There are a total of 217 bills of lading on file for Weihai Shineway Trading Co.,Ltd. between February 5th, 2013 and May 6th, 2026.
Of those 217 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 217 |
|---|---|
| Shipper Records | 217 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 5th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 13 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WEIHAI SHINEWAY TRADING CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Weihai Shineway Trading Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Weihai Shineway Trading Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DELUXE LASERWORKS INC | May 2026 | 243 | 26 |
| LARRY WOLF & ASSOCIATES | Jul 2023 | 460 | 18 |
| SNOW BUSINESS USA.INC | Aug 2025 | 134 | 12 |
| SOUVENIRS OF SMOKIES,INC | Nov 2022 | 54 | 5 |
| PKM CORPORATION | Feb 2026 | 405 | 5 |
| ELBY GIFTS INC | May 2026 | 375 | 2 |
| A&D FIESTA INC | Jan 2026 | 64 | 2 |
| Mar 2025 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Weihai Shineway Trading Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WEIHAI REIHOUNG SPORTING GOODS CO LTD | Apr 2026 | 135 | 1 |
| WEIHAI RUITAI IMPORT AND EXPORT TRADE CO.,LTD | Mar 2025 | 292 | 0 |
| WEIHAI RUNSHUO IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 253 | 2 |
| WEIHAI SANGMIN IMP.&EXP.CO.,LTD | May 2026 | 559 | 11 |
| WEIHAI SANLONG IMP AND EXP CO., LTD | Jul 2025 | 684 | 0 |
| WEIHAI SANYANG CLOTHING CO.,LTD | May 2024 | 785 | 0 |
| WEIHAI SELECT GARMENT CO.,LTD. | May 2026 | 662 | 2 |
| WEIHAI SHANHUA WEAVERS CARPET CO. | May 2026 | 540 | 12 |
| WEIHAI SHENGJIA TRADING CO.,LTD. | Mar 2025 | 306 | 0 |
| WEIHAI SHIHAN AUTO PARTS CO.,LTD | Sep 2024 | 142 | 0 |
| WEIHAI SINOLURES CO.,LTD. | May 2026 | 135 | 3 |
| WEIHAI SUMMIT OUTDOOR PRODUCT | May 2026 | 123 | 4 |
| WEIHAI TEXTILE GROUP IMPORT AND EXP | May 2026 | 4,318 | 21 |
| WEIHAI TEXTILES AND GARMENTS IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | Mar 2026 | 382 | 1 |
| WEIHAI TOP OUTDOOR CO., LTD | Aug 2022 | 101 | 0 |
| WEIHAI TRANSE BOATS CO.,LTD | Mar 2022 | 230 | 0 |
| WEIHAI WANFENG MAGNESIUM S&T DEVELO | May 2026 | 2,231 | 53 |
| WEIHAI WEIBAI IMP&EXP CO.,LTD | Oct 2025 | 713 | 0 |
| WEIHAI WEIYING HENGYE IMP AND EXP C | Aug 2025 | 493 | 0 |
| WEIHAI WEIYU FISHING TACKLE CO. | May 2026 | 379 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-28 | YMJAW240391311 | MIGCQD26010201C | 601E | House Bill | MIGC | 9438523 | YM MANDATE | 2026-02-26 | TACOMA, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 83 CTN | 848 K | House to House | WEIHAI SHINEWAY TRADING | DELUXE LASERWORKS INC | PLUSH TOYS BUCKET HAT . | |
| 2026-02-16 | OOLU2317454060 | ESWW25OFI0193848 | 1247E | House Bill | ESWW | 9737486 | TOLEDO TRIUMPH | 2026-02-14 | SAVANNAH, GEORGIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 691 PCS | 9,440 KG | House to House | WEIHAI SHINEWAY TRADING | PKM, LLC | EASTERN CHB, LLC | PLUSH TOYSKNITTED HATUMBRELLAFRIDGE MAGNETFOL |
| 2025-12-22 | ONEYTA5PTU069500 | MIGCQD25110140A | 007E | House Bill | MIGC | 9955296 | HMM TURQUOISE | 2025-12-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 108 CTN | 1,027 K | Container Yard | WEIHAI SHINEWAY TRADING | DELUXE LASERWORKS INC | PLUSH TOYS CUP COVER . | |
| 2025-11-21 | CMDUQGD2180152 | MIGCQD25100196A | 0DBMT | House Bill | MIGC | 9938389 | PRESIDENT CARTER | 2025-11-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 338 CTN | 3,572 K | Pier to Pier | WEIHAI SHINEWAY TRADING | DELUXE LASERWORKS INC | PLUSH TOYS KNITTED HAT PLUSH HAT TOWEL . | |
