 |
| RANEE AND LIFE | Nov 2021 | 11 | 5 |
| Apr 2026 | 4 | 4 | |
| MYMI CO.,LTD. | Apr 2026 | 24 | 3 |
| Apr 2026 | 3 | 3 | |
| HM GLOBAL | Jun 2025 | 40 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vortex Enterprise.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VORETO (XIAMEN) PLUMBING TECHNOLOGY | May 2026 | 597 | 8 |
| VORK VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY | May 2026 | 486 | 110 |
| VORKA IMPEX | May 2026 | 635 | 7 |
| VORMAX INTERNATIONAL INC | Dec 2025 | 500 | 0 |
| VORMENFABRIEK TILBURG B.V. | Aug 2025 | 222 | 0 |
| VORNADO AIR LLC | Jul 2023 | 3,143 | 0 |
| VORNEXA INC | May 2026 | 138 | 135 |
| VORO, INC | Sep 2024 | 168 | 0 |
| VORTAERY INC | May 2026 | 225 | 156 |
| VORTANIS COMPLEX CD ROAD TRADING LI | Apr 2026 | 124 | 71 |
| VORTEX HYDRA SRL | May 2026 | 202 | 6 |
| VORTEX INTERNATIONAL ENTERPRISES. | Jan 2026 | 478 | 0 |
| VORTEX LINK LLC | May 2026 | 144 | 100 |
| VORTEX OPTICS | Jan 2020 | 1,453 | 0 |
| VORTEX RACING | Dec 2025 | 324 | 0 |
| VORTEX TECHNOLOGIES INC | May 2026 | 501 | 9 |
| VORTEX WORLDWIDE LOGISTICS | May 2026 | 1,634 | 78 |
| VORWERK AUTOTEC GMBH & CO. KG | May 2026 | 841 | 12 |
| VORWERK AUTOTEC POLSKA SP Z.O.O. UL. PODGORNA | May 2026 | 1,960 | 13 |
| VORWERK AUTOTEC SERBIA D.O.O. | Apr 2026 | 188 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 | HDMUSELM77238700 | MNQRLOS2603158 | 0012E | House Bill | MNQR | 9955246 | HMM RUBY | 2026-04-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 113 PKG | 16,700 KG | Pier to Pier | YOUNG POONG | VORTEX ENTERPRISE | VORTEX ENTERPRISE | RICE FLOUR PREPARATION |
| 2026-04-16 | HDMUSELM77238700 | MNQRLOS2603157 | 0012E | House Bill | MNQR | 9955246 | HMM RUBY | 2026-04-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 5 PKG | 16,700 KG | Pier to Pier | HB CORPORATION | VORTEX ENTERPRISE | VORTEX ENTERPRISE | TABLE MAT |
| 2026-04-16 | HDMUSELM77238700 | MNQRLOS2603156 | 0012E | House Bill | MNQR | 9955246 | HMM RUBY | 2026-04-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 12 PKG | 16,700 KG | Pier to Pier | JSPRINTEC | VORTEX ENTERPRISE | VORTEX ENTERPRISE | PRINTED LABEL |
| 2026-04-16 | HDMUSELM77238700 | MNQRLOS2603155 | 0012E | House Bill | MNQR | 9955246 | HMM RUBY | 2026-04-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 120 PKG | 16,700 KG | Pier to Pier | DUZON GRILLO, INC | VORTEX ENTERPRISE | VORTEX ENTERPRISE | RANEE GAS WIDE GRILL |
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-19 |
| Trade Update Date | 2026-03-29 |
| Master BOL # | OOLU2324199561 |
|---|---|
| House BOL # | NSBWCSX02970121 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NSBW |
| Voyage # | 0P50C |
| IMO # | 9473028 |
| Vessel Name | CMA CGM MELISANDE |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | YANTIAN CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19720 K |
| Weight in KG | 19,720 KG |
| Quantity | 966 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU9285179 |
| Commodity Description |
BAMBOO CHOPSTICKS RED PEPPER POWDER EXTRA CAR TON BOX |
| Shipper Name | HUNAN XIANGBAO BAMBOO&WOOD PRODU |
|---|---|
| Address Line 1 | CTS CO.,LTD XIANGTAN COUNTY CHA EN |
| Address Line 3 | VILLAGE TOWN CHA EN VILLAGE EARTH |
| City | XIANGTAN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | VORTEX ENTERPRISE |
|---|---|
| Address Line 1 | 13007 LAKELAND RD |
| City | SANTA FE SPRINGS |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90670 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOCU9285179 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKYL0941 |
| Seal Number 1 | OOLKYL0941 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BAMBOO CHOPSTICKS RED PEPPER POWDER EXTRA CAR TON BOX |
| Marks and Numbers 1 | N/M . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 194 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 193 | 2026-04-20 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2017-09-06 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2022-12-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 313 | 2026-05-06 |
| Shanghai China (Mainland) | 26 | 2023-08-16 |
| Yantian China (Mainland) | 24 | 2026-05-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 10 | 2023-04-15 |
| Kwangyang South Korea | 6 | 2021-11-26 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2025-06-10 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2023-05-04 |
| Coryton United Kingdom | 1 | 2022-12-23 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2022-04-15 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2022-04-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vortex Enterprise that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VORTEX ENTERPRISE | 13007 LAKELAND RD.SANTA FE SPRINGS, CA 90670 USA | 2026-01-29 | 45 |
| VORTEX ENTERPRISE | 13007 LAKELAND RD, SANTA FE SPRINGS , CA 90670 | 2025-11-04 | 43 |
| VORTEX ENTERPRISE | 2026-05-06 | 41 | |
| VORTEX ENTERPRISE | 2026-04-16 | 25 | |
| VORTEX ENTERPRISE | 2026-05-11 | 14 | |
| VORTEX ENTERPRISE | 2026-01-29 | 13 | |
| VORTEX ENTERPRISE | 2026-01-29 | 3 | |
| VORTEX ENTERPRISE | 2026-01-29 | 3 | |
| VORTEX ENTERPRISE | 2025-07-12 | 3 | |
| VORTEX ENTERPRISE | 2026-01-29 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Vortex Enterprise.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-29 | 48 | |
| 2026-01-29 | 35 | |
| 2026-01-29 | 10 | |
| 2025-07-12 | 2 | |
| 2025-07-12 | 1 | |
| 2025-05-13 | 7 | |
| 2023-02-21 | 1 | |
| 2022-11-08 | 14 | |
| 2022-11-08 | 1 | |
| 2021-07-10 | 14 |
Below are the top 3 email addresses on file for Vortex Enterprise.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-25 | 1 | |
| 2024-09-18 | 6 | |
| 2020-08-13 | 1 |