There are a total of 559 bills of lading on file for Weihai Sangmin Imp.&EXP.Co.,Ltd between October 27th, 2013 and May 17th, 2026.
Of those 559 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 559 |
|---|---|
| Shipper Records | 559 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 27th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 53 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP.CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Weihai Sangmin Imp.&EXP.Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Weihai Sangmin Imp.&EXP.Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HANA NY LLC | May 2026 | 341 | 253 |
| MUSTBE USA INC | May 2026 | 620 | 1 |
| AXION SA | May 2026 | 146 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Weihai Sangmin Imp.&EXP.Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WEIHAI NEW BEIYANG RONGXIN TECHNOLO | Apr 2026 | 269 | 2 |
| WEIHAI PACIFIC COMPOSITES CO.,LTD | Apr 2026 | 226 | 6 |
| WEIHAI PAWS CHOICE CO.,LTD | Jun 2025 | 147 | 0 |
| WEIHAI PEARL SILICA GEL CO.,LTD | Jan 2026 | 703 | 0 |
| WEIHAI PIDC NEW MATERIALS CO., LTD. | May 2026 | 1,701 | 49 |
| WEIHAI PTC INTERNATIONAL CO.,LTD. | May 2026 | 456 | 1 |
| WEIHAI QZ-BLUESEA FOODS CO.,LTD. | Mar 2026 | 139 | 3 |
| WEIHAI REIHOUNG SPORTING GOODS CO LTD | Apr 2026 | 135 | 1 |
| WEIHAI RUITAI IMPORT AND EXPORT TRADE CO.,LTD | Mar 2025 | 292 | 0 |
| WEIHAI RUNSHUO IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 253 | 2 |
| WEIHAI SANLONG IMP AND EXP CO., LTD | Jul 2025 | 684 | 0 |
| WEIHAI SANYANG CLOTHING CO.,LTD | May 2024 | 785 | 0 |
| WEIHAI SELECT GARMENT CO.,LTD. | May 2026 | 662 | 2 |
| WEIHAI SHANHUA WEAVERS CARPET CO. | May 2026 | 540 | 12 |
| WEIHAI SHENGJIA TRADING CO.,LTD. | Mar 2025 | 306 | 0 |
| WEIHAI SHIHAN AUTO PARTS CO.,LTD | Sep 2024 | 142 | 0 |
| WEIHAI SHINEWAY TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 217 | 4 |
| WEIHAI SINOLURES CO.,LTD. | May 2026 | 135 | 3 |
| WEIHAI SUMMIT OUTDOOR PRODUCT | May 2026 | 123 | 4 |
| WEIHAI TEXTILE GROUP IMPORT AND EXP | May 2026 | 4,318 | 21 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | MATS5412172000 | PEVHDRN26040887 | 015E | House Bill | PEVH | 9302578 | MATSON MAGNOLIA | 2026-05-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 70 CTN | 934 K | Pier to Pier | WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP. | HANA NY LLC | WOVEN DRESS WOMEN'S KNIT TOP | |
| 2026-04-28 | MATS7494350000 | PEVHDRN26040468 | 072E | House Bill | PEVH | 9719068 | KAIMANA HILA | 2026-04-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 116 CTN | 1,485 K | WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP. | HANA NY LLC | LADIES' KNITTED TANK PO/PO MENS' KN ITTED TEE PO/PO | ||
| 2026-04-20 | MATS3513985000 | PEVHDRN26040222 | 023E | House Bill | PEVH | 9349801 | MATSON WAIKIKI | 2026-04-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 162 CTN | 2,184 K | Pier to Pier | WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP. | HANA NY LLC | LADIES' KNITTED TOP PO LADIES' KNITTED T EE PO/PO/PO LADIES' KNITTED TA NK PO/PO/PO MENS' KNITTED POLO PO/PO/PO | |
| 2026-04-13 | MATS5861270000 | PEVHDRN26031398 | 071E | House Bill | PEVH | 9814612 | MATSONIA | 2026-04-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 102 CTN | 1,119 K | Pier to Pier | WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP. | HANA NY LLC | MENS' KNITTED POLO PO MENS' KNITTED SHIR T PO MENS' KNITTED TEE PO MENS' WOV EN PANT XPLORER PANTS | |
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-11 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | MATS4210190000 |
|---|---|
| House BOL # | PEVHDRN26041383 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PEVH |
| Voyage # | 097E |
| IMO # | |
| Vessel Name | DANIEL K INOUYE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3239 K |
| Weight in KG | 3,239 KG |
| Quantity | 284 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU4619956 |
| Commodity Description |
LADIES' KNITTED HOODIE POXXXXX LADIES' KNITTE D TANK POXXXXX LADIES' KNITTED SHORT POXXXXX LADIES' KNITTED FLEECE QUARTE ZIP POXXXXX/PO3 8930 MENS' KNITTED SHORT POXXXXX MENS' KNITTE D POLO POXXXXX MENS' KNITTED TEE POXXXXX |
| Shipper Name | WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP.CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 539A NO.1 HUANSHAN ROAD ECONOMIC DE |
| Address Line 2 | VELOPMENT ZONE |
| City | WEIHAI |
| Zip Code | 264209 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HANA NY LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 262 W 38TH ST SUITE 1507 |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10018 |
| Country Code | US |
| Container Number | MATU4619956 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1625431 |
| Seal Number 1 | 1625431 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | LADIES' KNITTED HOODIE POXXXXX LADIES' KNITTE D TANK POXXXXX LADIES' KNITTED SHORT POXXXXX LADIES' KNITTED FLEECE QUARTE ZIP POXXXXX/PO3 8930 MENS' KNITTED SHORT POXXXXX MENS' KNITTE D POLO POXXXXX MENS' KNITTED TEE POXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 525 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 30 | 2021-02-16 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2022-08-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 466 | 2026-05-18 |
| Qingdao China (Mainland) | 60 | 2020-08-05 |
| Prince Rupert, BC Canada | 10 | 2018-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 9 | 2020-11-03 |
| Ningbo China (Mainland) | 8 | 2022-06-22 |
| Kwangyang South Korea | 3 | 2014-05-23 |
| Pusan South Korea | 2 | 2015-02-20 |
| Yokohama Japan | 1 | 2014-10-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Weihai Sangmin Imp.&EXP.Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP.CO.,LTD | 539A,NO.1,HUANSHAN ROAD, ECONOMIC DEVELOPMENTZONE, WEIHAI, SHANDONG, CHINA | 2025-09-15 | 144 |
| WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP.CO.,LTD | 539A NO.1 HUANSHAN ROAD ECONOMIC DE VELOPMENT ZONE WEIHAI 264209 CN | 2025-10-06 | 12 |
| WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP.CO.,LTD | 2025-06-09 | 12 | |
| WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP.CO.,LTD | 2025-06-30 | 9 | |
| WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP.CO.,LTD | 2025-07-28 | 1 | |
| WEIHAI SANGMIN IMP. EXP.CO.,LTD | 2018-07-04 | 42 | |
| WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP.CO.,LTD | 2024-07-02 | 38 | |
| WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP. | 2026-05-12 | 26 | |
| WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP.CO.,LTD | 2024-06-10 | 19 | |
| WEIHAI SANGMIN IMP. EXP.CO.,LTD | 2024-10-15 | 15 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||