| Run Date | 2026-03-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-16 |
| Trade Update Date | 2026-02-24 |
| Master BOL # | CMDUQGD2586137 |
|---|---|
| House BOL # | MIGCQD26020081A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MIGC |
| Voyage # | 0BHNH |
| IMO # | 9345415 |
| Vessel Name | COSCO EUROPE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | QINGDAO CHINA |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1316 K |
| Weight in KG | 1,316 KG |
| Quantity | 120 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
NWRU8547262 |
| Commodity Description |
PLUSH TOYS . |
| Shipper Name | WEIHAI SHINEWAY TRADING CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | R.220,SHANGYE STREET, DONGGENGJIA, |
| Address Line 3 | RUSHAN CITY,264500, |
| City | RUSHAN |
| State Province | SD |
| Zip Code | 264500 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | DELUXE LASERWORKS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4323 FOUR ROD RD |
| Address Line 3 | EAST AURORA, NY |
| City | EAST AURORA |
| State Province | NY |
| Zip Code | 140529563 |
| Country Code | US |
| Container Number | NWRU8547262 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M5917446 |
| Seal Number 1 | M5917446 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PLUSH TOYS . |
| Marks and Numbers 1 | WOLF & ASSOCIATES MOUNTAIN STATES SPECIALTIE S, INC. 1671 VALTEC LANE BOULDER, CO 80301 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 66 | 2025-11-21 |
| Long Beach, California | 63 | 2026-03-18 |
| Newark, New Jersey | 38 | 2025-05-15 |
| Savannah, Georgia | 22 | 2026-02-16 |
| New York, New York | 9 | 2015-10-30 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2026-05-07 |
| Boston, Massachusetts | 5 | 2026-04-10 |
| Charleston, South Carolina | 5 | 2022-11-07 |
| Seattle, Washington | 1 | 2025-07-28 |
| Oakland, California | 1 | 2014-06-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 99 | 2026-05-07 |
| Shanghai China (Mainland) | 40 | 2024-10-28 |
| Xiamen China (Mainland) | 39 | 2025-08-25 |
| Ningbo China (Mainland) | 19 | 2019-11-16 |
| Pusan South Korea | 13 | 2025-07-02 |
| Yantian China (Mainland) | 5 | 2022-04-28 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2019-06-11 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2019-05-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Weihai Shineway Trading Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WEIHAI SHINEWAY TRADING CO.,LTD. | R.220,SHANGYE STREET, DONGGENGJIA, RUSHAN CITY,264500, RUSHAN 264500 CN | 2025-09-12 | 9 |
| WEIHAI SHINEWAY TRADING CO.,LTD. | R.220SHANGYE STREET DONGGENGJIA , RUSHAN CITY RUSHAN 264500 CN | 2025-07-02 | 1 |
| WEIHAI SHINEWAY TRADING CO.,LTD. | 2025-08-25 | 1 | |
| WEIHAI SHINEWAY TRADING CO LTD | 2017-04-28 | 16 | |
| WEIHAI SHINEWAY TRADING CO.,LTD. | 2025-03-01 | 15 | |
| WEIHAI SHINEWAY TRADING CO.,LTD. | 2017-02-08 | 15 | |
| WEIHAI SHINEWAY TRADING CO.,LTD. | 2018-12-15 | 7 | |
| WEIHAI SHINEWAY TRADING CO.,LTD | 2016-02-01 | 6 | |
| WEIHAI SHINEWAY TRADING CO LTD | 2016-08-08 | 6 | |
| WEIHAI SHINEWAY TRADING CO.,LTD. | 2024-04-04 | 5 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Weihai Shineway Trading Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-28 | 1 | |
| 2021-01-23 | 3 | |
| 2019-02-16 | 3 | |
| 2018-09-24 | 4 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||